Slovenija

Čarobno vzdušje se lahko spremeni v tragedijo

Ljubljana, 17. 12. 2016 06.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Ne pozabimo, da so lučke električen izdelek, elektrika pa ne dopušča napak. Kaj hitro se lahko zgodi, da lučke zanetijo požar, ki v hipu uniči praznično razpoloženje," opozarjajo pri ZPS. Ko so preverjali kakovost lučk, so ugotovili, da je kar 30 odstotkov vzorcev neposredno nevarnih. Kako poskrbeti, da se nevarnosti izognemo?

Ne pozabimo, da so lučke električen izdelek, elektrika pa ne dopušča napak. Kaj hitro se lahko zgodi, da lučke zanetijo požar, ki v hipu uniči praznično razpoloženje. ZPS
Decembra si skorajda ne moremo predstavljati brez lučk, s katerimi našim domovom nadenemo praznično podobo. Nekateri so to že storili, drugi čakajo na božični večer. A za vse velja: "Ne glede na to, kako domiselni smo pri tem, ne pozabimo na previdnost, saj gre za izdelke, ki jih napaja elektrika," opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).

Treba je vedeti, da vsi izdelki, s katerimi okrašujemo, niso enako kakovostni, previdnost pa je potrebna tudi pri nameščanju oziroma napeljevanju in priključevanju lučk, poudarjajo. Kaj hitro se namreč lahko zgodi, da lučke zanetijo požar. Tovrstne nesreče med božičnimi prazniki niso redke, na srečo pa se večina konča brez hujših posledic. Večina, ne pa vse.

Lučke
Lučke FOTO: Thinkstock
Okrašujte z LED svetili!

Danes prevladujejo svetlobni nizi opremljeni z LED svetili. Prednost te okrasitve je predvsem v nizki porabi energije - porabijo tudi do 80% manj energije kot klasične lučke. ZPS

Lučke ponavadi kupujemo v času, ko imamo že tako veliko stroškov z nakupi. Tega se zavedajo tudi trgovci, zato ponujajo cenovno ugodne izdelke, med katerimi so pogosto tudi taki z vprašljivo kakovostjo. "Iz EU že nekaj let opozarjajo, da je na evropskem trgu veliko svetlobnih nizov slabe kakovosti. Na seznamu RAPEX je bilo tako v obdobju od leta 2005 objavljenih okoli 140 tovrstnih izdelkov, svetlobnih verig oziroma nizov in božičnih lučk, ki so jih morali umakniti s trga, ker so predstavljale neposredno nevarnost," opozarja ZPS.

Še nekoliko zgovornejše so ugotovitve dveletnega projekta petih držav članic EU (tudi Slovenije), ki so v obdobju 2007 do 2009 testirale in preverile kakovost in varnost 196 prazničnih lučk. 30 odstotkov vzorcev je bilo neposredno nevarnih, pri 40 odstotkih pa so bile ugotovljene pomanjkljivosti, ki ogrožajo varnost ali vplivajo nanjo, vendar pa ne usodno. Najpogostejše resne napake so bile pomanjkljiva izolacija in neprimerno pritrjeni kabli, kar lahko povzroči električni udar. Skoraj četrtina lučk je imela pretanke žice za jakost električnega toka, ki potuje po njih, kar pomeni resno nevarnost, da se pregrejejo in povzročijo požar, so še dodali.

Kako poskrbeti za varnost? Preberite nasvete ZPS

Pri izbiri svetlobnih nizov bodite pozorni na naslednje podatke: priključna napetost (vsaj 230 V, če se priključi na vtičnico), tok ali moč, navedba namena uporabe (notranja, zunanja), dolžina kabla med vtikačem in prvo žarnico (ta mora biti najmanj 1,5 m), navodila za uporabo ter varnostna opozorila v slovenskem jeziku ter oznaka skladnosti CE in prečrtanega smetnjaka, svetujejo pri ZPS.

Ne kupujmo cenenih izdelkov. Lučke kupujmo v trgovinah, ki jim zaupamo. Izdelki, ki so opremljeni s podatki o proizvajalcu, s tehničnimi podatki in opozorilnimi znaki ter imajo skrbno pripravljena navodila, so zelo verjetno varnejši kot tisti, ki teh informacij nimajo ali so pomanjkljive. Preden se odločimo za nakup, premislimo, kje želimo lučke uporabiti. Dekoracija na prostem zahteva drugačno izvedbo od tiste, ki je namenjena okrasitvi v stanovanju; biti mora obstojnejša in odporna na vlago in veter.

