Slovenija

Brez dogovora o ribiških dovolilnicah

Zagreb, 03. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
T.B./E.Ž.
Komentarji
0

Na sestanku slovensko-hrvaške mešane podkomisije za ribištvo v okviru sporazuma o obmejnem prometu ni prišlo do dogovora o dovolilnicah in nadzoru ribolova. Odločitev o ribiških dovolilnicah naj bi sprejela stalna mešana komisija.

Podkomisija za arbitražo

Odločitev o tem, kako bodo slovenski ribiči lovili na hrvaškem morju in hrvaški na slovenskem, bo prinesla stalna mešana komisija za določitev izvajanja načina sporazumov o mejnem prometnem sodelovanju med Hrvaško in Slovenijo.

Na Reki se je po dveh preloženih sestankih sešla mešana podkomisija za ribištvo v okviru sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), kjer so pogajalci obravnavali vprašanje ribiških dovolilnic. O tem, kako naj bi hrvaški ribiči lovili v slovenskih vodah ter slovenski v hrvaškem delu skupnega ribolovnega morja sta bili predlagani dve različici, zaradi nestrinjanja slovenske strani s hrvaškimi predlogi pa bo odločitev o dovolilnicah in nadzoru ribolova sprejela mešana komisija.

Podkomisija za ribištvo je stalno mešano komisijo pozvala, naj z arbitražo odloči, ali bo sprejet slovenski ali hrvaški predlog ribolovnega dovoljenja. Hrvaška stran namreč ocenjuje, da je njen predlog dovoljenja z vpisom podatkov o ribiškem plovilu za izvajanje ribolova tako s stoječimi mrežami kot pridnenimi vlačnimi mrežami bianco dovoljenje, ki ustreza zahtevam iz 4. točke poglavja C iz zapisnika 2. zasedanja stalne mešane komisije s 5. marca v Čakovcu ter je v skladu s hrvaškim zakonom o morskem ribolovu in SOPS. Po ocenah slovenske strani pa zaradi vpisa podatkov o ribiškem plovilu, velikosti in moči motorja to ni bianco dovolilnica iz omenjene točke. Meni tudi, da dovoljenja ni mogoče izdati na plovilo, temveč na pravno in fizično osebo, ki z njim razpolaga

Potočnik: Hrvaški predlog ni v skladu s sporazumom

Po besedah vodje slovenskega dela podkomisije Franca Potočnika se podkomisija na današnjem sestanku ni sporazumela tudi o načinu izvajanja kontrole ribolova. Hrvaška stran namreč predlaga, da bi se morali ribiči ustavljati na kontrolnih točkah na hrvaški obali, kar pa je za slovensko stran nesprejemljivo, saj ni v skladu s sporazumom, je pojasnil Potočnik. Ribiška ladja, ki bi se na takšni točki ustavila, bi bila podrejena celotnemu hrvaškemu pravnemu redu, kar za slovensko stran predstavlja novo dilemo, je razložil slovenski pogajalec.

Trenutno je oblikovanih več predlogov, ki čakajo na opredelitev stalne mešane komisije. Sprejeti predlog bo predložen v parafiranje obema vladama.

Odprto vprašanje tudi školjčišča

V zvezi z gradnjo hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu slovenski del ribiške podkomisije opozarja, da o teh aktivnostih na podkomisiji doslej še niso govorili, prav tako o njih ni odločala stalna mešana komisija. Slednja bi namreč morala te dejavnosti še pred začetkom njihovega izvajanja predložiti v potrditev vladama obeh držav. Slovenski pogajalci so v zvezi s tem tudi opozorili, da gre pri gradnji hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu za kršitev določb sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10