Slovenija

But pričakuje dogovor do konca tedna

Luxembourg, 25. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kmetijski ministri EU so se v Luksemburgu sestali na že tretjem poskusu doseganja soglasja o reformi skupne kmetijske politike ta mesec. Ob robu pogajanj je minister Franci But izrazil pričakovanje, da bo petnajsterici do konca tedna vendarle uspelo doseči soglasje.

Grško predsedstvo povezave ter Evropska komisija si želita, da bi soglasje čimprej dosegli, čeprav poleg Francije še nekaj manjših članic nasprotuje zmanjševanju sredstev neposrednih plačil kmetom.

Da je dogovor resnično nujen, sta danes ob začetku zasedanja poudarila tako glavni avtor reforme evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler kot grški kmetijski minister Georgios Drys. "Tako dolgo bomo sedeli skupaj, dokler dogovora ne bo," je poudaril prvi, pri tem pa dobil podporo drugega, ki si z uspehom želi skleniti svoje polletno vodenje ministrskega sveta za kmetijstvo.

Franci But: Kompromis o kmetijski reformi pričakujem do konca tedna
Franci But: Kompromis o kmetijski reformi pričakujem do konca tedna FOTO: POP TV

Slovenski kmetijski minister Franci But je izrazil pričakovanje, da bo petnajsterici do konca tedna vendarle uspelo doseči soglasje o razmeroma temeljitem posegu v sedanji sistem podpore evropskim kmetom. "Pričakujem, da bo do konca tedna o reformi sklenjen kompromis, ki pa seveda ne bo tako radikalen, kot so bile rešitve, ki jih je pred enim letom predložila Evropska komisija," je dejal But ob robu zasedanja, ki se ga enako kot druge države pristopnice udeležuje v vlogi opazovalca.

Trenutno predložene kompromisne rešitve, ki sta jih pripravila komisija in grško predsedstvo povezave, so za Slovenijo načeloma sprejemljive, je tudi ocenil kmetijski minister But. Še največja so razhajanja glede datuma uveljavitve reforme, je pojasnil. "Evropska komisija in predsedstvo namreč predlagata, da bi se reforma začela izvajati že leta 2005, nam pa bi bilo ljubše, če bi stekla šele dve leti kasneje," je razložil But.

Če jim bo uspelo doseči soglasje, bi z reformo modernizirali evropsko kmetijstvo, hkrati pa okrepili pogajalske pozicije EU na ministrskem krogu pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine s kmetijskimi izdelki, ki bo v mehiškem Cancunu v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO) potekal septembra.

Temeljna odprta vprašanja so v grobem sicer štiri, dogovor o njih pa blokira Francija, saj je njen predsednik Jacques Chirac sam poskrbel, da so bila pogajanja minuli teden že drugič v juniju prekinjena. Francija je velika proizvajalka hrane, hkrati pa tudi največja prejemnica ugodnosti v okviru kmetijske politike, najdražje Unijine skupne politike, za katero povezava vsako leto odšteje prek 40 milijard evrov. V svojih pogledih ta država tudi ni osamljena, saj ima na svoji strani še najmanj dve članici, kjer je kmetijstvo prav tako pomembna panoga, to pa sta Španija in Irska.

Dogovora pred četrtkom zvečer ni pričakovati, če ga do petka ne bo, pa se bodo pogovori zavlekli v jesen, kar pa bo resno ogrozilo uspeh reforme in stališča EU na pogajanjih v WTO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10