
Danes živimo enako zgoščen čas kot pred 20 leti, zato nam ni dano, da bi miligramsko tehtali drobna ravnanja, temveč je čas za pogum in razum za velike odločitve, je na slovesnosti ob 20. obletnici Demosove vlade dejal premier Borut Pahor.
Na slovesnosti v ljubljanskem Cankarjevem domu, ki so se je udeležili predsednik republike Danilo Türk in predsednik DZ Pavel Gantar ter več ministrov sedanje in vlade izpred 20 let, je Pahor spomnil na skorajšnje članstvo Slovenije v OECD, s čimer bo naša država "praktično zaokrožila našo umestitev v družino najbolj demokratičnih in razvitih držav na svetu".
Predsednik vlade je izpostavil, da je Slovenija demokracijo in osamosvojitev dosegla brez zgodovinskega zamudništva in velikih žrtev, ob tem pa dodal, da "ne smemo pozabiti, da velikopotezne zamisli o prihodnosti Slovenije tedaj niso takoj naletele na vsesplošno razumevanje in simpatije".
'Na začetku so najprej sanje ...'
Tako se je po Pahorjevih besedah treba zavedati, da so "na začetku vsake zgodovinske prelomnice najprej sanje pogumnih in vizionarskih posameznikov" in da te šele sčasoma in dostikrat mukoma postanejo navdih politične in narodove večine.
Zdaj živimo glede nekaterih temeljnih vprašanj naše sedanjosti in prihodnosti enako zgoščen čas kot pred dvajsetimi leti, meni premier. "Ni nam dano, da bi na dolgo in široko, miligramsko tehtali za to ali ono drobno ravnanje," temveč je po Pahorjevem čas za pogum in razum za velike odločitve.
Glede tega se politično in narodno soglasje po Pahorjevem šele oblikuje. Glavno vprašanje tako je, "v kateri vrednostni, družbeni in razvojni tok se bomo v današnjem globalnem svetu umestili Slovenci". Po njegovem moramo ciljati in načrtovati "nadpovprečno v vseh smislih, razvojnem in človeškem".
To pa za Pahorja pomeni izkoristiti zgodovinsko priložnost, da pravično uredimo južno mejo, kar nam bo omogočilo, da se bomo lahko v celoti posvetili gospodarskim in socialnim izzivom. Med temi je premier navedel sooblikovanje strukturnih reform, ki bodo omogočile, da bo povečana socialna solidarnost javnofinančno in razvojno vzdržna.

'V smeri zedinjene, ne razdeljene Slovenije'
Predsednik tedanje Demosove vlade Lojze Peterle pa je v svojem nastopu spomnil, da je prav pod Demosovo vlado prišlo do nujnega preloma s totalitarno oblastjo. "Šele od takrat živimo v Sloveniji v svobodi za vse," je dodal.
Demos je po njegovih besedah delal povezovalno, dialoško in sožitno ter glede ključnih zadev, kot npr. plebiscit, iskal in dosegel široko politično enotnost. "Demos je vodil politiko v smeri zedinjene, ne razdeljene Slovenije," je poudaril evropski poslanec.
"Časi obrambnega slovenstva so za nami, sedaj živimo odprto, evropsko slovenstvo. V polnem pa ga bomo lahko zaživeli, če bomo v celem uveljavili evropske vrednote in načela," je prepričan. Pri premišljevanju poti iz krize pa, kot opozarja, "nam ne moreta pomagati ne vračanje na Titovo cesto ne ulica".
Po njegovem se moramo zato skupaj vprašati, na katerih vrednotah in načelih lahko gradimo naše sožitje.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.