Slovenija

Uradniška darila: škatla svežih datljev vredna toliko kot ročni prepis Slave vojvodine Kranjske?!

Ljubljana, 06. 01. 2017 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Brskali smo po seznamu daril, ki jih dobivajo uradniki. Pahorju so med drugim podarili ogledalo in visečo mrežo, nogometni navdušenci bi se razveselili dresa z Messijevim podpisom, nekdo je prijavil celo bankovec za pet evrov. Preverite tudi, kaj podarjajo princi in zakaj ima uradnik iz občine Miren-Kostanjevica srečno roko.

Darila so posebno poglavje v življenju uradnikov. Dobivajo jih veliko, obdržati jih smejo malo, v večini primerov pa jim poleg trenutnega zadovoljstva prinesejo tudi kar nekaj papirnatega dela.

Javni uslužbenci morajo izpolniti poseben obrazec ob vsakem darilu, vrednem več kot 20,86 evra. Sprejmejo pa lahko le tista, ki ne presegajo vrednosti 62,59 evra. Obstaja še ena omejitev – če en darovalec v koledarskem letu podari več daril, njihova skupna vrednost ne sme presegati 125,19 evra. Vse, kar je dražje, gre v roke delodajalcu – se pravi organu, kjer je obdarovanec zaposlen, oziroma državi.

Koliko funkcionarjev se tega zares drži, lahko le ugibamo, kot lahko le ugibamo, da je ocena vrednosti, ki je v številnih primerih prepuščena kar njim samim, realna. A po novem nam vsaj o nečem ni več treba ugibati – o darilih samih. Na aplikaciji Erar, ki je zamenjala Supervizorja, so namreč po novem zbrana vsa prijavljena darila od 30. aprila 2013 dalje.

Najdražje darilo dobili v Kranju

Najdražje prijavljeno darilo je prejela Mestna občina Kranj, in sicer maketo kranjske centralne čistilne naprave v vrednosti 15.860 evrov. Ob zaključku projekta jo je podarila Gorenjska gradbena družba. Podobno maketo, le da precej cenejšo (369,65 evra), je dobil tudi eden od občinskih funkcionarjev.

Električno kolo
Električno kolo FOTO: Thinkstock
Gorenjske občinske veljake je zagotovo navdušilo tudi darilo, ki so ga dobili za 50. rojstni dan Elektra Gorenjske. V družbi so občinam Bohinj, Gorje, Tržič, Bled, Cerklje na Gorenjskem in Žirovnica podarili sedem električnih koles, vrednih 900 evrov. V Tržiču so dobili dve. Vsaj glede na podatke Erarja. Sprašujemo se, ali so kranjsko občino iz seznama obdarovancev izpustili ali darila niso prijavili.

Ob teh podatkih se najbrž precej kislo nasmihajo v celjski občini, kjer so ob okrogli obletnici Elektra Celje dobili "zgolj" dve knjigi z naslovom 100 let Elektra Celje. Skupaj sta bili vredni 40 evrov. 

Ko smo že pri občinah  in njihovih funkcionarjih. Srečno roko ima očitno nekdo v občini Miren-Kostanjevica, ki je dobil 450 evrov vreden iPad – na nagradnem žrebanju.

Za zelo radodarnega se je izkazal Emil Rojc, ki je ob selitvi v drug kraj Občini Radeče podaril umetniška dela v skupni vrednosti 13.700 evrov. To je bilo najvrednejše darilo posameznika. 

Ugibanje cene …

Čeprav vsaj pri nas to velja za nevljudno, pa očitno včasih na darilih ostanejo tudi cene. Tako so v uradu predsednika vlade ugotovili vrednost darila, ki ga je funkcionar prejel ob obisku na Kitajskem – 1300 evrov. Obsegalo je blago, ogrlico in iPad air.

Veliko manj dela so imeli na Eko skladu in ministrstvu za finance. Ugotoviti so morali vrednosti pet- in desetevrskega bankovca. Kako jim je uspelo? "Razvidno iz bankovca," so pod način določanja vrednosti napisali na ministrstvu. Izdali so tudi, da so finančno darilo prejeli, ker so stranko zaradi nujnosti zadeve sprejeli izven uradnih ur. A pozor, zakon pravi, da javni uslužbenec denarja v nobenem primeru ne sme sprejeti!

