Aleksander Čeferin je dejal, da je dejstvo, da če nekdo ni v kazenskem postopku, potem ne more pogledati v kazenski spis. "Jelinčič ni v kazenskem postopku, je domnevno še v predkazenskem, če ni že vse skupaj ustavljeno,“ je dejal Čeferin. Pravi, da če policija trdi, da imajo vsi osumljenci, tudi tisti, ki so še v predkazenskem postopku, dostop do sodnega spisa, potem se vidi, da "govorijo popolne neumnosti“.
Vendar pa Čeferin dodaja: "Če je on (Jelinčič, op. p.) kje kar koli prejel, tega ne vem." A poudarja, da pravnoformalno dostopa do dokumentacije Jelinčič nima in da je to zavajanje javnosti, če rečejo, da ga imajo vsi osumljenci.
"Ob tem, da nekateri državni organi še razlagajo, da sigurno niso dali ven, ne na sodišču, sigurno ne na tožilstvu in sigurno ne na policiji. Ampak ne bodo pa povedali, kdo je dal," je še dodal Čeferin.
Kot je znano, je ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal dejala, da so bili vsi prepisi prisluhov, povezanih s primerom Prijatelj in Jelinčič, že 11. marca podani državnemu tožilstvu in nato tudi preiskovalnemu sodišču. Pri tem je ministrica zagotovila, da policija te dokumentacije ne hrani, saj ji tako veleva zakon o kazenskem postopku.
Ob tem je dejala še, da imajo že od 11. marca poleg državnega tožilstva in sodišča dostop do teh gradiv tudi obramba oziroma osumljeni. Ti imajo vpoglede v vso policijsko dokumentacijo in imajo tudi pravico do kopij te dokumentacije, vključno s prepisi prisluhov. Dodala je, da državni organi in pravosodje lahko zagotovijo samo, da podatki ne prihajajo od njih, nimajo pa vpliva na to, kaj s tem počnejo osumljeni.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.