Slovenija

Čas za novo poglavje

Zagreb, 09. 11. 2006 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Drnovšek in Mesić se strinjata, da je čas za novo poglavje, napovedujeta tudi skupno pobudo o reševanju meje.

Janez Drnovšek in Stipe Mesić
Janez Drnovšek in Stipe Mesić FOTO: Reuters
Drnovšek je znova izrazil upanje, da bosta vladi postali bolj iniciativni in da bosta vprašanje meje začeli reševati bolj resno in zavzeto.

Predsednika Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Stipe Mesić, sta se v Zagrebu strinjala, da je po zavrnitvi tožbe treh hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke proti Sloveniji na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, "čas za novo poglavje" v reševanju tega vprašanja. "Obstaja možnost, ki so jo potrdila že tudi hrvaška sodišča, da se obveznosti do hrvaških varčevalcev lahko pokrijejo s terjatvami stare LB v Zagrebu, ki so še vedno aktualne. Ta banka ima še vedno nekaj premoženja na Hrvaškem in terjatve do različnih podjetij. Ampak ta postopek je sedaj blokiran in do tega je prišlo le v primerih, ko so tako razsodila sodišča na Hrvaškem," je povedal Drnovšek.

Drnovšek je po srečanju z Mesićem na mednarodnem sejmu knjiga in učil Interliber v Zagrebu več kot eno uro podpisoval hrvaški prevod svoje knjige Misli o življenju in zavedanju.

Kot je poudaril slovenski predsednik, je imel občutek, da je politika na obeh straneh čakala na to razsodbo, zato je zdaj napočil čas, da se usoda LB v Zagrebu reši. Dejal pa je še, da bi bilo morda dobro, če bi se sestali finančna ministra obeh držav in guvernerja centralnih bank in pojasnili vzroke, zakaj ne pride do rešitve problema.

Janez Drnovšek in Stipe Mesić
Janez Drnovšek in Stipe Mesić FOTO: Reuters

Mesić pa je dodal, da morata državi še naprej iskati rešitev za hrvaške varčevalce, saj državljani ne smejo izgubiti svojega premoženja, zato ker sta bili oblikovani novi državi.

Borut Pahor je pozdravil odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je v ponedeljek zavrglo tožbo treh hrvaških varčevalcev nekdanje LB proti Sloveniji. Kot je dejal, je razsodba pokazala, da je Slovenija ravnala prav, ko je vztrajala pri načelnem stališču, da gre za nasledstveno vprašanje, ki ga je treba reševati v Baslu.

Predsednika sta se pogovarjala tudi o vprašanju meje med državama, za katero sta na svojem zadnjem sestanku avgusta na Brionih napovedala, da bosta oblikovala pobudo za njegovo rešitev, če vladi prej ne bosta uspeli doseči dogovora. "Še vedno čakava na odgovor obeh vlad in če jih ne bova dobila, bova sprožila skupno pobudo," je napovedal Mesić.

Čas za odločitev o pogajanjih ali arbitraži

Predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor meni, da je prišel čas, ko bo treba najti odgovor na odprta vprašanja s Hrvaško, predvsem glede morske in kopenske meje. "Letošnja jesen je pravi čas, ko morata slovenska in
hrvaška vlada oceniti, ali sta pripravljeni začeti nov krog pogajanj o dvostranskem sporazum, ali pa Hrvaška svojega stališča, da v to ne bo privolila, kljub pozivu Evropske komisije ne bo spremenila in bo ostala na voljo samo arbitraža,"
je dejal Pahor, ki je dodal, da bi podprl katero koli rešitev. Kljub temu je poudaril, da bi morale stranke najprej skupaj ugotoviti, ali obstaja realna možnost, da bi pobudo za dvostranska pogajanja sprejela tudi Hrvaška. Doslej so namreč vse stranke na Hrvaškem to možnost zavračale.

Evropska komisija je v poročilu o napredku Hrvaško pozvala k dvostranski ureditvi odprtih vprašanj s sosedami. "Slovenija mora priti do strateške odločitve, ali bo, računajoč na možen pozitiven odgovor Hrvaške, dala pobudo za nov krog dvostranskih pogajanj ali pa bo končno sprejela odločitev o arbitraži," je dejal Pahor.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi
KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.