Slovenija

Brez razprave o pomorskem zakoniku

Zagreb/Ljubljana, 09. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada kljub napovedim ni razpravljala o spremembah pomorskega zakonika. Kot je dejal tiskovni predstavnik vlade Gregor Krajc, je besedilo v usklajevanju, preden gre na sejo vlade pa ga morata obravnavati še vladna odbora, kar se še ni zgodilo.

Tiskovni predstavnik vlade Gregor Krajc
Tiskovni predstavnik vlade Gregor Krajc FOTO: POP TV

Kdaj naj bi to storila, niso hoteli razkriti, prav tako tudi niso povedali, kakšne naj bi bile spremembe zakonika. Najverjetneje bodo popravili člen, ki uvršča Slovenijo med geografsko prikrajšane države, in določili možnosti za razglasitev gospodarskega in drugih morskih pasov. Svoj predlog sprememb je v državni zbor že vložila Slovenska demokratska stranka, vendar bo dobil vladni predlog, če ga bodo uvrstili med nujne, prednost pri parlamentarni obravnavi.

SEG za ekološko cono vseh jadranskih držav

Stranka ekoloških gibanj Slovenije (SEG) je v zvezi s polemiko glede hrvaškega širjenja jurisdikcije v Jadranskem morju opozorila, da glede tega vprašanje ne bi smeli upoštevati le političnih in mednarodnopravnih vidikov ter se zavedati, da je meja na morju le del več kot 550 kilometrov dolge meje med Hrvaško in Slovenijo. Po mnenju stranke bi morala biti celotna meja prijateljska in predmet vsestranskega, med drugim tudi naravovarstvenega, sodelovanja. Kar zadeva zaščite morja, v SEG podpirajo le pobudo in razmišljanje o istočasni razglasitvi ekološke cone vseh jadranskih držav, v nobenem primeru pa tudi ekonomske in ribolovne cone. Ekonomska in ribolovna cona namreč po njihovih ocenah služita le ozkim interesom vodilnih nacionalnih političnih strank in nosilcev kapitala po prekomernem izkoriščanju morja, njene favne in flore, kar lahko vodi do njunega dokončnega uničenja.

SEG je v sporočilu za javnost pojasnil, da mora Slovenija kot suverena država varovati svoje naravno življenje, katerega del je tudi morje, z vidika pravnega varstva morja in pomorskega gospodarstva prav tako pa tudi z vidika varovanja naravnih virov, znamenitosti, avtohtonih živih bitij in znanstvenih potreb. To so tudi njene mednarodne obveznosti po konvencijah Združenih narodov in drugih mednarodnih ureditvah. V SEG zato opozarjajo na nujnost zaščite morja in potrebne varstvene dejavnosti ter na podpis oziroma ratifikacijo dodatnih mednarodnih konvencij, ki to okvirjajo. Zadeve se ne rešujejo le s sporazumi med mejnimi državami, je opozorila stranka.

Bo SEG začel zbirati podpise za referendum?

V zvezi s pobudo SDS za spremembo pomorskega zakonika SEG meni da je predlog dvoličen. Za SEG je namreč sprejemljiva ponovna obravnava pomorskega zakonika samo v primeru, če se spet vnese že izbrisani člen, ki prepoveduje letalonosilkam zveze Nato in podmornicam na jedrski pogon priplutje v koprsko Luko. V kolikor pri vnovični obravnavi pomorskega zakonika ne bo upoštevana pobuda SEG, bodo v stranki začeli zbirati podpise za razpis referenduma o okoljski zaščiti severnega Jadrana. SEG je ob tej priložnosti še opozoril, da so Dragonja s Sečoveljskimi solinami in Piranski zaliv naravna celota oziroma enota zaščitenega sistema, ki ga ni mogoče deliti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10