Premier Miro Cerar bo predstavnike delavcev v Luki Koper povabil k sebi na pogovor. Cerar namreč obžaluje, da nekdo z delavci manipulira in med njimi širi neresnice, zato jim bo na sestanku neposredno predstavil dejstva in politiko vlade glede Luke Koper. Na ultimate glede njihovih zahtev pa še naprej ne pristaja.
"Izredno mi je žal, da delavci Luke Koper očitno še vedno nimajo pravih informacij. Nekdo očitno manipulira z neresnicami in jih spodbuja k nečemu, kar ni potrebno," je ob robu odprtja Lekovega objekta za proizvodnjo učinkovin za inovativna zdravila v Mengšu dejal predsednik vlade.
Še enkrat je zagotovil, da si vlada tudi prek korakov za gradnjo drugega tira izredno prizadeva za razvoj Luke in da nikoli ni imela namena, da jo privatizira. Cerar zato obžaluje, da so delavci zmanipulirani z neresnicami in se je pripravljen z njihovimi predstavniki tudi sestati.
"Če tudi to, da sem večkrat preko medijev zelo natančno povedal, kaj je resnica, ne zaleže in so še vedno tarča manipulacij in laži, potem je prav, da se sestanemo," je dejal premier. Delavce bo tako povabil k sebi, da jim "neposredno predstavi dejstva".
V vsakem primeru pa po Cerarjevem prepričanju ni nobene potrebe za upor. Predvsem pa je po njegovih besedah zelo slabo, da vodstvo Luke dopušča takšna ravnanja. "S tem nastaja gospodarska škoda, padata ugled Slovenije in Luke Koper in za škodo bo nedvomno nekdo moral odgovarjati," je odločen predsednik vlade.
"Ne moremo z izsiljevanjem in povzročanjem gospodarske škode našim paradnim konjem, kot je Luka Koper, izsiljevati nikogar. Vlada in sam sva pripravljena na razgovor in normalen dialog," je zagotovil.
Luka Koper še ne govori o škodi, Jazbec vali krivdo na vodstvo
Kot je na današnji seji komisije DZ za nadzor javnih financ dejala članica uprave Luke Koper Irena Vincek, je odgovornost za dogajanje v Luki Koper in povzročeno škodo "na strani tistih, ki so povzročili dogajanja z zavajanjem, napakami, lažmi in vodenjem skritih postopkov in aktivnosti".
Ministrstvu za infrastrukturo očita, da je vseskozi zanikalo, da bi načrtovalo spremembo modela upravljanja koprskega pristanišča, nato pa je gradivo ministrstva razkrilo, da načrtuje spremembo koncesijske uredbe in posledično koncesijske pogodbe.
Zaposleni dela niso ustavili zaradi ekonomskih ali socialnih zahtev do družbe, ampak so imeli zahteve do predstavnikov vlade, "pri čemer jim vodstvo družbe ni moglo pomagati", je dejala Vincekova. Razmere v pristanišču so po njenih besedah napete že dlje časa, saj da so razočarani nad neodzivnostjo države - med drugim že dlje časa čakajo na soglasja, da bi lahko zgradili dodatne vhode v luko.
Ocenjevanje škode bi lahko trajalo tri do šest mesecev
Škodo zaradi zaustavitve del bodo lahko ocenili na podlagi prejetih zahtevkov strank, kar bi lahko trajalo od tri do šest mesecev. Stranke so sicer redno obveščali in, kot je dejala Vinckova, zaupanje ključnih strank ni pod vprašajem. Nobena ladja tudi ni priglasila stojnine, tako da neposrednih stroškov iz tega naslova ne bo.
Plačilo morebitne škode bodo urejali po posameznih primerih odškodninskih zahtevkov, so se pa nekatere stranke že strinjale, da gre za primer višje sile, je dejala Vinckova in dodala, da v takšnih primerih, če se zamude odpravijo v doglednem času, večjih težav ni pričakovati. Zaenkrat ni ogrožena realizacija plana za letos in tako tudi ne izplačilo dividend.
'Luko Koper obvladujejo koruptivne, pridobitniške ter nepotistične klik'
Predsednik uprave SDH v odstopu Marko Jazbec, ki je govoril v osebnem imenu, ne kot predsednik uprave SDH (mandat mu po odstopu preneha 14. julija), je dejal, da je korporativno upravljanje v Luki Koper pod to upravo in predsednico nadzornega sveta "pri -273 stopinjah, na absolutni ničli temperaturne lestvice".
"Luke Koper ne vodi uprava kot organ vodenja, še manj jo nadzira predsednica nadzornega sveta z zgolj navideznim kompleksom Ivane Orleanske, njeni cilji pa so izključno osebnofinančni in izrazito politični - torej rušenje g. Cerarja in njegove vlade," je dejal Jazbec.
"Luko Koper obvladujejo koruptivne, pridobitniške ter nepotistične klike in združbe v navezavi z nekaterimi sindikalnimi voditelji skozi fasado domnevno pristnega delavsko-ljudskega upora proti nam, t.i. plenilcem iz Ljubljane," je dodal.
Po njegovih besedah ne gre za 603 delavce, ki so blokirali Luko, in narobe bi bilo, če bi izgubili delo, saj da so samo "živi ščit partikularnih, osebnih, pridobitniških interesov konkretnih posameznikov in združb".
O vlogi politike ni želel reči nič, je pa dejal, da bi njegovo mnenje "zarezalo v ušesa". "Šlo je za z luškim denarjem financirano ter medijsko in 'spinovsko' podprto poulično mitingaštvo iz časov Slobodana Miloševića," je dejal Jazbec. Dodal je, da Primorska ni vstala za Cimos, Tomos, Delamaris, Hotele Bernardin, Primorje, MIP, Kraški zidar in druge.
Škodo bi po njegovem mnenju morali plačati organizatorji "takoimenovanega spontanega upora", celotna uprava Luke ter vsaj še prva nadzornica in delavski predstavniki v nadzornem svetu.
SŽ: Škoda ocenjena na skupno dva milijona evrov
Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je povedal, da v Luko ali iz nje ni prišlo od 150 do 200 vlakov in da bo odpravljanje posledic trajalo okoli 30 dni, stroški pa so ocenjeni na skupno dva milijona evrov. O tem, kako škodo pokriti, se bodo dogovorili v dobro obeh družb, je dejal in dodal, da so tudi ob žledu pokrili odškodnine strankam, da bi ohranili dobre odnose.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je pozdravil dogovor uprave in delavcev, da je delovni proces ponovno v celoti vzpostavljen. Opozoril pa je, da je prišlo do zmanjšanja ugleda Luke Koper in celotnega slovenskega gospodarstva.
Dejal je, da uprava solidarno odgovarja za škodo, ki je nastala zaradi kršitve njihovih nalog, razen če dokažejo, da so pošteno in vestno izpolnjevali svoje dolžnosti. Za škodo poslovnim partnerjem pa je odgovorna družba, je dodal.
KOMENTARJI (437)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.