Nič evrov

Orientalske preproge so po mnenju uradnikov vredne nič evrov.
Orientalske preproge so po mnenju uradnikov vredne nič evrov. FOTO: Thinkstock
Turkmenski uradniki očitno radi podarjajo preproge. Tamkajšnji predsednik Gurbanguly Malikguyevich Berdimuhamedov jo je ob obisku v Sloveniji podaril tako predsedniku vlade kot predsedniku države. Po nestrokovni oceni sta bili obe vredni več kot 500 evrov.

Predsednik je le vrnil obisk. In člani slovenske delegacije, ki se je v Turkmeniji mudila nekaj mesecev prej, so domov po podatkih Erarja prinesli najmanj štiri ročno tkane preproge. Zdaj pa pozor: po njihovi nestrokovni oceni so vredne točno nič evrov.

Toliko kot ročno izdelana srebrna jadrnica, najdena pri mestu Kyrenia na Cipru, ki jo je ob obisku otoka dobil funkcionar državnega zbora. Pozabimo, da gre najverjetneje za arheološki artefakt …

Težko verjamemo tudi "osebni nestrokovni oceni", da je unikatni ročni prepis Slave vojvodine Kranjske vreden le 25 evrov. Ob sprejemu na dan odprtih vrat v uradu predsednika republike ga je podarila takratna županja občine Radeče Rafaela Pintarič.

Za primerjavo: 25 evrov je bilo ravno tako po osebni nestrokovni oceni vredno tudi novoletno darilo veleposlanika Savske Arabije – škatla svežih datljev. Dobil ga je funkcionar na zunanjem ministrstvu.

Simpatično (in tudi nagajivo)

Srbski predsednik Tomislav Nikolić očitno pozna sloves svojega slovenskega kolega Boruta Pahorja. Ob uradnem obisku mu je podaril ogledalo v okvirju.

Ilustrator Tomaž Lavrič pa mu je ob prejemu odlikovanja poklonil uokvirjeno ilustracijo z naslovom "So what!?" V spomin na eno od njegovih najbolj znamenitih izjav. "So what!? Oni so veliki zmagovalci! So what? Kaj pa je zdaj? Kdo pa sem jaz, da bom tlele malenkosten. Me imate za malenkostnega človeka? Jaz kot predsednik vlade pa moram razumeti to globalno informacijo in izkoristiti vse poslovne priložnosti, ki so nam s tem dane," je že leta 2009 odgovoril na očitek, da si s sodelovanjem v slavju ob uvrstitvi na svetovno prvenstvo v nogometu nabira politične točke.

Srbski predsednik na uradnem obisku v Sloveniji.
Srbski predsednik na uradnem obisku v Sloveniji. FOTO: Damjan Žibert
Izvirno darilo je tudi manjša španska stena, ki jo je funkcionarju v uradu predsednika (Pahorju? Tega podatka nimamo.) ob robu blejskega strateškega foruma poklonilo indijsko zunanje ministrstvo. Po tudi v tem primeru osebni nestrokovni oceni je vredna 300 evrov.

Začasni odpravnik poslov venezuelskega veleposlanika pa se je predsednikoma vlade in države za sprejem na pogovoru zahvalil z visečo mrežo.

V Pahorjevem uradu so dobili tudi po našem mnenju eno najbolj simpatičnih darilc: predsednica slovensko nemške gospodarske zbornice jim je podarila porcelanastega polarnega medvedka Knuta. Njegova vrednost je 250 evrov, v tem primeru je bila preverjena na trgu.

Športna darila

Bratuškova je dobila dres Lionela Messija. Postal je last države.
Bratuškova je dobila dres Lionela Messija. Postal je last države. FOTO: AP
250 evrov je tudi vrednost dresa nogometnega kluba Barcelona s podpisom Lionela Messija. Vsaj po nestrokovni oceni, sprašujemo se, koliko bi z njim zaslužili, če bi ga ponudili na spletni dražbi. Dres je takratni predsednici vlade Alenki Bratušek ob otvoritvi kongresa FIFPro poklonil predsednik sindikata profesionalnih igralcev nogometa Slovenije Dejan Stefanović.

Francozi pa niso edini prejemniki zlate medalje na evropskem košarkarskem prvenstvu v Sloveniji. Predsedniku vlade – oziroma predsednici, takrat je to mesto zasedala Bratuškova – so jo ob sprejemu podarili predstavniki Košarkarske zveze Slovenije. Vredna naj bi bila 136 evrov.

Kaj podarjajo princi?

