Slovenija

Brez zadolževanja ne bo novih neprofitnih stanovanj

Ljubljana/Maribor, 22. 02. 2013 14.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Družina, ki nima možnosti, da si kupi stanovanje, je prisiljena v najem, a tržne najemnine so visoke. Vse, kar jim ostane, so neprofitna stanovanja, ki pa jih ni dovolj. Zdaj PS predlaga spremembo zakona, ki bi skladom omogočal večje zadolževanje.

Poslanska skupina Pozitivne Slovenije (PS) je zato danes v obravnavo v državni zbor vložila predlog novele zakona o javnih skladih, s katero naj bi prispevali k povečanju ponudbe neprofitnih najemnih stanovanj, s tem pa ljudem omogočili ugodnejši, lažji in hitrejši dostop do stanovanj, še posebej mladim.

Z novelo zakona naj bi tako ob razmejitvi javnih skladov na stanovanjske in ostale prvim dovolilo zadolževanje v višini do 50 odstotkov njihovega kapitala oz. celo do 70 odstotkov.
Z novelo zakona naj bi tako ob razmejitvi javnih skladov na stanovanjske in ostale prvim dovolilo zadolževanje v višini do 50 odstotkov njihovega kapitala oz. celo do 70 odstotkov. FOTO: Thinkstock

Da pa bi to lahko dosegli, v PS predlagajo, da se uvede delitev javnih skladov na nepremičninske (stanovanjske) sklade ter na druge javne sklade. Tako bi se lahko nepremičninskim skladom dovolilo zadolževanje v višji višini kot pa za ostale sklade. Zakon o javnih skladih je namreč ukinil specifičen položaj stanovanjskih skladov in uveljavil dopustnost zadolževanja za vse javne sklade le do višine 10 odstotkov njihovega kapitala ali do 10 odstotkov njihovih skupnih prihodkov.

A za velike javne stanovanjske sklade se je ta rešitev izkazala za omejujočo pri investiranju v nova stanovanja. Z novelo zakona naj bi tako ob razmejitvi javnih skladov na stanovanjske in ostale prvim dovolilo zadolževanje v višini do 50 odstotkov njihovega kapitala oz. celo do 70 odstotkov, če gre za več kot 30-letna posojila z do dvoodstotno obrestno mero.

V tem primeru država in lokalne skupnosti nimajo finančnih bremen, javnim skladom pa omogočajo, da takoj začnejo z gradnjo neprofitnih najemnih stanovanj, predlog novele zakona pojasnjujejo v PS.

Maribor: zaradi porasta neplačnikov ni denarja za obnovo in nakupe

Da se soočajo z velikimi težavami, je v začetku februarja sporočil že mariborski stanovanjski sklad. Imajo namreč vedno več neplačnikov, zato se v zadnjih letih spopadajo s pomanjkanjem denarja za potrebno obnovo obstoječega stanovanjskega fonda in nakupe ter izgradnjo novih stanovanj, ki jih je glede na povpraševanje premalo.

Povpraševanje po stanovanjih tudi v Mariboru presega ponudbo.
Povpraševanje po stanovanjih tudi v Mariboru presega ponudbo. FOTO: Thinkstock

Povpraševanje po stanovanjih tudi v Mariboru presega ponudbo, saj veliko občanov z lastnimi finančnimi sredstvi ne zmore kupiti nepremičnine na trgu. Prav tako se spreminja struktura prosilcev, saj se mednje uvršča vedno več samskih prosilcev, mater z otroki in drugih, ki se ne uvrščajo med mlade družine, kot tudi materialno ogrožene družine ali posamezniki.

Mariborski stanovanjski sklad sicer deluje na območju še nekaterih okoliških občin, v lasti oziroma upravljanju pa ima skupaj 2502 stanovanji vseh kategorij, od neprofitnih, službenih, oskrbovanih in profitnih do začasnih bivalnih enot.

