Gaber je prepričan, da naj bi tako vzpostavili stabilni sistem financiranja, ki naj bi bil v prid staršem in njihovi otrokom, pa tudi občinam in vrtcem. Prav zato je bila metodologija pripravljena v delovnih skupini, ki so jo sestavljali predstavniki Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Skupnosti vrtcev Slovenije. In kaj pomeni to za starše? Vodja sektorja za predšolsko vzgojo na MŠZŠ Vida Starič Holobar zagotavlja, da bo po novi metodologiji 30 odstotkov občin glede cen ostalo na istih izhodiščih, v 40 odstotkih občin se bo cena dvignila za 10 odstotkov, v ostalih pa bo prišlo do izenačitve cen postopoma. Občine morajo po tej metodologiji določiti cene najkasneje s 1. januarjem naslednje leto.
Kot je znano, se z novelo zakona o vrtcih, ki velja od letošnjega poletja, delno spreminja določanje plačila staršev. Doslej je plačilo staršev določila lokalna skupnost na podlagi lestvice, ki starše razvršča v razrede, upoštevaje dohodek na družinskega člana v primerjavi s povprečno plačo na zaposlenega v Sloveniji in upoštevaje premoženje družine. Novela določuje, kaj se šteje za premoženje družine: to je vse premično in nepremično premoženje, s katerim razpolaga družina, vendar ne pa tudi med drugim primerno stanovanje, osebno vozilo v vrednosti do višine 18 minimalnih plač in premoženje, ki daje dohodke. Vendar natančnejših določil glede upoštevanja premoženja še ni, pač pa na šolskem ministrstvu obljubljajo, da jih bodo pripravili v kratkem.
Lokalna skupnost ima po novem večji vpliv na formalno plat, življenje, delo v vrtcih pa oblikujejo vrtci sami. Vnaprej dogovorjeni organizacijski, kadrovski in finančni okvir poslovanja postavlja bolj pregledno in sistematično financiranje vrtca iz javnih sredstev, vrtcu pa omogoča pravočasno planiranje in izvajanje dejavnosti.