Darila so posebno poglavje v življenju uradnikov. Dobivajo jih veliko, obdržati jih smejo malo, v večini primerov pa jim poleg trenutnega zadovoljstva prinesejo tudi kar nekaj papirnatega dela.
Koliko funkcionarjev se tega zares drži, lahko le ugibamo, kot lahko le ugibamo, da je ocena vrednosti, ki je v številnih primerih prepuščena kar njim samim, realna. A po novem nam vsaj o nečem ni več treba ugibati – o darilih samih. Na aplikaciji Erar, ki je zamenjala Supervizorja, so namreč po novem zbrana vsa prijavljena darila od 30. aprila 2013 dalje.
Najdražje darilo dobili v Kranju
Najdražje prijavljeno darilo je prejela Mestna občina Kranj, in sicer maketo kranjske centralne čistilne naprave v vrednosti 15.860 evrov. Ob zaključku projekta jo je podarila Gorenjska gradbena družba. Podobno maketo, le da precej cenejšo (369,65 evra), je dobil tudi eden od občinskih funkcionarjev.
Ob teh podatkih se najbrž precej kislo nasmihajo v celjski občini, kjer so ob okrogli obletnici Elektra Celje dobili "zgolj" dve knjigi z naslovom 100 let Elektra Celje. Skupaj sta bili vredni 40 evrov.
Ko smo že pri občinah in njihovih funkcionarjih. Srečno roko ima očitno nekdo v občini Miren-Kostanjevica, ki je dobil 450 evrov vreden iPad – na nagradnem žrebanju.
Za zelo radodarnega se je izkazal Emil Rojc, ki je ob selitvi v drug kraj Občini Radeče podaril umetniška dela v skupni vrednosti 13.700 evrov. To je bilo najvrednejše darilo posameznika.
Ugibanje cene …
Čeprav vsaj pri nas to velja za nevljudno, pa očitno včasih na darilih ostanejo tudi cene. Tako so v uradu predsednika vlade ugotovili vrednost darila, ki ga je funkcionar prejel ob obisku na Kitajskem – 1300 evrov. Obsegalo je blago, ogrlico in iPad air.
Veliko manj dela so imeli na Eko skladu in ministrstvu za finance. Ugotoviti so morali vrednosti pet- in desetevrskega bankovca. Kako jim je uspelo? "Razvidno iz bankovca," so pod način določanja vrednosti napisali na ministrstvu. Izdali so tudi, da so finančno darilo prejeli, ker so stranko zaradi nujnosti zadeve sprejeli izven uradnih ur. A pozor, zakon pravi, da javni uslužbenec denarja v nobenem primeru ne sme sprejeti!
Nič evrov
Predsednik je le vrnil obisk. In člani slovenske delegacije, ki se je v Turkmeniji mudila nekaj mesecev prej, so domov po podatkih Erarja prinesli najmanj štiri ročno tkane preproge. Zdaj pa pozor: po njihovi nestrokovni oceni so vredne točno nič evrov.
Toliko kot ročno izdelana srebrna jadrnica, najdena pri mestu Kyrenia na Cipru, ki jo je ob obisku otoka dobil funkcionar državnega zbora. Pozabimo, da gre najverjetneje za arheološki artefakt …
Težko verjamemo tudi "osebni nestrokovni oceni", da je unikatni ročni prepis Slave vojvodine Kranjske vreden le 25 evrov. Ob sprejemu na dan odprtih vrat v uradu predsednika republike ga je podarila takratna županja občine Radeče Rafaela Pintarič.
Za primerjavo: 25 evrov je bilo ravno tako po osebni nestrokovni oceni vredno tudi novoletno darilo veleposlanika Savske Arabije – škatla svežih datljev. Dobil ga je funkcionar na zunanjem ministrstvu.
Simpatično (in tudi nagajivo)
Srbski predsednik Tomislav Nikolić očitno pozna sloves svojega slovenskega kolega Boruta Pahorja. Ob uradnem obisku mu je podaril ogledalo v okvirju.
Ilustrator Tomaž Lavrič pa mu je ob prejemu odlikovanja poklonil uokvirjeno ilustracijo z naslovom "So what!?" V spomin na eno od njegovih najbolj znamenitih izjav. "So what!? Oni so veliki zmagovalci! So what? Kaj pa je zdaj? Kdo pa sem jaz, da bom tlele malenkosten. Me imate za malenkostnega človeka? Jaz kot predsednik vlade pa moram razumeti to globalno informacijo in izkoristiti vse poslovne priložnosti, ki so nam s tem dane," je že leta 2009 odgovoril na očitek, da si s sodelovanjem v slavju ob uvrstitvi na svetovno prvenstvo v nogometu nabira politične točke.
Začasni odpravnik poslov venezuelskega veleposlanika pa se je predsednikoma vlade in države za sprejem na pogovoru zahvalil z visečo mrežo.
V Pahorjevem uradu so dobili tudi po našem mnenju eno najbolj simpatičnih darilc: predsednica slovensko nemške gospodarske zbornice jim je podarila porcelanastega polarnega medvedka Knuta. Njegova vrednost je 250 evrov, v tem primeru je bila preverjena na trgu.
Športna darila
Francozi pa niso edini prejemniki zlate medalje na evropskem košarkarskem prvenstvu v Sloveniji. Predsedniku vlade – oziroma predsednici, takrat je to mesto zasedala Bratuškova – so jo ob sprejemu podarili predstavniki Košarkarske zveze Slovenije. Vredna naj bi bila 136 evrov.
Kaj podarjajo princi?
Monaški princ Albert očitno prisega na manšetne gumbe. Nekomu v uradu predsednika jih je podaril za 50. rojstni dan. Na Erarju so na isti dan zabeležena kar tri tovrstna darila, dve v vrednosti 170 in eno v vrednosti 450 evrov. Kdo jih je dobil, ni razvidno. Darila so prijavili 14. marca 2013, Pahor je Abrahama dočakal novembra istega leta.
Grof in grofica wesseška – britanski princ Andrew in njegova žena Sophie – sta kabinet predsednika vlade in urad predsednika republike počastila s svojima fotografijama. Tako kot njuni cesarski visokosti japonski princ in princesa Akišino.
Še en princ, čeprav ne modre krvi, pa je obdaril enega od poslancev. Za udeležbo na pustnem rajanju mu je podaril sliko gradu Dornava. Govora je o 14. princu ptujskega karnevala.
Sicer pa je med darili ogromno vaz in knjig, veliko je alkoholnih pijač, pogosto poklanjajo hrano, najdejo pa se tudi pametni telefoni …
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.