Slovenija

Čeprav se sliši všečno, je nujna previdnost

Ljubljana, 02. 07. 2010 17.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pravosodno ministrstvo se je odzvalo na pobudo, da bi morali kriminalci sami dokazovati, kako so pridobili premoženje, in to ne bi bilo več delo tožilca. Pravijo, da se s tem ne srečujejo prvič, bi pa to bila velika novost v pravnem redu.

Na pravosodnem ministrstvu pojasnjujejo, da veljavna zakonodaja v Sloveniji že zdaj omogoča zaseg in odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem. Drugo pa je po njihovih besedah vprašanje t. i. obrnjenega dokaznega bremena, kjer ni več na tožilcu, da mora predložiti dokaze o kaznivem dejanju, pač pa na osumljencu, da dokaže, da premoženja ni pridobil na nezakonit način.

To bi bila velika novost in čeprav se morda nekatere predlagane rešitve zdijo na prvi pogled enostavne in celo všečne, pa je potrebna precejšnja mera previdnosti, saj gre za izjemno zahtevno strokovno vprašanje.

Razmišljanja o obrnjenem dokaznem bremenu so se znova pojavila ob akciji Balkanski bojevnik.
Razmišljanja o obrnjenem dokaznem bremenu so se znova pojavila ob akciji Balkanski bojevnik. FOTO: Aljoša Kravanja

Pravna stroka se sicer s tem vprašanjem ne sooča prvič. Svet za kaznovalno pravo je že lani proučil sklep Sveta EU, ki priporoča državam članicam ustanovitev posebnega organa za odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem (ARO) ali pa določitev že obstoječih organov, ki imajo v skladu z nacionalnimi zakonodajami ustrezne pristojnosti na tem področju, ter razširjeno konfiskacijo, tudi z obrnjenim dokaznim bremenom, v kolikor je to skladno z nacionalnim pravom oz. zakonodajo.

Pri obravnavi omenjenega sklepa EU so večinsko menili, da pri nas že obstajajo organi z ustreznimi pristojnostmi za iskanje, zaseg in odvzem premoženja, pridobljenega s kaznivim dejanjem ali zaradi njega, ter da je treba le vzpostaviti pogoje za boljše praktično delovanje. Tako Slovenija na primer že ima Nacionalni preiskovalni urad, v ustanavljanju je specializirani oddelek pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, poteka pa tudi prenova zakonodaje, ki ureja državno tožilstvo. Z zadnjimi spremembami zakona o kazenskem postopku pa je dana tudi možnost, da v t. i. finančnih preiskavah v predkazenskem in kazenskem postopku pod vodstvom državnega tožilca poleg policije sodelujejo tudi organi, ki so strokovnjaki za to področje.

Zakon že omogoča začasni zaseg

V zvezi s vprašanjem obrnjenega dokaznega bremena pa so člani Sveta za kaznovalno pravo opozorili, kar se v zadnjih javnih prestavitvah idej s tega področja pogosto pozablja, da zakon o kazenskem postopku že omogoča začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi (torej začasni zaseg, ki preprečuje skrivanje premoženja, pred obsodbo) v zelo zgodnjih fazah predkazenskega postopka, odvzem take koristi storilcu po obsodbi, odvzem tudi tretjim osebam, če jim je storilec dal tako premoženje neodplačno ali za prenizko ceno, ter celo odvzem, kadar je osumljenec oproščen, je pa dokazano, da premoženje izvira iz pranja denarja ali korupcijskih kaznivih dejanj.

Pri odvzemu premoženja prav tako ne gre le za premoženje, pridobljeno neposredno s kaznivim dejanjem, ampak tudi za premoženje, pridobljeno zaradi kaznivega dejanja. Ob tem so člani Sveta za kaznovalno pravo tudi opozorili na ustavne dileme, ki se odpirajo ob vprašanju obrnjenega dokaznega bremena, in ustaljeno ustavnosodno presojo v zvezi s takimi posegi v ustavno varovane pravice.

