Slovenija

Bruselj izpostavlja notarje

Bruselj, 05. 06. 2007 09.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Bruselj svari, da ni v skladu z evropsko zakonodajo, da lahko samo slovenski državljani opravljajo notarski poklic.

Evropska komisija proti Sloveniji ne vodi nobenega resnejšega postopka zaradi kršitve evropske zakonodaje, so potrdili v Bruslju. Nekaj opominov si je sicer Slovenija prislužila bodisi zaradi neobveščanja komisije o prenosu zakonodaje v svoj pravni red bodisi zaradi morebitne neskladnosti slovenske zakonodaje z evropsko, izmed vseh primerov pa po besedah tiskovnega predstavnika komisije kot edini "politično resnejši primer" izstopajo notarji, kjer pa v nemilosti Bruslja ni le Slovenija.

Komisija meni, da je lahko notar tudi tuj državljan, saj ta ne odloča oziroma ne izvaja oblasti v imenu države
Komisija meni, da je lahko notar tudi tuj državljan, saj ta ne odloča oziroma ne izvaja oblasti v imenu države FOTO: POP TV
Primer se poleg Slovenije nanaša tudi na Avstrijo, Belgijo, Francijo, Grčijo, Luksemburg, Nemčijo, Portugalsko in Nizozemsko, pa tudi na vse nove članice razen Cipra. Vse članice so Bruslju že posredovale svoj odgovor.

Evropska komisija je že oktobra lani na Slovenijo ter tudi na več drugih članic Unije naslovila uradni opomin oziroma je državo pozvala k predložitvi pojasnil v zvezi z zakonodajo, po kateri lahko v Sloveniji samo slovenski državljani opravljajo notarski poklic. Evropska komisija meni, da je pogoj državljanstva v nasprotju s pravico ustanavljanja in neutemeljen z vidika določb, ki pri tem izvzemajo dejavnosti, ki so udeležene pri izvajanju javne oblasti. Komisija meni, da to ne velja v primeru notarja, saj ta ne odloča oziroma ne izvaja oblasti v imenu države.

Slovenija Bruslju že pojasnila

Opomine je Slovenija prejela na različnih področjih, med njimi okolju, farmaciji, zdravstvu, pri igrah na srečo ter v več primerih, ko je razlikovala med slovenskimi in tujimi subjekti - denimo v primeru odbitka davka na investicije v primeru, če so bile te izvedene izključno na ozemlju Slovenije, ali pa v primeru donacij, če so bile te namenjene slovenskim institucijam.

Slovenija je odgovor Bruslju pripravila že lani. Komisija mora odgovor proučiti in se na tej osnovi odločiti, ali bo postopek proti državi ustavila ali pa nadaljevala. Prvi možen datum za obravnavo primera notarjev je že konec tega meseca, vendar ni znano, ali bo primer Slovenije na dnevnem redu. Če ne bo, je naslednja obravnava predvidena za jesen, so potrdili v Bruslju.

Slovenija je sicer do danes v svoj pravni red prenesla 99,2 odstotka evropske zakonodaje, kar jo med 27 državami EU uvršča na deseto mesto, je sporočila komisija. Med novimi članicami se je Slovenija znašla na šestem mestu, kar pomeni, da jo je polovica novink prehitela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
05. 06. 2007 11.43
Ti "evropski" kriteriji so res hecni. Jasno je, da gre za neko obliko neokolonializma, za njih si seveda priden in dober ("vsi so te prehiteli!"), če jim prodaš vse banke, Telekom in zavarovalnice ter mobilne operaterje. Pa komu ni jasno, za kaj sploh gre pri tej Evropi, menda ja ne za izmenjavo kurentov s tirolskimi pastirji in prestolniv kulture. Bo pa fino, ker bodo lahko koprski pravniki postavili par notariatov v Trstu, ha, ha. Brez skrbi, da jih ne bodo mogli!! Ali pa celo kakšnega, za "mušter", da se ve, da se da. Očitno je, da nas čaka podobno kot pred sto in več leti, reševala nas bodo gasilska društva, ljudska pesem in predvsem poezija. Saj so tudi pred sto leti nekateri Slovenci us Ga ni anroda v Zahodni Evropi, ki bi prodajal banke in Telekome tujcem. To počnejo nove članice, ponosno se njihova "politika umika iz gospodarstva", v praksi je pa to tako, da so ga dali v roke politikom iz Zahoda, danar pa porabili za kritje proračunskega primankljaja (in zase). Pri nas so za Lek npr. iztržili pribl. toliko, kot bodo zdaj plačali za tiste oklepnike. To pa je napredek prvega razreda, gotovo, da bomo pohvaljen. Napaka je bila le v tem, da je Novartis iz Švice, ne iz EU.
neti
05. 06. 2007 10.59
No ja, nekaj opominov, penale so pzabil navest (napisati), ni krize, bi rekla JJ in Bajuk?
true.future
05. 06. 2007 10.48
ni heca z Brusljem
AndrejPaTo
05. 06. 2007 10.32
Konkurenco prosim tudi pri notarjih in na vseh področjih. Dovolj zaščitništva, ta običajno samo poleni ljudi (tudi Slovence).
paradajzar@hotmail.com
05. 06. 2007 10.25
Prosim, da se ne govori tako grdo o Grimzu, ki ima polne roke dela z uvajanjem podnapisov in sinhronizacije v politično kulturo:
hinko.murovec@siol.net
05. 06. 2007 09.48
Hinko MUROVEC, je pač tako, prednost imajo domače zdrahe, povračilni in maščevalni pohodi itd. Za urejanje takih zadev kot je usklajevanje zakonodaje, upoštevanje civilizacijskih norm, uvajanje politične kulture , za to rabiš nekaj več, kot strokovnjake ala g. Grims in g. Tanko. To področje pač ni bilo urejeno v prejšnjem času in je delo sedanje strokovno podkovane in dosledne garniture. LP