Kot je povedal okrožni državni tožilec Ivan Žaberl, so zoper kazensko ovadene zdravnike že junija podali predlog na Okrajno sodišče v Celju za uvedbo posamičnih preiskav. Na vprašanje, kdaj pričakuje prve ugotovitve preiskav, pa Žaberl odgovarja, da je treba najprej pridobiti izvedensko mnenje.
Zaradi suma malomarnega zdravljenja so namreč kriminalisti ovadili tri zdravnike iz celjske bolnišnice, patologa Borisa Kavčiča, kirurga v pokoju Matjaža Isteniča in kirurga Mirana Gala.
Posebna komisija Zdravniške zbornice Slovenije je med pregledom 2500 histoloških vzorcev, ki jih v celjski bolnišnici niso pregledali ali pa so jih pregledali s precejšnjo zamudo, ugotovila, da v 91 primerih pregledanih vzorcev izstopata dva primera, pri katerih je prišlo do občutnega poslabšanja zdravja pacientov.
Ovadeni zdravniki se bodo morali zagovarjati tudi pred častnim razsodiščem zdravniške zbornice, saj je preiskava pokazala, da so kršili kodeks etike in deontologije. Sicer bo razsodišče z delom pričelo šele takrat, ko bo komisija zdravniške zbornice pregledala še 222 histoloških vzorcev, ki so se v tej bolnišnici nabrali v zadnjih 15 letih.
Keber o smrti pacientke
Minister za zdravje Dušan Keber je v kratkem pogovoru z novinarji povedal svoje mnenje glede nedavne smrti pacientke, ki je bila konec leta 1998 v celjski bolnišnici operirana zaradi kožnega raka. Keber je ocenil, da raziskava tega primera, ki jo je bolnišnica v okviru internega strokovnega nadzora uvedla v ponedeljek, poteka ustrezno. Glede kolektivne odgovornosti celjskih zdravnikov zaradi zamud, ki so nastale pri izdelavi histoloških mnenj, je Keber povedal, da vsi zdravniki v celjski bolnišnici nastopajo kot posamični krivci. "Pri tako številnih zamudah pri histoloških preiskavah, pri takšnih pomanjkljivostih, ki so bile zgrešene v zadnjih 15 letih, so sodelovali številni zdravniki. In za to kolektivno odgovornost so odgovorni posamični zdravniki," je poudaril minister.
Dodal je tudi, da ministrstvo nima neposredne odgovornosti in pristojnosti nad strokovnim nadzorom, ki je bil uveden v celjski bolnišnici. Ne glede na to, kaj bo ugotovilo sodišče, tako Keber, pa se že zdaj kaže, da je pri zakasnitvi histoloških preiskav šlo za veliko malomarnost in kršenje zdravniške etike. Najmanj kaj lahko doleti odgovorne zdravnike, so ukrepi častnega razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije.
Na vprašanje, ali zadošča interni nadzor za jasne odgovore, kdo je kriv za zakasnitve histoloških izvidov in smrt omenjene pacientke, je minister odgovoril, da je treba najprej počakati na rezultate tega nadzora in njegovo verodostojnost. Ko bo imel poročilo internega nadzora in poročilo zdravniške zbornice, ki še vedno pregleduje 222 histoloških vzorcev iz celjske bolnišnice, se bo Keber odločal, ali bo dodatno ukrepal.