Seznam podpisnikov sporazuma o odpisu dolga
Mestne občine: | Celje, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje |
Občine: | Ajdovščina, Braslovče, Črnomelj, Dobrovnik, Hrastnik, Hrpelje Kozina, Idrija, Ilirska Bistrica, Jesenice, Mislinja, Moravče, Radeče, Škofljica, Tišina, Trbovlje |
Podjetja: | Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Primorska, Energija plus, Javno podjetje Energetika Ljubljana Petrol, E 3 SPL d.d., Staninvest JP Vodovod – Kanalizacija, Javno podjetje Črnomelj, Komunala Slovenj Gradec, Komunala Trbovlje, Komunala Kranj, Komunalno podjetje Velenje, Snaga Zavarovalnica Triglav, Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, Adriatic Slovenica Zavarovalna družba Gorenjska banka, NLB |
Humanitarne organizacije: | Rdeči križ, Karitas, Zveza prijateljev mladine |
Ne premier Miro Cerar in ne ministrica za delo Anja Kopač Mrak na današnjem podpisu nista skrivala navdušenja nad doseženim, oba pa napovedujeta, da to ni edini korak na poti pomoči najšibkejšim in krepitvi socialne države.
PV ob podpisu sporazuma o sodelovanju pri odpisu dolga soc. najšibkejšim projekt postavil za vzgled družbi in državi. pic.twitter.com/WE9WvNdChC
— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) July 20, 2015
Ministrica sicer pravi, da so to dobro delo z različnimi organizacijami dosegli skupaj. Spomnila je, da tako država kot številna podjetja že zdaj odpisujejo dolgove, a bo zdaj ta proces hitrejši in poenostavljen. Zato je zadovoljna, da je še veliko družbeno odgovorih organizacij, ki jim je mar za najšibkejše.
Kopač Mrakova se sicer zaveda, da se z v petek sprejetim zakonom ni rešilo vseh težav, vendar so v danih razmerah z doseženim lahko zadovoljni, je dejala. Želi si, da bi projekt dal čim boljše rezultate. Napovedala je tudi, da želijo do konca leta zagotoviti tudi predplačniško oziroma socialno kartico, ki bi jo uporabljali tisti z blokiranimi transakcijskimi računi.
Predsednik vlade pa je v nagovoru zbranim Slovenijo opisal kot ladjo, ki je predvsem po lastni krivdi zašla med čeri, a zdaj, sicer hudo poškodovana, pluje v mirne vode. Ker je v to krizo zašla tudi zaradi krize vrednot, je toliko bolj pomembno, da se država obnaša zgledno kot dober gospodar in pri tem poudarja skrb za ljudi.
Zato je sprejem zakona in današnji podpis sporazuma - zakon je podlaga za odpis dolgov pri tistih podjetjih, ki pristopijo k sporazumu - eden številnih majhnih korakov, da se ladjo vozi po mirnih vodah, kjer bo vsak posameznik imel vse možnosti za svoje dostojanstvo.
Po Cerarjevih besedah se vlada dobro zaveda vseh hudih stisk in bolečin najšibkejših, zato bodo nadaljevali z delom, da se te krivice in težave uredijo. Današnji podpis sporazuma je zanj dokaz, da je solidarnost korak v pravo smer, zanj je pomembno, da številni akterji z različnih področij stopijo skupaj. Zato je hvaležen vsem podpisnikom sporazuma, obenem pa poziva še ostale, naj se temu pridružijo.
Ljubljanski župan Zoran Janković je v imenu županov, ki so sporazum podpisali predvsem zaradi odpisa dolgov pri plačilu vrtcev in šolske prehrane, izrazil zadovoljstvo, ker se je podpisa udeležilo toliko podjetij. Današnji podpis je zanj dokaz, da smo lahko solidarni in boljša družba.
Nekateri so bili ob začetku pogovorov o odpisu dolgov skeptični, saj so številni dolgove že odpisovali, a je zdaj sprejet postopek enostavnejši, pa je dejal predsednik uprave Elektro Primorske Uroš Blažica.
Misli je z njim delil tudi prvi mož NLB Janko Medja, ki je tudi spomnil, da NLB kot tudi nekatere druge banke za seboj nima najbolj rožnate zgodovine. Zaradi napačnih odločitev iz preteklosti pa so pred dvema letoma v banki krvavo potrebovali pomoč, torej dokapitalizacijo, zato so zdaj počaščeni, da lahko nekaj malega vrnejo drugim.
Pomoč prisilno izseljenim družinam
Kopač Mrakova je s predstavniki humanitarnih organizacij danes podpisala še pismo o nameri za pomoč prisilno izseljenim družinam. Darja Groznik iz Zveze prijateljev mladine je v imenu vseh sodelujočih organizacij poudarila, da so nazadnje sprejeti ukrepi še kako potrebni. Samo na njihovi ljubljanski izpostavi je lani pomoč iskalo 60 družin z mladoletnimi otroki na robu preživetja. "Tem družinam je treba strokovno pomagati, treba jih postaviti na noge," je dejala.
Poleg zveze prijateljev mladine ministrstvo za delo problematiko deložacij rešuje še z Rdečim križem Slovenije, Slovensko Karitas in Stanovanjskim skladom RS. Družine, ki so jih že deložirali, bodo lahko začasno nastanjene v nezasedenih stanovanjih stanovanjskega sklada. Že danes je na voljo 11 stanovanj, dolgoročni cilj je vzpostavitev širokega nabora stanovanj, ki bodo na voljo tistim, ki se znajdejo pod težo grožnje z deložacijo, pravijo na ministrstvu.
Cerar pa je v izjavi po podpisu spomnil, da se je vlada zelo intenzivno lotila pregleda vseh nepremičnih, ki jih ima. Po pregledu bodo videli, kaj bi lahko namenili za bolj učinkovito delo državnih organov, kaj pa v druge namene. Zato Cerar verjame, da bi se lahko našlo tudi kaj, kar bi šlo za pomoč socialno prizadetim.
KOMENTARJI (731)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.