"Vprašanje neizvajanja zaščitne ekološko-ribolovne cone v Jadranu za članice EU je treba rešiti," je Hrvaško pozvala komisija, ki je Hrvaško poziva tudi k trajnim rešitvam drugih odprtih vprašanj, predvsem glede meje.
Treba je graditi na dobrih sosedskih odnosih
Odločitev hrvaškega sabora decembra lani, da bo Hrvaška 1. januarja 2008 uveljavila ERC za države članice EU, "je odklon od političnega dogovora, ki so ga tri strani (Italija, Slovenija in Hrvaška) dosegle junija 2004 in je vključen tudi v sklepe Evropskega sveta iz junija 2004", poudarja komisija. "To vprašanje je treba rešiti," poziva na več mestih v svežnju danes sprejetih dokumentov. "Prizadevati si je treba za nadaljnji razvoj sodelovanja in dobrih sosedskih odnosov," je poudarila komisija.
Med Slovenijo in Hrvaško je še precej odprtih vprašanj
Bruselj je poleg opozorila glede ERC Hrvaško v poročilu o napredku posvaril tudi, da so "potrebni nadaljnji konkretni koraki za trajne rešitve" tudi glede drugih odprtih dvostranskih vprašanj, saj je bilo na tem področju storjenega "malo napredka", predvsem glede vprašanja meje. Poleg tega so v poročilu omenjena še vprašanja hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke, Nuklearne elektrarne Krško in ribiškega dela Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju.
"Na odnose Hrvaške s Slovenijo, ki so sicer na splošno dobro razviti, še vedno občasno vplivajo težave, povezane z odprtimi dvostranskimi vprašanji," ugotavlja komisija. Obe strani sta sicer začeli razpravljati o omenjenih vprašanjih, ki so bila nekaj časa v slepi ulici. Rezultat teh poskusov je "neformalni dogovor predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške o posredovanju tretje strani v odprtem vprašanju meje". To je "napredek, ki ga je treba nadgraditi", poziva Bruselj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.