Slovenija

But o označevanju govedi

Ljubljana, 05. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister za kmetijstvo Franci But je predstavil slovenski sistem označevanja in registracije govedi, ki hkrati z državami članicami Evropske unije zagotavlja sledljivost goveda in s tem povezanim varstvom potrošnika.

Franci But
Franci But FOTO: 24ur.com

Na osnovi leta 1999 sprejete odredbe o označevanju in registraciji govedi je namreč obvezno označevanje in registriranje živali, Veterinarska uprava in Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo pa sta z 30. junijem letos začela z izvajanjem nadzora na terenu, da bi ugotovila dejansko stanje.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal kmetijski minister Franci But, ugotavljajo, da sistem označevanja in registracije živali v Sloveniji ni v celoti deloval, zato je ministrstvo ustrezno spremenilo omenjeno odredbo in bo nadaljevalo z doslednim izvajanjem pregleda na terenu ter tako zavarovalo potrošnike in preprečilo "nečedne posle" pri prekupčevanju živali.

Inšpektorat, ki ugotavlja predvsem ustreznost pretoka informacij in ugotavlja upravičenost do subvencij, ki jih država na glavo živine plačuje upravičencem, je ugotovil, da je večina vlog za subvencije upravičenih za plačila. Po besedah glavnega inšpektorja Matjaža Kočarja, je inšpektorat pregledal približno 10 odstotkov kmetijskih gospodarstev, prijavljenih na Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja.

Veterinarska uprava pa je dolžna opravljati vsakoletni nadzor tako Službe za identifikacijo in registracijo, ki vodi centralni register, kot tudi dejansko stanje v naravi. Kot je dejal direktor VURS Zoran Kovač, je po po preteku prehodnega obdobja 13 enot VURS pregledalo 1002 kmetijski gospodarstvi oz. 30.700 živali. Ugotovili so, da je večina živali označenih ter vpisanih v hlevsko knjigo in centralni register, pri presečnem pregledu pa so ugotovili odstopanja, zaradi česar je ministrstvo moralo spremeniti predpise. Ukinjena je bila možnost prometa z živalmi, starejšimi od štirih tednov, z začasnim potnim listom, promet z njimi pa se lahko izvaja z zdravstvenim spričevalom. Z uredbo, ki je začela veljati 30. oktobra, pa je med drugim ukinjena veljavnost na roke napisanih številk za označevanje goveda in tako s takšnimi živalmi ni več mogoče trgovati. Če želi rejec trgovati z živaljo, ki ima na roko napisano številko, lahko veterinarja ali selekcijsko službo zaprositi, da mu na roko napisano številko ustrezno nadomesti, nato pa lahko rejcu na osnovi tega veterinar izda zdravstveno spričevalo, rejec pa lahko nato s živaljo trguje. Kot je poudaril But, je rejec sam odgovoren za registracijo živali.