Tudi nameščanje svetlobnih nizov zahteva pazljivost. Ne obešajmo svetlobnih verig po materialih, ki so hitro vnetljivi. Poskrbimo tudi, da bodo vtičnice enakomerno obremenjene, da ne prekoračimo zmogljivosti varovalk.

Ko odidemo z doma in zvečer, ko gremo spat, je treba lučke ugasniti. Otrokom preprečimo dostop do njih. Občasno velja preveriti, ali se deli pregrevajo, ugotoviti, ali so se morda žice sčasoma razmajale in kako trdni so še priključki. Če je potrebno, zamenjajmo razmajane in utripajoče žarnice.

Po končanih praznikih skrbno preglejmo vse kable in žarnice in če ugotovimo kakršno koli napako, raje izdelek odnesimo v smetnjak, kot da bi ga sami popravljali. Pred ponovno uporabo v naslednji sezoni pa ne pozabimo še enkrat preveriti, če so vse žarnice brezhibne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klimova
17. 12. 2016 18.16
+3
Ja, res je, ampak še vedno mislim, da največ požarov povzročijo sveče na namiznih aranžmajih. Folk se ga po večerji malo nacuka, potem imajo pa namizni požar
Vig1
17. 12. 2016 16.50
+3
Malo zavajate s prestarimi podatki. 10 let nazaj se je večinoma še uporabljalo žarnice z žarilno nitko, ki so se grele in ob napaki res lahko zanetile požar. Danes se uporablja izključno samo LED. Svetleče diode se ne grejejo, praktično ne morejo crkniti in tudi do požara ne more priti, ker večinoma delujejo na okoli 1,5 Volta. Edina možna napaka in nevarnost je na transformatorju. Če kdo še vedno uporablja žarnice na smrekici, je pa že skrajni čas, da jih zamenja z svetlečimi diodami. Če ne zaradi varnosti pa zaradi porabe elektrike, ki je z LED vsaj desetkrat nižja kot z žarnicami.
Našvasan_zob
17. 12. 2016 16.05
Rešitev je enostavno.. izvede se jo v 1. koraku.... in sicer: Stopite do elektro omarice vašega stanovanja / hiše.. Odprite omarico.... Ven vržte "Pancerko"!... Problem rešen... lahko noč...
Klampfman
17. 12. 2016 12.35
Enostavno: Ne kupuje luck pri multikultijih na trznici.
periot22
17. 12. 2016 11.30
+1
Kitajski kič!
Simoni?
17. 12. 2016 10.09
+4
Merkajte, mladinci, ker je nepravilna uporaba pirotehnike in električnih pripomočkov glih tako nevarna kot spolni odnosi brez zaščite. V obeh primerih se lahko tolčeš po glavi celo življenje...
?asjeza
17. 12. 2016 10.06
-2
jst imam laser light in sveti boljš od teh lučk sem dal 1000 euro za laser ampak je 100 krat boljš od teh lučk
Bme
17. 12. 2016 11.06
+2
Denzel_
17. 12. 2016 09.29
+5
"če ugotovimo kakršno koli napako, raje izdelek odnesimo v smetnjak, kot da bi ga sami popravljali" Ali ne bi raje napisali, da odsluženo elektronsko opremo, odnesemo rajo v deponijo na reciklažo. Jej Jej ZPS, res ste potrošniško naravnani...
METKA102
17. 12. 2016 09.08
+12
Potem mi pa naj nekdo pove, zakaj se sploh uvaža nevarne izdelke? Ali nimamo za to pristojnih služb? Kaj te počnejo. Mi naj bomo previdni. Kako le? Pa še ena: da ne prekoračimo zmogljivosti varovalk. Zakaj pa so varovalke? Prav zato, se vam ne zdi, saj zato se pa reče "varovalka" Enkrat napišete, da niso za v smetnjak, v zadnjem odstavku pa, da jih odnesemo v smetnjak.
ochi
17. 12. 2016 09.25
+0
varovalke, fidi ne ščitijo pred pregrevanjem žic in taljenjem izolacije. drugače pa led sijala niso nekako nevarnost za preobremenitev varovalke s tistimi 6-10 watti moči, tudi pregrevajo se ne. zato pa je sistem tak, da če ena "žarnica" v nizu ne deluje, mrknejo vse, da se ja ne bi na tisti kaj zanetilo.