Stavkovni odbor Sindikata carinikov Slovenije ima dve zahtevi: vlada mora pripraviti in s sindikatom carinikov uskladiti akt o reorganizaciji carinske službe zaradi vstopa Hrvaške v EU, za morebitne presežne delavce, ki po vstopu Hrvaške v EU ne bodo imeli več dela v carinski službi, pa sprejeti sklep o premestitvi v druge državne organe.
"Če to ne bo urejeno do 15. maja, potem začnemo 16. maja opolnoči stavkati," je po seji stavkovnega odbora povedal sekretar sindikata Dušan Miščević.
Le dobra dva meseca pred vstopom Hrvaške v EU so ljudje v negotovosti, je pojasnil. "Pod takim pritiskom se ne da živeti in delati, zato smo se odločili, da zadevo uredimo na ta način," je dodal. Sam meni, da bi se stavki lahko izognili, če bi jim vlada pravočasno prisluhnila, saj so na težavo opozarjali že dlje časa.
Cariniki so izpolnitev zahtev sprva zahtevali najpozneje do 1. maja. Prestavitev na 15. maj je znak dobre volje, saj so upoštevali, da je vlada nova, je dodal.
Zaposleni v negotovosti
1. julij, ko je predviden vstop Hrvaške v EU, bo pomenil konec pregledov na mejnih prehodih, zato se bo sprostil del zaposlenih carinikov. Miščević odpuščanj ne pričakuje, saj potrebe po tovrstnih kadrih obstajajo v nekaterih drugih državnih organih, vendar pa zaposlenih po njegovih besedah le dobra dva meseca pred padcem južne meje ne bi smeli držati v negotovosti, kaj bo z njihovimi zaposlitvami.
Po ocenah se bo moralo z vstopom Hrvaške v EU z državne meje umakniti približno 400 zaposlenih v Carinski upravi RS. Od teh se za 40 do 50 ljudi pričakuje, da jih bodo premestili v druge državne organe.
Zaradi bojazni pred odpuščanji so cariniki stavkali že februarja. Takrat so se s finančnim ministrstvom dogovorili, da zaposlenih za nedoločen čas v carinski upravi ne bodo odpuščali, pač pa bodo prihranke iskali na drugih področjih.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.