Neprimerna oz. neprilagojena hitrost predstavlja enega glavnih vzrokov prometnih nesreč na slovenskih in tudi evropskih cestah. Na Javni agenciji RS za varnost prometa opozarjajo, da bi z zmanjšanjem hitrosti zmanjšali ne le število prometnih nesreč, ampak tudi težo njihovih posledic.
Kot kažejo raziskave, že vožnja, ki za deset kilometrov na uro presega omejitev, pomeni bistveno večje tveganje za prometno nesrečo, posledice pa so neprimerljivo hujše. Verjetnost, da bo prišlo do nesreče, je namreč za 20 odstotkov večja. Če do nesreče pride, pa je verjetnost za hudo poškodbo 35 odstotkov večja, za smrt pa 50 odstotkov večja, kot če bi vozili po predpisih.
Če bi povprečno hitrost v naseljih zmanjšali za samo en kilometer na uro, bi se število prometnih nesreč znižalo za približno štiri odstotke. Za kilometer na uro nižja hitrost zunaj naselja bi pomenila zmanjšanje števila prometnih nesreč za približno dva odstotka, opozarjajo na agenciji za varnost prometa.
Da je počasneje zares varneje, pa po njihovih navedbah kaže tudi podatek, da je verjetnost smrti pešca ob trku pri hitrosti 50 kilometrov na uro kar 85-odstotna, pri hitrosti 30 kilometrov na uro pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot deset odstotkov.
Statistika
Letos, do vključno 23. julija, je bilo od 68 žrtev prometnih nesreč 11 udeleženih v nesrečah, ki jim je botrovala neprilagojena hitrost. Lani je zaradi neprimerne oz. neprilagojene hitrosti umrlo 34 ljudi, 271 pa jih je bilo hudo poškodovanih.
V primerjavi s predhodnim letom se je sicer v letu 2014 delež nesreč zaradi neprilagojene hitrosti nekoliko znižal, a je še vedno večji kot leta 2011 in 2012.
Podatki kažejo tudi, da se je velika večina prometnih nesreč zaradi hitrosti zgodila na lokalnih cestah v naselju (46 odstotkov) ter na regionalnih cestah (18 odstotkov). Zato želijo tudi znotraj preventivne akcije Hitrost - počasneje je varneje, katere vodenje je v letošnjem letu prevzela javna agencija za varnost prometa, voznike posebej opozoriti predvsem na vožnjo v naselju, kjer se pogosteje pojavljajo ranljivejši udeleženci v prometu: pešci, kolesarji, otroci, starejši.
Z omenjeno akcijo želijo osveščati in informirati ljudi, da lahko za lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu največ storijo z odgovornim ravnanjem. Za cilj so si med drugim postavili, da v prometnih nesrečah, ki se zgodijo zaradi neprimerne ali neprilagojene hitrosti, ne sme umreti več kot 44 oseb ter da se mora število hudo poškodovanih zaradi hitrosti zmanjšati za 40 oseb.
V okviru akcije policija izvaja tudi poostrene nadzore hitrosti. Višina kazni za prekoračeno hitrost je odvisna od hitrosti vožnje in prekoračenja omejitve. Če na primer v naselju prekoračimo hitrost nad pet do deset kilometrov na uro, je predvidena kazen 80 evrov, pri prekoračitvi za več kot 50 kilometrov na uro, pa se kazen dvigne na 1200 evrov, 18 točk in prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.