Slovenija

Brez dogovora o plačah

Ljubljana, 08. 03. 2007 17.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada in policijski sindikat še vedno nista dosegla dogovora o plačah. Policistom naj bi dvignili plačo za štiri odstotke.

Minister za javno upravo Gregor Virant pravi, da so se predlogi sindikata in vlade nekoliko približali
Minister za javno upravo Gregor Virant pravi, da so se predlogi sindikata in vlade nekoliko približali FOTO: Jani Dolinšek

Na današnji razširjeni seji sveta Policijskega sindikata Slovenije je minister za javno upravo Gregor Virant kot pooblaščenec vlade pri oblikovanju nove kolektivne pogodbe za uslužbence v javnem sektorju predstavil dosedanje rezultate pogajanj s policijskim sindikatom. Dejal je, da so se predlogi sindikata in vlade nekoliko približali, z novo kolektivno pogodbo pa mora soglašati čim več sindikatov v javnem sektorju. "Ne želimo, da bi bili sindikati skregani med seboj, če soglasja ne bo, bo vlada morala opraviti svoje delo," je poudaril.

Dvig plače za štiri odstotke?

Virant je pojasnil, da vlada policistom ponuja dvig skupne plačne mase za 2,2 milijona evrov (55 milijard tolarjev), kar pomeni dvig izhodiščne plače policista za štiri odstotke. Minister se je tudi zavzel za diferenciacijo in ovrednotenje dela bolj izpostavljenih policistov. Ocenjuje tudi, da so novi dodatki k plači boljši od prejšnjih, ker se bodo prištevali k osnovni plači. Po novem predlogu naj bi policisti za nedeljsko delo prejeli 65 odstotkov dodatka od celotne plače, za nadure pa 30 odstotkov od celotne plače. Prav tako bi se 30-odstotni dodatek za nočno delo obračunaval od celotne in ne od osnovne plače kot doslej.

Policijski sindikat je pri zasebnem podjetju MMS svetovanje naročil primerjalno analizo o zahtevnosti izbranih delovnih mest. Analiza je obravnavala poklic policista, carinika, gasilca, vojaka in paznika. Ta analiza pa je pokazala, da imata policist in carinik enako stopnjo odgovornosti na delovnem mestu, policisti pa potrebujejo več dodatnih znanj kot vojak in paznik. Delo policista je tudi umsko bolj naporno, policist in vojak pa sta enako tudi izpostavljena vplivom okolja.

Minister je še opozoril da obstaja finančni okvir, v njegovem okviru pa je treba zagotoviti čim bolj pravične plačilne razrede za policiste. Napovedal je tudi, da vlada v sredo sklicuje posvet s sindikati v javnem sektorju, kjer bosta še enkrat obe strani predstavili svoje argumente pri oblikovanju nove kolektivne pogodbe za javni sektor.

Policisti v tujini bolje plačani?

Vrednotenje poklica in kriminalista z enakimi poklici v Nemčiji, Avstriji in Italiji je predstavil sekretar policijskega sindikata Aleksander Cvar, ki je uvodoma ministru Virantu očital, da ni zbral primerljivih podatkov o položaju policista v Sloveniji in tujini, čeprav je to obljubil na lanskem sestanku v Krškem.

Policisti naj bi bili v Nemčiji, Avstriji in Italiji bolje vrednoteni kot v Sloveniji
Policisti naj bi bili v Nemčiji, Avstriji in Italiji bolje vrednoteni kot v Sloveniji FOTO: Jani Dolinšek

Cvar je dejal, da primerjalni podatki kažejo, da so policisti v omenjenih državah bolje vrednoteni kot v Sloveniji, in sicer za dva do štiri plačilna razreda višje. Policisti v teh državah so tako v 22 plačilnem razredu, imajo pa manjši obseg dela kot slovenski policisti. V teh državah je plačilni sistem za policiste urejen s posebnim zakonom.

Delovna doba italijanskega policista je 40 let, prizna pa se mu pet let beneficirane delovne dobe. Za vsako leto dela se tem policistu ob odhodu v pokoj prizna odpravnina v višini zadnje bruto izplačane plače. V Italiji imajo policisti tedensko prost dan, delajo pa 36 ur.

Kot je dejal Cvar, policijski sindikat pričakuje, da bo vlada na podlagi danes predstavljenih argumentov umestila poklic policista in kriminalista v plačilne razrede, ki jim pripadajo ter jim dala tisto mesto, ki jim gre v primerjavi z vrednotenjem teh poklicev v EU.

Današnje seje v Žalcu sta se med drugim udeležila tudi minister za notranje zadeve Dragutin Mate, ki je povedal, da je delno že seznanjen z argumenti policijskega sindikata, ter direktor Generalne policijske uprave Jože Romšek, ki se je zavzel za reševanje težav s kulturnim dialogom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

stupi@siol.net
09. 03. 2007 21.45
Kakšne buče!!! Policijski sindikat je pri zasebnem podjetju naročil raziskavo, ki je pokazala da je delo policista zahtevnejše in odgovornejše od drugih poklicev. Če bi raziskavo naročil in plačal kak drug sindikat ( vojske, gasilcev,paznikov )bi bil rezultat povsem drugačen.