Razmeroma hitro padanje registrirane brezposelnosti ni nobeno presenečenje, saj je bil ta kazalec v vsakem primeru nerealen kazalec, ki ni bil primerljiv z mednarodnimi podatki. Stabilna gospodarska rast in po novem zakonu resnejše preverjanje tistih, ki trdijo, da nimajo dela, pa sta dala spodoben rezultat.
Nadzorna služba Zavoda, ki preverja upravičenost statusa brezposelne osebe, je očitno postala strah in trepet, saj se precej ljudi odloča, da se sami izpišejo iz evidence. Problematični ostajajo starejši in nizko izobraženi ljudje, ki jih je skoraj polovica. Pozornost bo zato v prihodnjem letu namenjena prav usposabljanju teh ljudi, tudi prek uvajanja novih oblik javnih del, v katerih vsaj začasno delo najde vedno več ljudi.
Glede na obstoječe trende lahko drugo nižanje nezaposlenosti pričakujemo tudi v letu 2000. Brezposelnost v Sloveniji je po zadnjih mednarodno primerljivih podatkih za okoli 30 odstotkov nižja kot v Evropski uniji. Na državni ravni se ta problem torej zmanjšuje.
V Mariboru, kjer je sedaj socialna stiska največja, pa naj bi se število brezposelnih letos zmanjšalo za skoraj 9 odstotkov. Statistični podatki kažejo, da je vsak četrti brezposelni Slovenec prav iz Podravja.