Preden lahko kandidat pristopi k glavni izpitni vožnji, mora opraviti in plačati še tečaj iz cestnoprometnih predpisov, zdravniški pregled, tečaj iz prve pomoči in vsaj 20 ur vožnje pri eni od 132 registriranih šol vožnje. Sledi še glavni del – izpitna vožnja, pri kateri pa se v več krajih po Sloveniji zavleče. Kandidati lahko glavno vožnjo opravljajo v 27 krajih po državi, ki so razdeljeni v pet območij.
Najdaljše čakalne vrste so v območju 1 (Nova Gorica, Koper, Postojna, Tolmin, Ajdovščina, Ilirska Bistrica, Idrija in Sežana). Prav v vseh krajih kandidati na izpit iz teorije cestnoprometnih predpisov čakajo več kot mesec dni, najdlje v Idriji, kar 56 dni. Pet dni manj v Ajdovščini in Ilirski Bistrici, skoraj 40 dni v Sežani in Tolminu, v Novi Gorici, Kopru in Postojni pa 31 dni.
Ko kandidati opravijo teoretični del in ure vožnje, sledi novo čakanje – tokrat na glavno izpitno vožnjo. V Tolminu in Ilirski Bistrici nanjo kandidati čakajo 72 dni, v Ajdovščini 65 in v Novi Gorici 54. V ostalih krajih v območju 1 čakajo najmanj 28 dni.
Čakajo tudi kandidati v Mariboru, za teoretični izpit 20 dni, za glavno vožnjo 72 dni, medtem v Ljubljani kandidati na teoretični izpit čakajo 23 dni, za glavno vožnjo 53.
Po podatkih Agencije za varnost prometa iz sredina maja bojo kandidati za opravljanje izpita najmanj čakali v Krškem in Velenju, kjer je skupna čakalna doba za teorija in vožnjo 34 dni. Ob tem na agenciji sicer poudarjajo, "da je čakalna doba najbližji termin za vozniški izpit, ko ima kandidat možnost izbirati med vsemi možnimi urami izpita v dnevu. Kakšen termin se navadno najde tudi prej."
Kandidat za voznika se k vozniškemu izpitu, ki ga izvaja Javna agencija za varnost prometa, prijavi na upravni enoti, kjer zaradi stavke prav tako prihaja do zamud pri obravnavi. Ob prijavi mora kandidat sicer predložiti evidenčni karton vožnje in se na glavno vožnjo pred opravljenimi 20 urami niti ne more prijaviti, z izpolnjenimi pogoji lahko tako več tednov zgolj čaka na glavno vožnjo in belo kartico.
Neuspešni razpisi za delovna mesta ocenjevalcev
Agencija ima zaposlenih 51 ocenjevalcev in pet vodij, ki organizirajo delo na izpitnih območjih in tudi ocenjujejo kandidate na teoretičnem in praktičnem delu vozniških izpitov. Ocenjevalec ima v delovnem dnevu začrtanih sedem vozniških izpitov. "Seveda so ocenjevalci razporejeni tudi na izvajanje opravljanja teoretičnega dela izpita in na vozniške kategorije, kot so A, C in CE, kjer izpitna vožnja traja 90 minut, in na vozniške izpite kategorije D, kjer izpitna vožnja traja 120 minut."
"Ključna težava je, da je ocenjevalcev na vozniškem izpitu premalo," opozarjajo na agenciji, kjer se v zadnjem času soočajo s problemom nezasedenosti delovnih mest ocenjevalcev, "ker na trgu delovne sile ni kandidatov za zasedbo teh delovnih mest."
Letos so tako že večkrat neuspešno ponovili razpis za enega ocenjevalca na območju 1 in 5 (Maribor, Ptuj, Ormož, Murska Sobota in Slovenska Bistrica). "Trenutno imamo razpise za dva ocenjevalca za območjih 3 in 5. Za območje 1 ga bomo še ponovili. Potrebovali bi dodatne ocenjevalce na območjih 1, 2, 3 in 5, vendar imamo težave s pridobitvijo kandidatov," priznavajo na agenciji, kjer ocenjujejo, da bi za skrajšanje čakalni dob potrebovali vsaj še šest dodatnih ocenjevalcev.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.