Slovenija

Če bi kerozin prišel do pitne vode, se ga zazna s čutili

Hrastovlje/Koper/Ljubljana, 28. 06. 2019 15.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
L.Š. / STA
Komentarji
18

Pristojne službe se po iztirjenju tovornega vlaka na železniški progi med Koprom in Divačo, ki je prevažal kerozin, trudijo, da ta ne bi odtekel v podtalnico in vodovodno zajetje. Če bi kerozin vendarle prišel do pitne vode, bi to uporabniki takoj opazili. Prisotnost kerozina vodi namreč očitno spremeni vonj, okus in videz, je pojasnila Ana Hojs z NIJZ.

Za naftne derivate, med katere sodi tudi kerozin, ni določenih mejnih vrednosti za pitno vodo, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Hojsova je poudarila, da pristojni delajo vse, da kerozin, ki je iztekel po iztirjenju vlaka, ne bi prišel v pitno vodo. Pomembno pa je, da vsi prebivalci tistega območja spremljajo ter upoštevajo navodila in priporočila upravljavca vodovoda.

Pristojne službe se po iztirjenju tovornega vlaka na progi med Koprom in Divačo, ki je prevažal kerozin, trudijo, da ta ne bi odtekel v podtalnico in vodovodno zajetje.
Pristojne službe se po iztirjenju tovornega vlaka na progi med Koprom in Divačo, ki je prevažal kerozin, trudijo, da ta ne bi odtekel v podtalnico in vodovodno zajetje. FOTO: POP TV

Kerozin se zazna s čutili

Če bi kerozin prišel do pitne vode, se ga zazna s čutili. Vonj, tudi okus, ima po naftnih derivatih, na površini vode pa se ustvari film. Na NIJZ priporočajo, da se take vode ne uporablja za uživanje, umivanje, pripravo ledu, pranje, zalivanje in tako dalje.

Učinki čistega kerozina so lahko akutni ali kronični. Pri vdihavanju kerozina lahko pride do kemičnega vnetja pljuč. Poleg tega draži kožo, dihala, centralni živčni sistem, lahko privede tudi do splošnih znakov zastrupitve, kot sta glavobol in bruhanje. Kronični učinki se kažejo predvsem na koži v obliki vnetja ali mehurjev, predvsem kadar se pri delu ne uporablja pravilne zaščite.

A kot je pojasnila Hojsova, bi bile koncentracije kerozina v vodi razredčene, učinki pa temu primerno blažji. "Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da kerozin zaznamo, preden pride do škodljivih učinkov na zdravje," je v izjavi za medije še pojasnila Hojsova.

"Zato pričakujemo, da v primeru stika kerozina s pitno vodo take ne bo nihče užival," je dejala. Če pa bi do tega vendarle prišlo, svetujejo posvet z zdravnikom. Kerozin se iz telesa sicer izloči s pomočjo jeter in pljuč.

V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je vsa voda v njihovem sistemu vodooskrbe pitna in varna, a se po torkovi nesreči pripravljajo na to, da bo del kerozina odtekel v podtalnico in bodo prisiljeni izločiti vodni vir. Odjemalce prosijo za varčno uporabo.

V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je vsa voda v njihovem sistemu vodooskrbe pitna in varna.
V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je vsa voda v njihovem sistemu vodooskrbe pitna in varna. FOTO: Bobo

Na Mestni občini Koper so danes opozorili, da sanacija s kerozinom onesnažene zemljine na prizorišču iztirjenja vlaka ni bila izvedena na pravilen način oziroma v dogovorjenem obsegu. Ocenjujejo, da pristojni organi niso storili dovolj, da bi zaščitili edini vodni vir za celotno območje štirih obalnih občin in preprečili, da izliti kerozin ob prvem deževju doseže podtalnico Rižane. 

