Slovenija

Čedalje bolj obremenjeni

Ljubljana, 10. 07. 2007 13.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik vrhovnega sodišča meni, da je treba zajeziti dostop do vrhovnega sodišča.

Trendi so popolnoma nesprejemljivi, je prepričan predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen.
Trendi so popolnoma nesprejemljivi, je prepričan predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen. FOTO: POP TV
Vrhovno sodišče je v letu 2006 nadaljevalo trend povečevanja števila rešenih zadev, saj jih je rešilo 4644, kar je za 6,3 odstotka več kot v letu 2005. Vendar je konec leta 2006 ostalo nerešenih 4985 zadev oziroma 11,3 odstotka več kot konec leta 2005. Pripad novih zadev je bil namreč kar 5158 zadev, kar je za 7,8 odstotka več kot v letu 2005. Število rešenih zadev so tako povečali kar za polovico, a imajo še vedno nedopustno število nerešenih zadev ter dolg čas za reševanje teh.

Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen je ob predstavitvi poročila za leto 2006 opozoril, da so trendi popolnoma nesprejemljivi. Kot je dejal, se je pripad novih zadev v primerjavi z letom 2001 povečal za skoraj polovico. Testen tako rešitev vidi v dodatnem zaposlovanju sodnikov in strokovnega osebja, kar po njegovem mnenju ne more biti dolgoročna rešitev.

Potrebno je zajeziti tudi dostop do vrhovnega sodišča, je poudaril. Poleg omenjenih ukrepov na vrhovnem sodišču preučujejo možnost, da bi spremenili paradigmo, kako se pride na vrhovno sodišče, je dejal Testen. Tako bi vrhovno sodišče dobilo neke vrste diskrecijo pri presoji, o čem je vredno odločati in o čem ne.

Kot je pojasnil Testen, je bil sicer z zakonom o delovnih in socialnih sodiščih storjen poskus razbremenitve vrhovnega sodišča z uvedbo dopuščene revizije, vendar dosedanji rezultati ne kažejo, da bi do nje dejansko prišlo, saj se je število revizij celo povečalo. Na manjši pripad zadev na vrhovno sodišče pa že vpliva zakon o upravnem sporu, ki je bil sprejet 1. januarja letos, je dejal.

O obremenjenosti ljubljanskega sodišča sta se danes pogovarjala tudi pravosodni minister Lovro Šturm in novi predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Andrej Baraga. Z vodji oddelkov je Šturm razpravljal o možnih načinih, kako izboljšati delo na sodiščih s spremembo zakonodaje. Govorili so o možnih spremembah zakonodaje na področju kazenskega postopka in pravdnega postopka ter o reševanju nekaterih perečih problemov, ki se vedno pojavijo pri delu sodišč.

Po ministrovem mnenju program Lukenda po vsej Sloveniji poteka po pričakovanjih, za Okrožno sodišče v Ljubljani pa Šturm pravi, da je glede na število vseh zadev uspešno pri uresničevanju programa Lukenda. Ni pa uspešno pri reševanju najpomembnejših zadev, v katerih je sodišče še vedno v precejšnem zaostanku. "Vendar je tudi v okviru tega zaostanka moč zapaziti napredek pri reševanju najstarejših zadev," dodaja Šturm.

Na vrhovnem sodišču tako predlagajo, da se ob spremembah procesne zakonodaje vključijo mehanizmi, ki bodo omogočili omejitev pripada zadev. Zlasti je to pomembno na področju upravnega prava, saj te zadeve predstavljajo več kot polovico vseh zadev v delu. Nadalje predlagajo, da se ob spremembah procesne zakonodaje dosledno odpravijo vse določbe, ki vrhovno sodišče določajo kot prvostopenjsko in pritožbeno sodišče ter dopuščajo, da se pred sodiščem zadnje stopnje obravnavajo dejanska vprašanja. Predlagajo pa tudi, da se ob spremembah procesne zakonodaje vgradijo orodja za poenostavljeno reševanje izrednih pravnih sredstev v tistih primerih, ko zaradi svoje vsebine nimajo možnosti za uspeh, niti ne načenjajo pomembnih pravnih vprašanj, ki še niso razrešena v sodni praksi.

Ogromen pripad

Iz ocene stanja sodne veje oblasti v letu 2006 pa izhaja, da je glede zadev iz pristojnosti sodišč splošne pristojnosti in specializiranih sodišč (brez prekrškovnih zadev) za leto 2006 značilno, da se je pripad po stagnaciji v zadnjih dveh letih ponovno povečal in bil daleč največji v zadnjih 15 letih. Število rešenih zadev v letu 2006 je bilo v primerjavi z letom 2005 večje za en odstotek, prav tako pa se je nadaljeval trend zmanjševanja števila nerešenih zadev. Ob koncu leta je ostalo štiri odstotke manj nerešenih zadev kot v letu 2005.

Sodišča obvladujejo pripad zadev, trdi Testen.
Sodišča obvladujejo pripad zadev, trdi Testen. FOTO: POP TV

Nadaljeval se je trend povečevanja pripada pomembnejših zadev, število rešenih pomembnejših zadev se je v primerjavi z letom 2005 povečalo za tri odstotke. Nadaljeval se je tudi trend zmanjševanja nerešenih pomembnih zadev, zmanjšalo pa se je še število zadev sodnega zaostanka, in sicer za devet odstotkov v primerjavi z letom 2005. Ta podatek po Testenovih besedah kaže, da so se sodišča vendar usmerila na reševanje starejših zadev.