Ljubljana: letos za tretjino manj investicij

Ljubljanski stanovanjski sklad v letu 2013 načrtuje za dobrih 6,6 milijona evrov investicij, kar je skoraj tretjino manj kot lani. S spremembo zakonske ureditve, ki bi povečala možnost zadolževanja sklada, bi omogočili več investicij.

Javni stanovanjski sklad MOL za letos načrtuje skoraj za tretjino manj investicij.
Javni stanovanjski sklad MOL za letos načrtuje skoraj za tretjino manj investicij. FOTO: Aljoša Kravanja

Za leto 2013 Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana načrtuje skupne prejemke v višini dobrih 14,6 milijona evrov, kar je dobrih 22 odstotkov manj, kot je bilo načrtovano za 2012. Za leto 2014 pa finančni načrt predvideva nekaj manj kot 14,6 milijona evrov prejemkov.

Realizacija stanovanjskih projektov je v veliki meri odvisna od finančnih sredstev, zato so v skladu lansko leto znova podali tudi pobudo za spremembo zakona o javnih skladih, tako da bi bilo dovoljeno večje zadolževanje javnih stanovanjskih skladov, kar predlaga tudi Pozitivna Slovenija.

Na skladu so prepričani, da bi s spremembo zakonodaje in z možnostjo višjega zadolževanja pridobili znatna finančna sredstva, ki bi jih lahko namenjali za realizacijo potreb na stanovanjskem področju.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User987685
22. 02. 2013 17.48
+4
Cene nepremičnin v današnjem času so bistveno prevelike. Mlada družina si nakupa ne more privoščiti sama. Ponavadi so jim nekaterim srečnežem naklonjeni starši in stari starši, ki v veliki meri pripomorejo k nakupu neke nepremičnine s svojimi prihranki. Nimajo pa vsi mladi te možnosti in tistim , ki te možnosti nimajo je prav, da se dodelijo ta stanovanja, je pa potrebno seveda plačevati stroške. Je problematika z neplačevanjem, ampak ne sedaj vseh metati v isti koš. Ali se vam zdi moralno na cesto postaviti recimo mater z otroci, ki je že tako v slabšem socialnem položaju. Si upam trditi, da je več neplačnikov ravno iz družin, kjer sta partnerja v izven zakonski skupnosti torej živita skupaj. No vsaj v naši okolici je tako. Matere , ki živijo same z otroci se trudijo plačevati stroške stanarine dokaj redno, morda zamujajo s kakšno najemnino, zavedajo se morebitnih posledic neplačevanja in možnosti deložacije v tem primeru. Na drugi strani pa imamo familije, ki namenoma ne plačujejo neprofitne najemnine tudi po nekaj let ne, in jih nikoli ne deložirajo, še celo pomaga se jim. Pred blokom, pa zasedajo parkirna mesta dva ali trije družinski avtomobili, dokaj novejši letniki, ki jih imajo v lasti.
Netajkun
22. 02. 2013 17.43
+2
eni si stanovanja kupijo ( še boljše - zgradijo si hiše ) in si sami ustvarijo službe ( še kakšnega zaposlijo ), plačujejo prispevke in davke - drugi pa rabijo neprofitna stanovanja , od države zahtevajo zaposlitve , ter dobivajo razne pomoči in subvencije ( jemljejo iz proračuna in ne plačujejo davkov ) Ker je teh drugih preveč , se proračun prehitro prazni ( zadolževanje ) - najprej sociala , potem pa investicije ( za te seveda zmanjka denarja ) . Torej : podpiramo neustvarjalnost , lenobo , zapravljivost , mlade šolamo za poklice ki nimajo nobene dodane vrednosti , uspešne izvozno usmerjene podjetnike zmerjamo s pokvarjenimi kapitalisti , izobražene proračunske porabnike pa imamo za prihodnost Slovenije . BO ČAS POKAZAL , ČE NAS BO TAKA MISELNOST POPELJALA V BLAGOSTANJE - JAZ SEM PREPRIČAN DA NE .
