Dovolj je pogled na spletne strani z zaposlitvenimi oglasi. Kuharji, natakarji in ostali zaposleni v gostinstvu in turizmu so ta trenutek zelo iskani. Ponudniki zaposlitev na drugi strani pa vse bolj obupani. "Če je kakšen, ki bi rad delal pri Čadu, vabljeni," delovno ponudbo naznanja Aleš Čad, ki bo kmalu širil svojo ponudbo.
Kot ostali kolegi je težko pričakoval ponovno odprtje, ki ga mnogi prelagajo, saj nimajo dovolj ljudi. "Se nam, ki smo institucija v gostinstvu, noben ne oglasi niti iz gostinske šole, da bi prišel na prakso. Interesa je malo," še pojasni. S tem se strinja tudi Blaž Cvar, predsednik sekcije gostincev pri OZS: "In zaradi tega tudi mnoga gostinska vrata ostajajo zaprta, veliko pa je oglasov, ki lokale prodajajo ali oddajajo v najem."
Covid kriza poglobila pomanjkanje kadra
Kriza s pomanjkanjem kadrov v gostinstvu in turizmu sicer ni nastala v času epidemije, jo je pa covid kriza le še bolj poglobila, dodaja vodja hotela Piran Aleksander Pinter: "Poslužujemo se minimalnega števila sezonskih delavcev, kar vpliva na to, da lažje odpiramo in držimo nek nivo, a je na trgu dela v turizmu pri kolegih to velik problem."
Kot bi gledali podnebno krizo, gašenje požara v tem primeru ne bo dovolj, potrebna bo sistemska rešitev. Še en slab kazalnik je vpis na srednje gostinske in turistične šole. "Vpis je upadel na zgolj 25 odstotkov v primerjavi z letom 2019, tako da smo zelo zaskrbljeni," še pove Cvar.
Eden izmed predlogov je denimo tudi ta, da bi v panogi zmanjšali DDV in s tem povišali plačno maso. Nenazadnje pa se ravno v letu, ko je Slovenija na čelu evropske gastronomske regije, ključni kazalci obračajo v napačno smer.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.