V Bruslju po pojasnilih Ricarda Cardosa, tiskovnega predstavnika evropske komisarke za konkurenco Margrethe Vestager, pravijo, da budno spremljajo prizadevanja za prodajo državnega deleža v Elanu, na katero se sicer veže tudi zgodba o poplačilu terjatev do najpomembnejših Elanovih upnikov – Gorenjske banke in državne Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).
Stališča Evropske komisije se glede na današnja pojasnila iz Bruslja v primerjavi s tistimi iz lanskega avgusta niso spremenila, saj povzemajo do zdaj znana dejstva. Časnik Finance je danes medtem objavil, da naj bi v Bruslju državi in Elanu za vračilo pomoči dali več časa.
Evropska komisija je že septembra 2012 odločila, da je dokapitalizacija Elana v višini desetih milijonov evrov predstavljala nedovoljeno državno pomoč. Slovenskim oblastem je zato naložila, naj od Elana izterja nedovoljeno pomoč, da bi se tako končalo izkrivljanje konkurence, h kateremu je prispevala pomoč.
Slovenske oblasti so Bruselj nato obvestile, da Elan zaradi zahtevnih finančnih razmer načeloma ne bi mogel vrniti pomoči. Komisija ob tem še naprej poudarja, da dejstvo, da je prejemnik pomoči plačilno nesposoben ali da je v postopku stečaja, ne vpliva na njegovo obveznost vrnitve pomoči.
Ker slovenske oblasti menijo, da bi privatizacija Elana družbi omogočila vračilo pomoči, je komisija to že lani vzela na znanje in Sloveniji pogojno odobrila odlog plačila, dokler podjetje ne bo privatizirano.
Ob tem je že lani poleti zahtevala, naj prodajni postopek ne vključuje nove državne pomoči, naj se zaključi v razumnem časovnem okviru in naj zagotovi učinkovito poplačilo nedovoljene državne pomoči.
Če pa privatizacija ni uspešna, bi morali plačilno nesposobno podjetje, ki mora vrniti nedovoljeno državno pomoč, likvidirati, vračilo pomoči pa bi morali zagotoviti v okviru likvidacijskega postopka, da bi tako končali izkrivljanje konkurence, so lani pojasnjevali v Bruslju.
Tudi na finančnem ministrstvu so glede Elana spomnili, da se je Slovenija s pismom Evropski komisiji zavezala, da bo domnevno nedovoljeno državno pomoč rešila z odprodajo lastniških deležev v Elanu. Vzporedno s tem pa je Slovenija sprožila tudi spor pred Sodiščem EU, ki pa postopkov vračila državne pomoči ne zadrži.
Na ministrstvu pravijo, da se privatizacijski postopki izvajajo z vso strokovnostjo, tudi z upoštevanjem terjatev, ki jih imata do Elana Gorenjska banka in DUTB. Vendar pa še nobeden od ponudnikov ni uspel doseči dogovora z bančnimi upniki, ki je pogoj za zaključek privatizacije.
Najresnejša tekmeca za nakup Elana in prevzem terjatev sta češki proizvajalec športne opreme Sporten in podjetje Boba ameriškega poslovneža slovenskih korenin Roberta Antunoviča.
V Elanu nestrpno čakajo na zaključek privatizacijskih postopkov, saj v razjasnitvi lastništva in odpravi domnevne grožnje stečaja podjetja vidijo pomemben dejavnik za nadaljnje izboljšanje poslovanja. Elan sicer spet povečuje prihodke, letos pa naj bi tako matična družba kot skupina poslovali tudi z dobičkom.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.