Treba je vedeti, da vsi izdelki, s katerimi okrašujemo, niso enako kakovostni, previdnost pa je potrebna tudi pri nameščanju oziroma napeljevanju in priključevanju lučk, poudarjajo. Kaj hitro se namreč lahko zgodi, da lučke zanetijo požar. Tovrstne nesreče med božičnimi prazniki niso redke, na srečo pa se večina konča brez hujših posledic. Večina, ne pa vse.
Lučke ponavadi kupujemo v času, ko imamo že tako veliko stroškov z nakupi. Tega se zavedajo tudi trgovci, zato ponujajo cenovno ugodne izdelke, med katerimi so pogosto tudi taki z vprašljivo kakovostjo. "Iz EU že nekaj let opozarjajo, da je na evropskem trgu veliko svetlobnih nizov slabe kakovosti. Na seznamu RAPEX je bilo tako v obdobju od leta 2005 objavljenih okoli 140 tovrstnih izdelkov, svetlobnih verig oziroma nizov in božičnih lučk, ki so jih morali umakniti s trga, ker so predstavljale neposredno nevarnost," opozarja ZPS.
Še nekoliko zgovornejše so ugotovitve dveletnega projekta petih držav članic EU (tudi Slovenije), ki so v obdobju 2007 do 2009 testirale in preverile kakovost in varnost 196 prazničnih lučk. 30 odstotkov vzorcev je bilo neposredno nevarnih, pri 40 odstotkih pa so bile ugotovljene pomanjkljivosti, ki ogrožajo varnost ali vplivajo nanjo, vendar pa ne usodno. Najpogostejše resne napake so bile pomanjkljiva izolacija in neprimerno pritrjeni kabli, kar lahko povzroči električni udar. Skoraj četrtina lučk je imela pretanke žice za jakost električnega toka, ki potuje po njih, kar pomeni resno nevarnost, da se pregrejejo in povzročijo požar, so še dodali.
Kako poskrbeti za varnost? Preberite nasvete ZPS
Ne kupujmo cenenih izdelkov. Lučke kupujmo v trgovinah, ki jim zaupamo. Izdelki, ki so opremljeni s podatki o proizvajalcu, s tehničnimi podatki in opozorilnimi znaki ter imajo skrbno pripravljena navodila, so zelo verjetno varnejši kot tisti, ki teh informacij nimajo ali so pomanjkljive. Preden se odločimo za nakup, premislimo, kje želimo lučke uporabiti. Dekoracija na prostem zahteva drugačno izvedbo od tiste, ki je namenjena okrasitvi v stanovanju; biti mora obstojnejša in odporna na vlago in veter.
Tudi nameščanje svetlobnih nizov zahteva pazljivost. Ne obešajmo svetlobnih verig po materialih, ki so hitro vnetljivi. Poskrbimo tudi, da bodo vtičnice enakomerno obremenjene, da ne prekoračimo zmogljivosti varovalk.
Ko odidemo z doma in zvečer, ko gremo spat, je treba lučke ugasniti. Otrokom preprečimo dostop do njih. Občasno velja preveriti, ali se deli pregrevajo, ugotoviti, ali so se morda žice sčasoma razmajale in kako trdni so še priključki. Če je potrebno, zamenjajmo razmajane in utripajoče žarnice.
Po končanih praznikih skrbno preglejmo vse kable in žarnice in če ugotovimo kakršno koli napako, raje izdelek odnesimo v smetnjak, kot da bi ga sami popravljali. Pred ponovno uporabo v naslednji sezoni pa ne pozabimo še enkrat preveriti, če so vse žarnice brezhibne.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.