Slovenija

Cene češenj na ljubljanskih tržnicah razburjajo

Ljubljana , 07. 05. 2026 18.24 2 min branja 98

thumbnail

Sezona češenj se še ni niti dobro začela, pa kupce že razburjajo visoke cene. Na tržnicah ponekod že ponujajo češnje, tako domače iz Goriških brd kot tudi iz uvoza, predvsem španske in italijanske. Kilogram prvih sadežev te sezone na ljubljanskih tržnicah v povprečju stane od 8 do 10 evrov, nekateri pa jih prodajajo celo za 20 evrov. Prodajalci pravijo, da so tako visoke cene za prve češnje upravičene in da bodo čez teden ali dva, ko jih bo imela že večina prodajalcev, cene padle. Letošnja letina češenj bo sicer dobra, ocenjujejo pridelovalci.

Prva ljubljanska tržnica ponuja goriške domače češnje za 18 evrov na kilogram. A, kot pojasnjujejo prodajalci, so cene trenutno visoke, saj so to prve češnje, že kmalu pa bodo padle. Podobno tudi drugi prodajalci menijo, da 18 evrov na kilogram za prve češnje ni preveč.

Je pa preveč za kupce, ki smo jih ujeli in pravijo, da tega denarja nimajo. Večina bo počakala na nižje cene, nekateri pa menijo, da to ni dopustno.

Češnje
Češnje
FOTO: Shutterstock

No, na drugi tržnici pa smo našli nižje cene. Slovenskih češenj niso imeli, italijanske pa so prodajali po ceni od 8 do 12 evrov na kilogram. Prodajalci večinoma pred kamere ne želijo, pričakujejo pa, da bodo domače češnje dobili odvisno od vremena, najverjetneje že naslednji teden. Kakšna bo cena, še ne vedo. Se pa prodajalki na tej tržnici zdi cena od 18 do 20 evrov na kilogram pretirana.

Tudi na tretji tržnici so imeli italijanske češnje, drobne po osem evrov, debelejše po 15. En prodajalec je ponujal goriške. Za kilogram je treba odšteti 15 evrov.

In letina domačih češenj? Kljub suši, ki se ponekod že kaže, so sadjarji v Vipavski dolini zadovoljni.

Če bo narava dala, pričakujejo zelo lepo letino. Povpraševanja po domačih češnjah je, kot pravijo, vsako leto veliko, samooskrba s češnjami pri nas namreč ni niti 30-odstotna.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI98

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1854475
08. 05. 2026 17.21
Ne razumem zakaj razburjanje...če jih hočeš jest jih je pač treba plačat, saj ni treba če nimaš cekina...jest bi ceno nabil na 50
anabanana
08. 05. 2026 11.15
Vse je v Ljubljani, drage češnje, podgane v parku, itd
mackon08
08. 05. 2026 11.03
Ma akj imajo razburjat, ne kupiš pa je stvar rešena. Češnje niso nobena nuja.
medvescak
08. 05. 2026 10.36
Nisu trešnje🍒skupe, nego si se ti dušice slabo udala😂😂😂😂
Appendix
08. 05. 2026 10.28
Naj jih sami jejo al naj jim pa zgnijejo.
wsharky
08. 05. 2026 10.16
kak vaz Ljubljančane ti Brici lupijo, prodajajo španske in siciljanske vmes pa kakšna iz brd ajajajaj
oježeš
08. 05. 2026 10.06
Potem je pa kup razburjanj ko so iste cene, po 20 EUR češnje na Hrvaškem. Kdo pa garantira, katere češnje so iz Goriških brd, katere pa iz Italije ali Španije? Običajno so iz tujine kar precej cenejše.
Planetmiru
08. 05. 2026 09.47
Po takih cenah, že iz principa in ne zaradi denarja, ne kupujem. Ne češnje, ne jagode, pa še kaj, nimajo niti približno take hranilne vrednosti, da bi bile vredne tega denarja. Vse ostalo je stvar skomin, ki pa jih lahko potešimo tudi drugače.
oježeš
08. 05. 2026 10.09
Pravilno. To ni osnovna hrana. Kupci sami bodo pokazali ali bodo šle v promet po taki ceni, ali bodo prodajalci morali spustiti cene, da jim ne bodo vse zgnile.
Potouceni kramoh
08. 05. 2026 09.39
Na prazniku češenj v Brdih boste tut letos kupoval češnje iz tržnice v Trstu po 20 evrov in zagotovilih prodajalca da gre za domače briške češnje.Vsi zadovoljni.
gengsta1234
08. 05. 2026 09.32
Kr naj jih imajo
dule100
08. 05. 2026 09.26
Zakaj bi cene razburjale? Vsak lahko postavi ceno, kakršno hoče! Na nas pa je, če to sprejmemo!
bublika
08. 05. 2026 09.23
Ja najbrž je not še meso, ki je dražje !
Uporabnik1854475
08. 05. 2026 17.22
Meso je cenejse kot sadje in zelenjava
galeon
08. 05. 2026 09.17
Tri dni ne kupite nobene češnje potem boste vi določal ceno ne pa trgovec.
Potouceni kramoh
08. 05. 2026 09.06
Janez in Stevo ter Anže in Jernej zelo radi jejo češnje.In sploh se ne sekirajo če je cena nesramnih 20 evrov.
Da se mene pita..
08. 05. 2026 09.00
Turške češnje 😂
orhideja79
08. 05. 2026 08.51
V 90% so te češnje italijanske in sigurno ne iz goriških brd. Kupci, zahtevajte dokaz, da so iz goriških brd. Če prodajalec nima deklaracije oziroma je ta v italijanščini, veste kam pes taco moli. Večina preprodajalcev dela točno tako, napiše da so iz goriških brd, v resnici pa so italijanske, ker hočejo večji zaslužek in vas kot kupca dvakrat nategnejo.
Lark
08. 05. 2026 09.01
Kaj a zdej hočeš povedati, da je tržnica polna balkanskih mutibarićev? #No way...
dule100
08. 05. 2026 09.29
V čem pa je razlika v češnjah iz Brd, ali iz Italije, Grčije, Španije! Zadnja leta kupujem češnje iz tujine, saj so cenejše in okusnejše!
Planetmiru
08. 05. 2026 09.51
Pa tudi če bi bile iz Goriških brd. Ali tam morda rastejo na pozlačenih drevesih? Domače ja, vendar ne za vsako ceno, kajti za bedaka me ne morejo imeti.
oježeš
08. 05. 2026 10.19
Polna ne, jih je pa veliko, zdaj na oko določiti kdo je, kdo ni, je nemogoče.
SDS-NSi-Butale
08. 05. 2026 08.45
Bo Janez z interventim zakonom znižal DDV pa bo ceneje haha Slovenske naivne desne butale.
dule100
08. 05. 2026 09.30
Butalec, še iz češenj ti gleda Janša!😂
Anion6anion
08. 05. 2026 08.43
Ni nor kdor prodaja češnje po tej ceni, nor je tisti , ki to kupi.
Emil Gyöfi
08. 05. 2026 08.36
Kaj se razburjat?? Greš z nasmehom dalje in pustiš da gnije. 😁🤗
Planetmiru
08. 05. 2026 09.54
Točno tako. V MB pred enim Merkur centrom simpatična gospa že leta prodaja. Kupil sem samo 1x, prvič in zadnjič. Od takrat, čeprav pogosto mimoidoče nagovori, se ji le nasmehnem.
Andrej07
08. 05. 2026 08.36
Povpraševanje ustvarja ceno
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763