Slovenija

Brez navala vzhodnih delavcev

Ljubljana, 30. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Vanda Levstik
Komentarji
0

Ob prvi obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo se je izkazalo, da v Sloveniji za zdaj ni navala delovne sile s Slovaške, Poljske in Češke.

Eden izmed razlogov za iskanje zaposlitve v Sloveniji so boljše plače, ki pa še vedno zaostajajo za evropskim povprečjem (Foto: POP TV)
Eden izmed razlogov za iskanje zaposlitve v Sloveniji so boljše plače, ki pa še vedno zaostajajo za evropskim povprečjem (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Je pa naša država seveda zanimiva predvsem za gradbene delavce iz vzhodnih držav, tudi zaradi bližine in sorodnega jezika. Največ je pri nas Slovakov. Nekaj več kot tisoč jih dela predvsem na gradbiščih. Petro Juraj je eden izmed njih, ki so prišli s trebuhom za kruhom in je nekakšen delovodja svojih rojakov, ki bodo še nadaljnji dve leti gradili našo pediatrično kliniko. "Pri nas je velika nezaposlenost. V prvi vrsti sem seveda prišel v Slovenijo zaradi dela, da bi lahko tukaj nekaj zaslužil," pravi Juraj. Predvsem v vzhodnem delu Slovaške je namreč velika brezposelnost, kar 23-odstotna. Za primerjavo še zgovoren podatek, da je pri nas minimalna plača delavcev 450 evrov, med tem ko ta na Slovaškem znaša manj kot 120 evrov.

Pavel Sijanta in Petro Juraj (Foto: POP TV)
Pavel Sijanta in Petro Juraj (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Pavel Sijanta je posrednik med slovaškimi delavci in našimi podjetji. Skrbi, da imajo delavci potrebne dokumente, sicer pa skrbi še za nastanitev in po potrebi tudi prevaja. "Največ je gradbenikov, strojnikov, varilcev, zdravnikov," pojasnjuje Sijanta. "So stvari,ki bi jih bilo treba izboljšati, predvsem kar se tiče plačil. Če našim podjetjem ne plačujejo redno, potem tudi mi ne dobimo takoj denarja. Naše plače zamujajo, rok izplačila je zelo dolg," dodaja Juraj.

Valerija Okorn
Valerija Okorn FOTO: POP TV

Med novimi desetimi članicami EU velja sedaj prosti pretok delovne sile, kar pomeni, da imajo na primer Slovaki, Čehi in Poljaki, ki jih je v Sloveniji največ, pri delu enake pravice kot naši delavci. "Kakšnega buma še ni bilo. Teh registracij tujih delavcev iz Evropske unije, s katerimi ima Slovenija prost pretok delovne sile, je bilo nekaj manj kot 3000, seveda moramo upoštevati obdobje od 1. maja 2004," pojasnjuje Valerija Okorn z Euresa - mreže za iskanje zaposlitev v EU.

Državna sekretarka Marjeta Cotman
Državna sekretarka Marjeta Cotman FOTO: POP TV

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bo do buma vendarle prišlo, ko se bodo stiki med trgi še bolj okrepili, pa državna sekretarka na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman pojasnjuje: "V tem primeru pa imamo možnost Evropski komisiji predlagati varnostno klavzulo, s katero bi omejili zaposlovanje, če bi prišlo do motenje na trgu." Pred tem pa bodo še omejili tako imenovane delovne kvote za delavce tretjih držav, predvsem državljane bivše Jugoslavije, ki sicer potrebujejo delovna dovoljenja, v Sloveniji jih je okoli 38 tisoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10