p0mijek
22. 02. 2013 17.36
-2
ja pa ne štancat otrok!! mej jih toliko kok si lahk prvoščiš. če jih pa maš več pol pa pač živi kot rom. ne vem zakaj bi morala država takim ki ne vidijo 2m ispred nosa
User873715
14. 03. 2013 22.41
+1
Država je dolžna, da omogoči delavcem in delavkam dostojno življenje! Torej po tvojem je boljše, da ljudje kradejo kot romi, namesto poštenega in trdega dela? Nimaš ti vse pošlihtano v glavi glej...
luciluk
22. 02. 2013 17.34
+4
Predlog ni mogel priti od drugod kot od PS, ki jo sestavljajo ekonomisti šolani v komunizmu in kup sumljivih podjetnikov. Kot izgleda PS ne pozna drugega načina kako zagnati gospodarstvo ,kot z novim zadolževanjem v stene armiranega-betona!!!! Zanima me koliko novih tovarn bo postavila PS kot nova vodja vlade, ali boi šlo vse zopet b beton in umetni balon nepremičnin. Sicer pa kje bodo dobili javni skladi denar (država več ne bo dobila ugodnih posojil?) ter kako ga bodo vračali??? Ne ve nihče, samo da ide denar u prave džepove. Človek, bi se resnično najraje odselil iz te korumpirane države.
uporabnik007
22. 02. 2013 17.28
+12
To je že od vsega začetka Jankovičeva ideja saj je na pol zastonj kupil ( preko raznih z njim povezanih firm ) ogromne površine nezazidljivih zemljišč in jih nato kot župan spremenil v zazidljive. Tako bo ta zemljišča prodal po 10x višji ceni skladu. To je prvi zaslužek. Drugi je da bodo z levico in Jankovičem povezane osebe ustanovile nove gradbene firme, ki bodo po navitih cenah gradile stanovanja. Cena pa ni pomembna saj jo plačajo iz proračuna ( davkoplačevalci ). Spet bodo privlekli v slovenijo par 10 tisoč Bosancev in jim plačevali minimalne plače. Potem tem polovici tem Bosancem podelijo državljanstva in so njihovi doživljenski volilci. Ko pa se stanovanja delijo na razpisu 90% stanovanj dobijo ti delavci, ki s seboj privlečejo še družine ( in so tako še večja volilna baza za levico ). 10% stanovanj dobijo Slovenci, da ne bi izgledalo sumljivo. Tako se je to počelo že prej vseh 15 ali nekaj več let. Trenutno je na trgu 16.000 neprodanih novih stanovanj iz tega prejšnjega obdobja in te uničevalci Slovenije bodo še gradili. Primer zgoraj opisanega delovanja so recimo Celovški dvori. Povprečno stanovanje je vredno od 150.000 do 250.000 evrov. Notri živijo sami južnjaki in slovenščine sploh ne slišiš. Velika večina na socialni podpori z otroškimi dodatki za najemnino pa naj bi plačevali 25 do 70 evrov ( kdor ne pa mu tako nimajo kaj vzeti ). Živijo pa bolje kot slovenska družina, kjer oba starša delata. Da pa se to dogaja že celo poosamosvojitveno obdobje pa je kriv samo do fundamenta zabit in hlapčevski slovenski narod, ki to srbsko-murgeljsko lopovsko navezo celo sam podpira na volitvah že 22 let. Naš narod je tako zabit, da mu ni jasno, da smo v lastni državi hlapci južnjakom. Mogoče smo se že iz prejšnje države tako navadili, da povprečen slovenec, ki mu v glavi dela 1 in pol koleščka tega sploh ne zazna več.
luciluk
22. 02. 2013 17.37
-2
Dobro napisano. Smo pač samomorilski narod in to je to. Čim prej se asimilirajte vas bo manj bolelo. Živela YU-Srbija.