Monaški princ Albert očitno prisega na manšetne gumbe. Nekomu v uradu predsednika jih je podaril za 50. rojstni dan. Na Erarju so na isti dan zabeležena kar tri tovrstna darila, dve v vrednosti 170 in eno v vrednosti 450 evrov. Kdo jih je dobil, ni razvidno. Darila so prijavili 14. marca 2013, Pahor je Abrahama dočakal novembra istega leta.

Grof in grofica wesseška – britanski princ Andrew in njegova žena Sophie – sta kabinet predsednika vlade in urad predsednika republike počastila s svojima fotografijama. Tako kot njuni cesarski visokosti japonski princ in princesa Akišino.

Japonski kraljevi par je Slovenijo obiskal septembra 2013. Med drugim sta si ogledala Beld in Postojnsko jamo.
Japonski kraljevi par je Slovenijo obiskal septembra 2013. Med drugim sta si ogledala Beld in Postojnsko jamo. FOTO: Damjan Žibert

Še en princ, čeprav ne modre krvi, pa je obdaril enega od poslancev. Za udeležbo na pustnem rajanju mu je podaril sliko gradu Dornava. Govora je o 14. princu ptujskega karnevala.

Sicer pa je med darili ogromno vaz in knjig, veliko je alkoholnih pijač, pogosto poklanjajo hrano,  najdejo pa se tudi pametni telefoni …
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113089
07. 01. 2017 10.10
+1
"Zrcalce, zrcalce na steni, povej, katera najlepša v deželi je tej?" "Ti, Borut! Še vedno!"
bb5a
07. 01. 2017 08.19
+1
Lepo je bit Pahor... A ga bo kdo ovadil za krajo državnega premoženja, ker je tepih sunu?
scar_face
06. 01. 2017 19.36
+7
Unikatni tepih, ki je pomemben del njihove kulture, je vreden 500 eur...Očitno ga je kar iz Lesnine prinesel. Saj pol se človek ne more čudit, da lahko nek tajkun zavaruje milijonski kredit s sliko vredno 25 eur, če pri nas niti enega tepiha ne znajo dobro ocenit.
encijandupli
06. 01. 2017 15.45
+15
Rad bi vedel, kodo je ta norec, ki bi napravil ročni prepis Slave vojvodine Kranjske za 25 eur? Prepričan sem, da ne obstaja! Seveda norcev je več kod preveč na tem svetu, samo ne takšnih, ki bi znali praktično prepisati 500 let staro knjigo v izvirni pisavi. Se pravi gre za goljufijo, kjer so ocenili nekaj zelo dragocenega za poceni, da so lahko stvar obdržali oz ukradli zadevo!
NajboljsiBoguniverzuma
06. 01. 2017 14.23
+14
Aja a ročno tkana preproga ni nič vredna?? V prvi vrsti je to unikat in še ročni izdelek. Naj gredo v Šiško v trgovino, kjer prodajajo preproge, pa bido videli. Nič ne znamo več ceniti. Ksj smo pa mi njim podarili? En selfi??
dajno
06. 01. 2017 14.13
+13
Ko dobiš darilo vpišeš poljubno oceno, gledaš le, da je pod predpisanim zneskom, da lahko odneseš domov tudi za Rolex očitno ne bi bil problem, glede na opisano.
1airbus
06. 01. 2017 14.08
+20
sedem električnih koles vrednih 900€?? Eno je vredno toliko
Ramzess
06. 01. 2017 14.30
-9
Ramzess
06. 01. 2017 13.41
-7
Še na oblika vtikanja države v zasebnost drugih, ...
beowulfsam
06. 01. 2017 13.02
+18
Slava Vojvodine je par tisoč EUR, ročni prepis pa pitaj boga, ne pa 25 Evričkov. Zanimivo, da je srebro tudi vredno 0 EUR, za naše uradnike je to tako vsakodnevni material, da nima vrednosti. Platina al pa nč. Klinc pa taka pravila, najdeš nekej, k ni glih na policah v Mercatorju, pa rečeš, da je vredno 19 EUR in veselo odneseš domov. Umetniška slika...eh, star papir je 0 EUR, okvir je tud đabe, še za spodkurt ni...simbolična vrednost 1 EUR za Moneta. No, turkmeniskanski predsednik pa očitno tud podarja preproge iz Dipoja, 0,5x1m.
1airbus
06. 01. 2017 14.11
+1
macek_garfield
06. 01. 2017 12.22
+37
ogledalo je najbolj uporabno darilo za afneguncarja, da se vsakih pet minut pogleda v njega in si poslje cmokeca pa to