Za prihodnji torek pa je sklican svet občin ustanoviteljic družbe Rižanski vodovod, na katerem se bodo sestali vsi štirje župani istrskih občin, nanj pa so povabili tudi ministra za okolje in prostor Simona Zajca. Takrat bodo pregledali celoten postopek sanacije posledic nesreče in sprožili postopke, ki so potrebni za čimprejšnjo zagotovitev dodatnega vodnega vira.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LEVANJO
29. 06. 2019 08.38
-2
Na netu se že prodajajo vodovodne pipe z vgrajenim vžigalnikom(za področje primorske).... Ob odprtju pipe,se aktivira vžigalnik,ki preveri vsebnost kerozina v pitni vodi!!!!!!
luckysss
28. 06. 2019 19.56
+2
Glejte..že ob "samovžigih" na deponijah odpadkov so vam jasno povedali, da nevarnosti za okoliške prebivalce ni, vendar ne sadit zelenjave v tisto zemljo in dihajte bolj počasi, pa še to v hiši ob zaprtih oknih...Tudi tu ni panike, vendar če boste na tem območju pili to vodo se odsvetuje prdenje v bližini odprtega ognja...Na zdravje...
Gratitude
28. 06. 2019 19.13
+8
Ne se sekirat. Po novem bodo na izvidih krvi in urina navedeni oktani. 😁
severnik
28. 06. 2019 17.17
+27
Žal bo resnica prišla ven nekoliko kasneje.
Uporabnik1211614
28. 06. 2019 18.26
-5
Zakaj žal, morda bo ta resnica takšna kot pravijo in ne bo prišlo do onesnaženja.
razocarani
28. 06. 2019 18.46
+16
onesnaženje je ze ,,a v kolikšni meri bomo občutili prebivalci obale ,,samo da dočakamo prvi dež,,večina tega kerozina je ze na poti v podtalnico ,,in ves trud okoli tega je prepozen ,,kako porozna tla imamo pa vemo predvsem domačini ,,politike pa to en k----briga ..če bi jih bi ze 30 let imeli dvo tira izvem vodnega območja ,,tako pa hvala ker ste z nami ,,pa da bi bruhal od gneva ,,kako se vsi sprenevedajo ,,in luka je z to sabotažo ogromno izgubila ,,ze tako sta jo prehitela trst in reka ,,dvomim da bo luka dočakala ta drugi tir v dobri kondiciji ,,se zadnja firma na obali nam crkuje ,,brez vode pa tudi tisto malo turizma ne bo več ,,refošk in malvazija pa nista dobra za umivanje ,,
ata_jez
28. 06. 2019 16.48
+16
Primorci ne bodo smeli niti prdnt. Sploh kadilci.
man1983
28. 06. 2019 16.38
+18
a omrežnino/porabo in položnico rižanskemu bo treba tud plačat al kako???
HUSO BOSS
28. 06. 2019 16.38
+27
Spet se laže in zavaja ljudi...
estelle.r
28. 06. 2019 16.31
+28
Ne smeš je pit - OK, razumem. Ne smeš se tuširat, zalivat, skratka NIČ. Pa to je katastrofa, in do tega bo prišlo.
Vaukan
28. 06. 2019 16.29
+31
Dej panicarji utihnite....malo kerozincka iztece pa vsi v luft...raje se zamislite kaj se je vse odlagalo na Krasu pred osamosvojitvijo pred letom 1991...Kras je poln strupov in smeti v jamah...ponikalnicah in vrtacah zasutih...vse zivo sranje sej ke peljalo v luknje ponoci....iz tovarne azbesta Anhovo...iz drugih predelovalnic marsicesa...sedaj mislite da zivite v rajski dezeli...seveda je pa tudi obicna raja izkoristila priloznost in nametala odsluzeno belo tehniko v jame tako to gre ovcke moje....ce pastir gospodari ga ovce ubogajo...pa cimvec zdravja vsem skupaj...
Vaukan
28. 06. 2019 16.40
+25
Aja pa še to sem ozabil povedati....tovarna MIP...mesek pa to je prevzela tajkunsko mafijaska zveza druzine Volk, ki so takrat uničili ta uspesni mesno predelovalni obrat....predelavali tam uvozeno meso nizke kvalitete....ostanke klanja in vse pa peljali z tovornjaki v kraske vrtace in jih zasuli ponoci z peskom in gramozom...mafija je vsepovsod...ovcke uzivajte...
Wahl
28. 06. 2019 16.28
+13
Se ne smatra kot karcinogena snov, pri testiranju na živalih je pa stalna prisotnost povzrožila nastanek kožnega raka. Tako pravi poročilo HPA.
TistoPravo
28. 06. 2019 16.27
+5
Ja bravo...gospodarski uspeh bo tudi to, ko bo kak manj na stara leta za penzijo izplačevat. Važno, da če gre vodovod mimo hiše...da moraš bit priključen. Potem je pred vsem tem, kar naj bi bilo tako velike za človeštvo narod...voda v vsako sranovanje, pred vsem tem cisterna nafte...ki se jo vozi po zelo tveganih tračnicah.
luckysss
28. 06. 2019 16.27
+26
Ja, ne prižigajte cigaret, če pijete to vodo...
mertseger
28. 06. 2019 16.25
+20
In če pride kaj bo potem z rižanskim vodovodom?, bo primorska brez vode naslednjih N let?
Wahl
28. 06. 2019 16.22
+17
IARC je sklenil, da ni dovolj dokazov, da bi kerozin uvrstili na listo rakotvornih snovi. Pa na zdravje, v LJ te vode tako ali tako ne bodo pili.
Vaukan
28. 06. 2019 16.31
+8