Gre za občutljivo ustavnopravno vprašanje

Brane Lobnikar iz Zares pravi, da pri tem ne gre za kršenje človekovih pravic.
Brane Lobnikar iz Zares pravi, da pri tem ne gre za kršenje človekovih pravic. FOTO: Miro Majcen

Da se dilem v zvezi z obrnjenim dokaznim bremenom zaveda tudi mednarodna skupnost, prav tako izhaja iz vseh mednarodnih konvencij in drugih dokumentov s tega področja – saj je ob možnosti za uvedbo tega instituta vedno dodana dikcija, da ga države uvedejo, če to ne nasprotuje njihovim notranjim ustavnopravnim redom in pravilom poštenega postopka, ali pa omogočajo vložitev pridržkov v zvezi z obrnjenim dokaznim bremenom. Mednarodne organizacije se namreč zavedajo velikih razlik med anglosaškim in kontinentalnim sistemom kazenskega postopka kakor tudi različnih pravnih jamstev v ustavnopravnih redih kontinentalnih držav.

Soočamo se torej z občutljivimi ustavnopravnimi vprašanji, v zvezi s katerimi imajo pravniki različna mnenja. Zato je vsekakor pred iskanjem političnega soglasja nujno širše strokovno soglasje.

Ministrstvo za pravosodje bo zato jeseni organiziralo nacionalno konferenco o odprtih vprašanjih v zvezi z ureditvijo zasega premoženjske koristi »de lege lata in de lege ferenda«. Na konferenco bodo povabili profesorje kazenskega in ustavnega prava, sodnike, državne tožilce, odvetnike, predstavnike policije in tudi tuje strokovnjake ter predstavnike mednarodnih organizacij, ki so sodelovali pri pripravi mednarodnih dokumentov s tega področja, ter skušali poiskati ustrezno rešitev.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
03. 07. 2010 23.54
KAJ ČE BI TA PRVO PREVERILI KREASALOVO IN ZAJLERJA
Tonček Balonček
02. 07. 2010 19.07
Tako smo delali po vojni, ko so zmagali komunsiti. Pobrali smo pač vsem barabam, kis o prej desetletja kradli! SAtalno trdim, da s to demokracijo ne bomo prišli daleč, s temi emhanizmi delavci nikoli ne bomo preprečili izkoriščanja in kopičenja bodgastva! Nacionalizacija je bila logićna posledica ropanja ustvarjene vrednosti delavcev. Sam bi nakradeno pustil le Cerkvi, ki je vzpostavila ta narod, ostalim bi ga pa pobral. Tovarne delavcem, zemljoi kmetom, dol z Jankovićem in Pahorjem, hočemo revolucijo, ne pa tek bedastih svobodnih volitev ter referendumov! Kaj ej rezultat? Da nam zakobne sprejemajoneki Pukšiči, Irglove, Jelinčiči in druga laznina?!!
deus volt
02. 07. 2010 18.53
mal ste pozni vlak je že odpeljal !
spidi33
02. 07. 2010 18.40
KAJ BODO DOKAZOVALI OD KJE JE DOBIL, POBRAT MU VSE PA JE , ITAK SO VSE NAKRADLI, POŠTENO NISO DOBILI NIČ!!
User514826
02. 07. 2010 18.32
Kaj a zdej bodo politiki zaplenjali premoženje sami sebi???
User488563
02. 07. 2010 18.15
kaj pa če bo kriminalec vse povedu v svoj prid?
User383542
02. 07. 2010 18.00
KAJ ČE BI MI TUDI ZAČELI PREVERJAT DOLOČENE TIPE...KAJ SO IMELI DO LETA 1990, A KAJ PO LETU 1990......????????KAKO BI ENI DOKAZALI, DA DO LETA 1990 NISO IMELI NITI ENIH POŠTENIH HLAČ A PO LETU 1990 CELE TOVARNE??????????????????????
User496630
02. 07. 2010 17.52
Potemtakem več ne potrebujemo tožilstva.
SchumacherM
02. 07. 2010 17.52
Po mojem mnenju zelo dobra ideja v teoriji, kako bi pa pri nas v praksi izgledala, si ne upam napovedovat.
User462270
02. 07. 2010 17.47
če bo treba dokazat, bo dokazal, če so lahko Šariču zrihtal Slovenski potni list in še mnogo drugih, bojo tudi to zmučkal, da nič nebojo zgubil, Dejte se mal potrudt tožilci..