Po mnenju poslanke NSi Vide Čadonič Špelič so se razmere na področju notranjih zadev in Policije v zadnjem času tako zaostrile, da nekdo mora odgovarjati. Pričakuje, da bo minister odstopil sam ali ga bo k temu pozval predsednik vlade Robert Golob. "Tudi v koalicijskih strankah niso zadovoljni z razmerami v policiji," je izpostavila Čadonič Špelič.
Korupcija, migracije, večja varnost ljudi so bile Poklukarjeve obljube, preden je zasedel položaj, je poudarila, a danes se Slovenci počutijo manj varne – tudi zaradi nasilja na šolah, nasilja v jugovzhodni Sloveniji zaradi Romov, ki so ga doživeli tudi policisti. "A minister Poklukar samo obžaluje," je dejala.
NSi Poklukarju v šestih točkah očita sum zlorabe uradnega položaja, nevestnega dela v službi in oškodovanja javnih sredstev, sum kršitve temeljnih pravic delavcev, sum kršitve zakona o kazenskem postopku in s tem kršitve človekovih pravic in svoboščin.
Očitajo mu sum oškodovanja javnih financ in davkoplačevalcev zaradi nevestnega in negospodarnega upravljanja z javnimi sredstvi pri postavitvi petih stražarskih hišk ter sum oškodovanja javnih financ in davkoplačevalcev pri izvajanju projekta helikopterske nujne medicinske pomoči, nabavi namenskih helikopterjev in organiziranju letalskih baz, saj helikopterji za nujno medicinsko pomoč naj ne bi imeli potrebne medicinske opreme za prevoz težko poškodovanih.

Nazadnje pa mu očitajo še opustitev dolžnega ravnanja, zaradi česar je prišlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministra za notranje zadeve, izhaja iz besedila interpelacije.
Izpostavila je kadrovsko stisko v Policiji, ki da je povezana tudi z delovnimi razmerami, pa razlike med varnostniki, ki varujejo predsednika vlade, in tiste, ki varujejo vse ostale varovane osebe, pri čemer da se drugim krši pravice.
Da na področju Centra za varovanje in zaščito nekaj ne deluje, pa naj bi dokazovala tudi zgodba tožilke, ki se je odpovedala varovanju, potem ko so ji zamenjali varnostnike, posegali pa naj bi tudi v njeno zasebnost. Po njenem se na ministrstvu dela stihijsko. Minister naj bi kar osem mesecev potreboval, da se je odzval na dogajanje v zvezi s tožilko.
"Govorimo o varnosti. To je beseda, ki jo pogrešamo, a cenimo. Pogovarjamo se o državotvornem ministrstvu in Policiji, ki je organ, ki ljudem zagotavlja varnost. In kaj se nam je zgodilo? Razpis za prvega moža Policije, za katerega je upravno sodišče ugotovilo, da je bil imenovan na osnovi nezakonitega sklepa," je še izpostavila. Izpostavila je, da je povsem jasno, koliko delovnih izkušenj, tudi na vodstvenih funkcijah, potrebuje kandidat.
"Razumi, kdor more, kako je lahko direktor Policije zakonito imenovan na podlagi nezakonitega sklepa," pravi. "Hišica iz kart se sesuva!" je bila jasna in dodala, da so interpelacijo podpisali vsi iz vrst opozicije. "S tem pozivamo ministra na odgovornost, naj povrne ugled Policiji in gre v nov razpis ter odstopi, preden ga odstopi državni zbor," je na koncu pozvala Čadonič Špeličeva. Ocenila je še, da bomo prišli do razgradnje institucij, če se bo takšno dogajanje nadaljevalo.
Poklukar: Očitke bom utemeljeno zavrnil
Na novico se je preko Facebooka odzval tudi minister Poklukar. "Iz medijev sem seznanjen, da bo vložena interpelacija zoper mene. Očitke navedene v interpelaciji bom vsekakor utemeljeno zavrnil v sami razpravi v Državnem zboru, kjer bom imel priložnost predstaviti dobro delo ministrstva za notranje zadeve in slovenske policije v skrbi za varnost Slovenije," je zapisal.

Podpise za interpelacijo oddali tudi v SDS
Interpelacijo lahko po poslovniku DZ vloži 10 poslancev. Podpise za interpelacijo Poklukarja so prispevali tudi v SDS. "Kršitev je bilo toliko, da se nam zdi povsem na mestu, da minister kot takšen več ne more kredibilno zastopati svojega mesta oziroma položaja, ki ga ima," je dejala poslanka SDS Karmen Furman.
Pod interpelacijo so se podpisali tudi nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh. K podpisu interpelacije so v NSi povabili tudi nepovezano poslanko Mojco Šetinc Pašek, ki pa podpisa, kot je v sredo sporočila za STA, ne namerava prispevati. Bo pa interpelacijo proti Poklukarju podprla v primeru, da ta ne ponovi postopka za imenovanje generalnega direktorja Policije.
Čadonič Špeličeva pa je dejala tudi, da se v NSi strinjajo tudi s predlogom SDS za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič.
Predlog interpelacije so v NSi vložili po tem, ko je upravno sodišče ugotovilo kršitev v postopku imenovanja generalnega direktorja Policije Jušića, in sicer pomanjkljivo obrazložitev sklepa posebne natečajne komisije. Poklukar in Jušić medtem vztrajata, da je bil slednji imenovan zakonito. Koalicijski partnerji pa so se sicer na torkovem sestanku dogovorili, da naj se glede navedb sodišča najprej izjasni uradniški svet in poda poročilo, nato pa bodo sprejemali nadaljnje odločitve glede sodne odločbe.
KOMENTARJI (474)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.