Predsednik Vlade Miro Cerar se na povabilo makedonskega predsednika vlade Zorana Zaeva mudi na povratnem uradnem obisku v Makedoniji.
Namen obiska je potrditev tradicionalno dobrih odnosov med državama, krepitev gospodarskega sodelovanja in izmenjava mnenj glede evroatlantske perspektive Republike Makedonije in Zahodnega Balkana, so sporočili iz Cerarjevega kabineta. Spremljata ga tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek ter močna gospodarska delegacija.
Cerar je po srečanju z Zaevom na novinarski konferenci poudaril, da sta Slovenija in Makedonija prijateljski državi in pomembni partnerici ter izpostavil zavezanost Slovenije pri podpori Makedoniji v procesu približevanja evroatlantskim integracijam. "Verjamem, da bo Makedonija lahko čim prej pričela s pristopnimi pogajanji z EU ter se pridružila zvezi Nato. Slovenija ji bo na tej poti še naprej pomagala tako v političnem kot tehničnem smislu. Stabilna, moderna in uspešna Makedonija je v interesu celotne regije in EU," je dejal.
Slovenija se trudi prispevati k razvoju Makedonije tudi preko razvojnega sodelovanja; Makedonija je do danes prejela 14 milijonov evrov slovenske razvojne pomoči. Ob tem je Cerar opozoril, da "stabilnosti Zahodnega Balkana ne bo, dokler ne bodo rešena odprta vprašanja v regiji in dokler vse države regije ne bodo vključene v evroatlantske povezave". Zaev pa se je Sloveniji zahvalil za kontinuirano pomoč ter politično podporo, ki jo Slovenija nudi Makedoniji na poti v EU in Nato.
Premiera sta se v pogovorih dotaknila tudi aktualnih izzivov, s katerimi se trenutno sooča Zahodni Balkan. Pogovori so potekali tudi o migracijah, pri čemer je premier izpostavil, da je Makedonija dokazala, da je "izredno pomembna in zanesljiva partnerica Evrope pri skupnem naslavljanju migracijskih vprašanj".
Predsednika vlad bosta jutri dopoldan prisotna na poslovnem forumu slovenskih in makedonskih gospodarstvenikov, ki poteka ob robu uradnega obiska. Slovenija je ena izmed najpomembnejših gospodarskih partneric Makedonije, o čemer pričajo številni gospodarski kazalci, so še sporočili iz Cerarjevega urada. Skupna blagovna menjava je leta 2017 znašala 289,3 milijona evrov, kar predstavlja 10,4 % povečanje glede na leto 2016. V letu 2017 beležimo 20, 8% rast makedonskega uvoza v primerjavi z letom 2016, njegova vrednost pa je znašala 104,1 milijona evrov, medtem ko je slovenski izvoz dosegel vrednost 185,2 milijona evrov (5,4 % rast glede na leto 2016). Makedonija je zelo zanimiv trg za slovenske investitorje in je na četrtem mestu med državami, kamor Slovenija največ investira. Konec leta 2016 v Makedoniji beležimo 415,5 milijona evrov slovenskih investicij, kar predstavlja 5 % povečanje glede na kumulativno vrednost s konca leta 2015.
Cerar se bo jutri srečal še s predsednikom Makedonije Gjorgeom Ivanovom ter s predsednikom parlamenta Talatom Khaferijem.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.