Višje sodišče v Celju je januarja letos potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je nekdanjega lastnika Klasja Tomaža Ročnika in nekdanjo direktorico podjetja Dragico Veršič obsodilo na dve leti zaporne kazni.
Kot je poročal Večer, je Ročnik nato sodišče zaprosil za alternativno prestajanje dosojene kazni. Junija je sodišče pojasnilo, da o predlogu še niso odločili. Zdaj pa so za Večer potrdili, da Ročnikovi prošnji niso ugodili. Sodišču je sicer predlagal, da bi zaporno kazen odslužil z delom v splošno korist oz. zaporom ob koncu tedna (vikend zapor). Odločitev še ni pravnomočna, Ročnik pa se lahko na odločitev pritoži.
Zgodba okoli propadlega celjskega podjetja, v katerem je leta 2015 brez zaposlitve ostalo več sto delavcev, sega v leto 2007, ko je bil Ročnik večinski lastnik Klasja in član nadzornega sveta, Veršičeva pa nekdanja direktorica družbe. Vse premoženje Klasja sta prenesla na takrat njuno skupno podjetje Millcom. Kupnina 11,5 milijona evrov, ki jo je Millcom plačal za premoženje Klasja, pa je le nekaj minut zatem znova pristala na računu Millcoma kot avans za desetletni najem nepremičnin in opreme. V enem dnevu je tako Klasje ostalo brez premoženja in brez kupnine.
Veršičeva in Ročnik sta vseskozi zatrjevala, da sta premoženje Klasja prenesla na Millcom skupino le zato, da sta ga "skrila" pred denacionalizacijskimi upravičenci, ki so takrat za podjetje zahtevali preveč in bi ga pahnili v likvidnostne težave. Trdila sta, da se s tem nista hotela okoristiti in da sta, potem ko sta v precej manjšem znesku poplačala denacionalizacijske upravičence, premoženje leta 2013 samoiniciativno vrnila. Tožilstvo je medtem navajalo, da sta to naredila šele, ko ju je kazensko ovadila nekdanja prva nadzornica Klasja Irena Stanka Čurin, je poročala STA.
V Mariboru odločitev še ni padla
Zadeva Klasje pa ni edina, v kateri je bil Ročnik na sodišču obsojen. Specializirano državno tožilstvo je Ročniku v obtožnici očitalo, da je decembra 2008 zlorabil položaj direktorja v družbah Toming Consulting in Millcom Skupina, ki sta morali od Probanke kupiti delnice Nove KBM po ceni 36 evrov za delnico, čeprav je po njihovem vedel, da je takrat borzna cena znašala le 11 evrov za delnico. S tem je Probanki po navedbah tožilstva pridobil veliko premoženjsko korist v višini nekaj več kot 3,1 milijona evrov. Okrožno sodišče v Mariboru je Ročnika avgusta lani spoznalo za krivega zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnost v tej zadevi, je pisala STA. Izrekli so mu leto in osem mesecev zapora.
Iz mariborskega okrožnega sodišča so za naš portal pojasnili, da Ročnik še ni na prestajanju kazni, saj je, tako kot v Celju, vložil predlog za alternativno prestajanje zaporne kazni, o čemer pa sodišče še ni odločilo.
11,6-metrska jahta nasedla na Krku
Med sodnim procesom pa si je maja lani Ročnik privoščil okoli 700.000 evrov vredno jahto Tomy, ki je v soboto zvečer nasedla blizu marine Punat na otoku Krk. Vzrok nesreče še ni znan, je pa bilo na krovu šest Slovencev, med njimi tudi Ročnik. Ladjo so v torek dvignili in jo odpeljali.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.