'Treba je zagotoviti ustrezne plače'

Vrhovno sodišče tako ugotavlja, da sodišča sicer obvladujejo pripad zadev in da vsako leto zmanjšajo število zadev, vendar je dinamika zmanjševanja števila zadev sodnega zaostanka še prepočasna, delež zadev, ki se rešujejo več kot leto dni, pa je prevelik. Z začetkom izvajanja projekta Lukenda so prav tako bile odobrene dodatne zaposlitve, vendar zlasti sodniških mest še ni bilo mogoče zasesti v tako kratkem času, da bi se povečanje pomembneje odrazilo na reševanju sodnih zadev, je dejal Testen. Sedaj je sicer na področju sodstva po besedah predsednika vrhovnega sodišča pomembno zlasti, da se zagotovi ustrezen plačni položaj sodnikov, strokovnih sodelavcev in drugega osebja ter sredstva za rešitev prostorske problematike vseh sodišč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Matej Rojc
11. 07. 2007 14.41
Samo en korak manjka, da bo ta vlada imela trumo ljudi na cestah. In to bo ob šibki opoziciji, zaradi česar se delajo afere kot po tekočem traku (ker jim nihče nič ne more), edina rešitev za Slovenijo.
Matej Rojc
11. 07. 2007 14.39
moro, napaka imamo idiotskega morota, ki na teh forumih govori same neumnosti.
dubwise@email.si
10. 07. 2007 19.28
hinko.murovec...bolš skor nebi mogu napisat! LP
hinko.murovec@siol.net
10. 07. 2007 18.05
Še večje plače ?? ja lepo, ali ne bi bilo dobro , da bi vsaj te , ki jih imajo enkrat tudi res zaslužili. Drugo je naša zakonodaja, take traparije in nedoslednosti ter veliko krat popolna nadsprotja kot se najdejo v naši zakonodaji so absurd. Ob taki zakonodaji ni možno procesa zaključiti vsaj zakonito ne, saj vsako določilo ali člen na drugi strani drug člen in določilo izpodbija. Vse te oslarije se dogajajo pretežno zato, ker zakone sprejema Parlament , ki ga sestavljajo večinoma ljudje, ki ne znajo izpolnit niti lastne davčne napovedi. Zakonodajo bi morala sestavljati stroka , ki bi znala zadevo razumljivo formulirati , stvar parlamenta bi bila potrditev sprejema zakona ne pa njegovega oblikovanja, kar povzroča nemogoče definicije in navzkrižja. Dokler bo o pravu odločala krojaška zveza, o SOVI vaške klepetulje itd , bo bolj teško kaj pametnega. Ne smemo pozabiti, da imamo kup zakonov zaradi vstopa v EU praktično nedodelanih, obstoja celo primer , ko najdeš sicer kratico za zakon in to na uradni strani Parlamenta a navedenega zakona dejansko ni , so samo neki drugi akti in določila, ki krpajo luknjo. Seveda tega EU ni ugotavljala. Pač še ena laž te vlade . ( gre za zakon o invalidih psihiatrije ) , ki ga pacajo že od pamtiveka, uspevajo z kadilskimi, pa pivskimi itd. morda bodo ko bodo obdelali še vlačuge končno poskrbeli še za bolnike. Je pač tako , nimamo normalne zakonodaje, nimamo normalnih pogojev življenja ( teževe z zaposlitvami in sredstvi ) , in nimamo normalnega sodstva, ki niti nima podlage za normalno delo. Imamo edino vase zaljubljeno vlado z bedastimi idejami in nenasitno večno prazno blagajno. LP
minnaema@yahoo.com
10. 07. 2007 17.11
Oprostite adlatusi, adjutorji v letih 1985 pa tja do 1990 sodišča v RS niso jamrala, da so z deli PREOBREMENJENI, dandanes pa imamo Slovencev precej TAJKUNOV še več pa /živih nasprotnikov/ beri revežev,ki "šukajo iz meseca v mesec za preživetje & v egalitarnosti bi radi živeli vsi državljani RS in ko tega NI logično nasajajo bdikativnosti, "denar nima ušes, pa dobro čuje"se dogajajo žal tudi abominacije, ker baje se velikokrat dogaja-tako,"da ko se denar smeji se pravica joka"......ali kako.......?!
np123
10. 07. 2007 16.30
Pi..., ta ni resen! Plače so premajhne! Naredite red v svojih vrstah, pa bo kar na enkrat dela manj in tudi višjih plač vam ob uspešnosti ne bo nihče oporekal (vsaj ljudstvo ne)! Pravna država wannabe...
Uporabnik113189
10. 07. 2007 16.11
Omejiti bi bilo potrebno parlament. Ta sprejema in pošilja v sodni sistem ustavno sporne ali celo protiustavne zakone.. Glasovalni stroj JJ&CO je sesul tudi pravni sistem in posledica tega je danee popolno zasuto ustavno sodišče. Sedaj manjka samo še to, da se dostop do ustavnega sodišča omeji in bomo postali brezpravna država.. Idealni pogoji za uvedbo diktature..
clementia555@yahoo.com
10. 07. 2007 14.19
Mislim, da problem v slovenskem zdravstvu in sodstvu niso plače. Verjetno problem niti ni preobremenjenost sodišč. Problem je verjetno v organizaciji dela, ki je na Slovenskem na nuli. Ljudje se preprosto ne znajo organizirati.