Ministrstvo za zdravje si je za letošnje leto zadalo 10 ključnih ciljev, najpomembnejši štirje med njimi pa so sprememba zakonodaje na področju zdravstva, ureditev razmerja med zasebnim in javnim zdravstvom, vpeljava kakovostnega aktivnega presajanja raka dojk ter zamenjava iztrošene diagnostične in terapevtske opreme. Kot je pojasnil minister Andrej Bručan, želijo najbolj socialno ogrožene prebivalce oprostiti plačila premije za dodatno zdravstveno zavarovanje. Od 11 milijard tolarjev, kolikor je predvideno v letošnjem zdravstvenem proračunu za investicije, naj bi jih 70 odstotkov namenili za novogradnje, 30 odstotkov pa za nabavo nove oziroma zamenjavo iztrošene opreme. Na ministrstvu ugotavljajo, da je draga diagnostična oprema v državnih javnih zdravstvenih zavodih v velikem obsegu potrebna zamenjave, in sicer zaradi tehnične izrabljenosti, funkcionalne zastarelosti in zelo visokih letnih stopenj odpisa.
Pri investiranju v novo opremo bo imela prednost tista, ki je potrebna za zdravljenje in diagnostiko življenjsko ogrožajočih stanj. Bručan pa je napovedal še širitve na področju magnetnih resonanc. Tako nameravajo v letošnjem letu izpeljati sedem investicijskih projektov, ki so ostali nedokončani iz prejšnjih let, ter osem novih. Med njimi so Onkološki inštitut, Pediatrična klinika, severni prizidek KC - intenzivno urgentni blok -, pa tudi murskosoboška ter deloma novomeška bolnišnica.
Med spremembami v zakonodaji s področja zdravstva nameravajo na ministrstvu letos med drugim urediti zakon o izravnalnih shemah, s katerimi naj bi preprečili selektivno poviševanje zavarovalnih premij, je pojasnil Bručan. Namen novele o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju bo zagotovitev večje discipline pri plačevanju prispevkov za zdravstveno zavarovanje, priprava osnove za postopno uvedbo sistema doplačil za nekatere storitve ter zmanjšanje števila neupravičenih odsotnosti z dela zaradi bolezni.
Nujna medicinska pomoč med prioritetami
Poleg tega je med prioritetami ministrstva tudi projekt nujne medicinske pomoči. Problem urgence je bil po Bručanovih besedah v prejšnjem mandatu zelo zanemarjen, saj tovrstnih projektov sploh niso uvrščali v programe investicij. Zaradi tega je trenutno stanje katastrofalno, meni Bručan, ki je hkrati poudaril, da problem ni le v Kliničnem centru, saj so razmere v manjših bolnišnicah še slabše.
Popolna prepoved kajenja?
Med zakoni, ki se jih na ministrstvu letos nameravajo lotiti oziroma jih spremeniti, pa so na primer zakon o duševnem zdravju, zakon o zdravilih in novela o omejevanju uporabe tobaka. V zvezi s slednjo po Bručanovih besedah razmišljajo tudi o tako skrajnih ukrepih, kot je popolna prepoved kajenja na javnih mestih. Bručan je znova napovedal, da bodo na ministrstvu predlagali določene spremembe zakona o javnih naročilih, da bi tako preprečili neutemeljene pritožbe na postopek izbire, poleg tega pa bodo opravili tudi revizijo sistema centralnega razpisa za nabavljanje zdravil, ki se po njegovem mnenju ni izkazal kot učinkovit.