Evropska komisija proti Sloveniji ne vodi nobenega resnejšega postopka zaradi kršitve evropske zakonodaje, so potrdili v Bruslju. Nekaj opominov si je sicer Slovenija prislužila bodisi zaradi neobveščanja komisije o prenosu zakonodaje v svoj pravni red bodisi zaradi morebitne neskladnosti slovenske zakonodaje z evropsko, izmed vseh primerov pa po besedah tiskovnega predstavnika komisije kot edini "politično resnejši primer" izstopajo notarji, kjer pa v nemilosti Bruslja ni le Slovenija.
Evropska komisija je že oktobra lani na Slovenijo ter tudi na več drugih članic Unije naslovila uradni opomin oziroma je državo pozvala k predložitvi pojasnil v zvezi z zakonodajo, po kateri lahko v Sloveniji samo slovenski državljani opravljajo notarski poklic. Evropska komisija meni, da je pogoj državljanstva v nasprotju s pravico ustanavljanja in neutemeljen z vidika določb, ki pri tem izvzemajo dejavnosti, ki so udeležene pri izvajanju javne oblasti. Komisija meni, da to ne velja v primeru notarja, saj ta ne odloča oziroma ne izvaja oblasti v imenu države.
Slovenija Bruslju že pojasnila
Slovenija je odgovor Bruslju pripravila že lani. Komisija mora odgovor proučiti in se na tej osnovi odločiti, ali bo postopek proti državi ustavila ali pa nadaljevala. Prvi možen datum za obravnavo primera notarjev je že konec tega meseca, vendar ni znano, ali bo primer Slovenije na dnevnem redu. Če ne bo, je naslednja obravnava predvidena za jesen, so potrdili v Bruslju.
Slovenija je sicer do danes v svoj pravni red prenesla 99,2 odstotka evropske zakonodaje, kar jo med 27 državami EU uvršča na deseto mesto, je sporočila komisija. Med novimi članicami se je Slovenija znašla na šestem mestu, kar pomeni, da jo je polovica novink prehitela.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.