Maday
22. 02. 2013 17.28
+1
Pa smo spet tam kredit, na kredit. In komunisti..
User999501
22. 02. 2013 17.27
+3
Zvenelo bo grdo je pa res, da naj tiste, ki ne plačujejo postavijo na cesto, saj samo govorijo, da nimajo dejansko pa imajo veliko več kakor prikažejo. Oziroma pristojni organi naj vsake toliko časa preverjajo upravičenost imeti neprofitno stanovanje.Veliko imetnikov je neprofitna stanovanja lepo dalo v najem pa še služijo s tem. Malo se naj pogleda po Mariboru koliko je nedokončanih stanovanj, pa jih naj končajo banke - ki potrebujejo denar in ga bodo tako pridobile. Po drugi strani pa tistim, ki imajo svojo zemljo tudi ne dovolijo graditi in jih omejujejo z izdajo zazidalnega dovoljenja, kje pa so še papirji. Sem odločno proti razpršeni gradnji samo tam kje pa bi se lahko pa ne občina niti država ne storita nič, da bi bil postopek hitrejši pa je to katastrofa. Je pa tako, da bo kandidat za župana v Mariboru zgradil stanovanja, ( to reče sedaj, da bo dobil več glasov ). Ne govorit, da ni stanovanj, polno se jih prodaja. Kdo bo kupil? Tisti ki bo lahko tudi vzdrževal. Saj hišo si mora tudi vsak lastnik vzdrževat. V tej državi pa bi vsi samo imeli......., naredil pa ne bi nihče ni. (kje pa to vidijo - pri naših politikih).
User998038
22. 02. 2013 17.03
+6
tale PS se zna pa samo zadolževat....a ne vejo da je treba dolgove tut poplačat.... dejmo se nehat zadolževat, nehajmo obremenjevat prihodnje rodove z napakami naše politike. mingrede, a je PS tut napisal kej o tem kok bojo poplačani delavci ki so gradili stožice, vse je temeljilo na zadolževanju.....
User895479
22. 02. 2013 16.54
+12
Seveda da mlade družine nimajo možnosti za nakup stanovanja. s čim pa, brez pomoči družine ni šans sam poglejte kakšne cene so na nepremičninah. net totalno nerealne naj banke rajši dajo na trg stanovanja katera so v njihovi lasti seveda po normalni realni ceni sam problem je ker njihov odgovor je če damo v prodajo bo počil nepremičninski trg mislim haloooooo kolk vidim je že zdavnaj počil.
R0ss0
22. 02. 2013 16.40
+5
Neprofitno je res dobro stanovanje če živiš recimo v najemu pri nekomu, tako te bo pa prišlo 3x bolje res pa da zdaj samo še več ali manj dajajo nova stanovanja, nove gradnje, res pa da je problem recimo v Ljubljani ko je na voljo tam max. 400-500 stanovanj prosilcev pa je nekaj čez 4000........ zaradi recesije bo vsako leto več prosilcev in manj stanovanj
ButaleLand
22. 02. 2013 16.39
+11
Že pol leta je tega pribl. ko sem napisal, da bi morale občine rednim plačnikom ponuditi ta stanovanja v odkup, tako, da se mesečna najemnina spremeni v kupnino (obročno odplačevanje). Občine tako ali tako bolj malo postorijo po teh stanovanjih, oz. se izogibajo vsaki investiciji v taka stanovanja do maximuma, tako da morajo najemniki sami po navadi predčasno zamenjati in postoriti marsikaj, da ne začne stanovanje propadati in da je njim bivanje v njem boljše. Del te kupnine, bi občine potem namenile za izgradnjo novih stanovanj in obnovo tistih, ki jih najemniki ne želijo ali pa ne bi mogli odkupit. Na ta način, bi marsikatera družina prišla do lastniškega stanovanja, občina pa bi se jih nekaj na ta način rešila.