Slovenija

Živijo sredi neokrnjene narave, a najbližja trgovina kilometre daleč

Postojna, 17. 07. 2025 18.44 | Posodobljeno pred 5 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kako občine ob centralizaciji storitev priskočijo na pomoč oddaljenim domačinom? Številne organizirajo brezplačne prostovoljne prevoze. Novinarji oddaje Svet na Kanalu A so se zapeljali s postojnskim Torbarjem.

Ljudje, ki živijo v večjih mestih, si težko predstavljajo, da morajo prebivalci podeželja strateško načrtovati, kdaj in kako bodo šli po nakupih ali opravkih. Živijo sicer sredi neokrnjene narave, a najbližja trgovina je kilometre daleč.

Občine zaradi centralizacije vse pogosteje posegajo po dodatnih prevozih za občane, ki starejšim vračajo občutek samostojnosti, hkrati pa tudi razbremenijo starše, ki bi se zaradi obšolskih dejavnosti sicer morali večkrat vračati v središče občine. Torbar od marca po opravkih vozi ljudi na postojnskem.

Ideja o Torbarju – postojnskemu prevozu po naročilu – se je sprva razvila zaradi želje po razbremenitvi staršev in prometa v občini. Oziroma, kot pravi vodja projektov na Občini Postojna Denis Kresevič, na splošno za omejitev sekundarnih prevozov nazaj v Postojno. "To pomeni starši, ki so peljali otroke nazaj na izvenšolske dejavnosti, kot tudi ostali, ki gredo denimo k zdravniku, v trgovino in opraviti ostale storitve."

A so v se Postojni kmalu ob tem pokazale tudi potrebe starejših, ki predstavljajo 40 odstotkov vseh Torbarjevih potnikov. Za primer vzemimo Razdrto, ki sicer spada v Občino Postojna, a je od zdravnikov, trgovin, bank, lekarn in denimo bencinskih črpalk oddaljeno približno 15 minut z avtomobilom.

"En prevoz je en evro, tako da za v Postojno in nazaj je cena dva evra," pojasnjuje Kresevič.

"Potnike poberemo na njihovem naslovu in jih peljemo na lokacijo, ki jo vnesejo v aplikacijo," pa razlaga Danijela, ena od prostovoljnih voznic. In kakšno so najpogostejši opravki potnikov? "Starejši: zdravstveni dom, banka, trgovina, otroci pa treningi, glasbena šola, inštrukcije," pojasni.

Potreba po boljši povezanosti se namreč kaže tudi tukaj. "Tega manjka oziroma nasploh imamo vse manj možnosti, da bi v vaseh imeli trgovine, druge storitve. Centralizacija se dogaja, na žalost, tudi tukaj, v občini Postojna," ponazarja Kresević.

A gre za evropski problem, razlaga Mariča Lah, predsednica Trgovinske zbornice Slovenije, kjer si želijo sprememb. "Koncept gre v smeri, da bi na enem mestu združili več storitev ob sodelovanju seveda lokalnih skupnosti, torej občin – ali z nižjo najemnino, ali pripravo prostora." Pogledujejo tudi v Francijo, kjer nosilcem dejavnosti – ki se sicer obvežejo, da bodo na podeželju določeno obdobje obratovali in zaposlovali – finančno pomaga država. "To je nekje od pet do 15.000 evrov in sicer ob obligaciji investiranja tega denarja ali v objekt ali v opremo," ponazarja Lahova. A delno odgovornost nosi tudi prebivalstvo, ki mora na koncu storitve v svojem okolju uporabljati, je prepričana, saj bo le tako gospodarstvo, ki sicer lažje preživi v urbanem okolju, vztrajalo tudi na podeželju.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

4krogci
18. 07. 2025 11.28
+1
Ok zamisel ni slaba...problem je v pomankanju voznikov in vozil.......je pa tudi res da bi obcina lazje izsilila kaksen dodaten avtobusni prevoz ze samo ce bi se ji malo dalo...ampak neee na Notranjskem imamo avtobusni prevoz na letne case! Primer: Pivka-Postojna vsake pol ure avtobus prakticno...Narin,Sušica,Košana pa dostopa do Pivke nima...ker ni AVTOBUSA SPLOH!
Dragica Cegler
18. 07. 2025 09.13
+1
Enim tukaj gre v nos,zakaj imajo ta oreviz samo starejši in ne tudi ostali HmJa zato,,ker si težko predstavljamo,da nekdo s kavico ali berglami,ali velo s huduljo prepesaci 2 km ali več,do avtobusa in pitem težko vstopi na avtobus in iz njega,sami pa se ne smejo ali ne upajo več voziti Malo večji otrok,dijak študent pa res prepesaci 2 km.a
4krogci
18. 07. 2025 11.25
starejsi hodjo na obsolske dejavnosti, treninge, instrukcije?? ta zastare je ze poskrbljeno in so ko bubreg v loju na tem nasem koncu! Imajo Sopotnika....ki jih pobere pred hiso, gredo v trgovino,h zdravniku...ali pa zgolj in samo na kavo......seveda je pa tezko novemu starejsemu pridit zravn, saj korupcija dela svoje in so ti prevozi samo za izbrance!
Samo.Jst
18. 07. 2025 08.27
+2
Odlična ideja. Podobno bi bilo potrebno uvesti tudi v Posočju, kjer je ogromno vasi in vaisc, ki so pretežno še poseljene s starejšimi, ki pa ali nemorejo ali pa si ne upajo več vsesti za volan. Iz tega naslova komaj čakam avtonomna vozila in avtomatizirano optimiziranje prevozev, saj bo še dodatno pocenilo storitev.
ZIPPO
17. 07. 2025 20.47
+4
BRAVO!!! Pohvale občinarjem v Postojni! Končno nekaj LJUDSKEGA!!!👍 Medtem ko nekateri župani niti ne pomislijo, da bi po svoji občini postavili radarje na vsakem vogalu in svojim občanom jemali težko prislužen denar, drugi župani počnejo ravno to. Pomoje so v občinah, ki lupijo svoje občane tisti župani, ki so strankarsko opredeljeni, levi in desni. Zagotovo. Zanimivo bi bilo vedeti ta podatek.
tali?ni tom
17. 07. 2025 20.45
+0
torej,za vse ki niso glih privržni,se najde neka potuha,od nas ki pa delamo bi pa izželi vsak cent! zakaj pa otroci,študenti nimajo zastonj prevoza? je to normalno,pa vrtec' IN DRŽAVA BI RADA VEČJO RODNOST,OBČINE IN DRŽAVA PA PODPIRA V GLAVNEM BREZDELNEŽE! NE REČEM,MED TEMI SO NEKATERI VERJETNO NEUPRAVIČENO NA DNU,VEČINA PA UPRAVIČENO! KER SE SAMO ČAKA,KDAJ BO KAJ ZASTONJ!
Podlupo
17. 07. 2025 19.58
+5
Če imaš svoj vrt, pa živalce preživiš...kaj pa včasih
flojdi
17. 07. 2025 19.48
+6
.nic glih novega.kakih 30let..ali morda ze vec..mi je uspelo bit nekje daleec..v nasi divjini.bila je v hisi trgovina in gostilna..in lastnik je razvazal narocene stvari tudi na domove
rdeca lula
17. 07. 2025 19.43
+2
davke imamo pa iste