
Vlada se je s sindikati in delodajalci začela pogajati o spremembah, ki so po njihovem mnenju potrebne na trgu dela, ki je preveč rigiden in zavira konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Za delavce to na prvi pogled ne prinaša nič dobrega, saj jih bodo podjetja lažje odpuščala, a vlada pravi, da jih bodo prav zaradi tega tudi lažje spet zaposlovala.
Postavlja se tudi vprašanje, ali bodo delodajalci še plačevali malico in prevoz na delo. Konkretni predlogi še niso izoblikovani, je pa jasno, da bi se jih delodajalci radi znebili, tako kot tudi dodatkov za delovno dobo in nočno delo, ki bi jih po novem namesto zakona urejala kolektivna pogodba. A verjetno ne bo šlo, sindikati so proti, vlada pa pravi, da v to ne bo posegala.
Zelo verjetno pa je, da bodo poenostavili postopke odpuščanja in znižali odpravnine. Zdaj velja, da če v podjetju delaš 15 let, te lahko odpustijo v dveh mesecih in pol, vlada pa je že lani predlagala, da bi se to skrajšalo na dva meseca, za 25 let dela pa na tri.
Prav tako je predlagala, da bi odpravnine, ki se zdaj višajo s številom let v podjetju, bile vedno enake, torej petina povprečne plače, ne glede na to koliko časa ste že v podjetju.

Vsi so za to, da se ustanovi sklad za odpravnine, po vzoru iz tujine, v katerega bi delodajalci vplačevali nek odstotek od bruto mesečne plače in iz katerega bi bili potem poplačani delavci, tako da se ne bi več ponavljali scenariji, ko podjetja niso imela denarja za ta izplačila.
In ker so zaposleni za nedoločen čas preveč zaščiteni, tisti za določen čas pa premalo, bodo tudi tukaj verjetno poskušali najti neko ravnovesje, govorilo se je, da bi odpravnine uzakonili tudi tem slednjim.
Sicer pa so to šele predlogi, danes so se začela nova pogajanja. Zakon naj bi bil sprejet do konca leta, v začetku naslednjega pa naj bi stopil v veljavo. Take so vsaj želje ministrstva.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.