V SMC do danes pričakujejo pripombe potencialnih partnerjev na osnutek koalicijske pogodbe. Razen splošnih usmeritev stranke konkretnih programskih zahtev javno še ne opredeljujejo, saj želijo o tem najprej seznaniti najverjetnejšega mandatarja Mira Cerarja. Le NSi je v ponedeljek ponovno izrazila zahtevo po reformno naravnani koalicijski pogodbi.
V igri za vstop v koalicijo s SMC ostajajo štiri stranke: DeSUS, SD, NSi in ZaAB, ki bodo Cerarju danes posredovali konkretne pripombe na vsebino osnutka koalicijske pogodbe. Pogovori s potencialnimi koalicijskimi partnerji se bodo predvidoma nadaljevali v četrtek.
DeSUS si bo očitno še pred kadrovskim oblikovanjem prihodnje vlade skušal zagotoviti, da bi koalicijska pogodba v največji možni meri vsebovala tudi njegove zahteve, povezane s položajem starejših. V SD so osnutek označili kot primeren za nadaljnjo obravnavo, a v njem pogrešajo ukrepe za socialno državo.
V ZaAB želijo, da bi pogodba vsebovala tudi konkretne ukrepe za zagon gospodarstva. V NSi pa vztrajajo pri svojih zahtevah glede gospodarskih spodbud, privatizacije in prenove trga dela. Ravno NSi je svoje zahteve po reformno naravnanem programu v nasprotju z ostalimi potencialnimi članicami koalicije v ponedeljek tudi konkretneje javno opredelila.
Hkrati s koalicijskimi pogajanji se proti koncu tedna utegnejo začeti tudi posvetovanja poslanskih skupin pri predsedniku republike Borutu Pahorju o kandidatu za mandatarja. Pred tem pa se morajo še uradno formirati poslanske skupine strank, izvoljenih v parlament. Za to imajo čas še do petka, doslej pa so formalno ustanovljene poslanske skupine SMC, SD, NSi in ZaAB.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.