Začetek seje ljubljanskih mestnih svetnikov je znova zaznamovalo snemanje, saj so svetniki SDS na sejo prinesli kamero.
Mestni svetnik SDS Jernej Pavlin je snemanje obrazložil s tem, da uresničujejo obveščanje javnosti o delu mestnega sveta. Poudaril je, da od tega ne nameravajo odstopiti, in dodal, da ljubljanska občina že sama ugotavlja, da snemanje ni prepovedano. "Ne vidim, kje je problem nadzora javnosti nad delom mestnega sveta," je povedal.
Ljubljanski podžupan Aleš Čerin, ki je zaradi odsotnosti ljubljanskega župana Zorana Jankovića danes vodil sejo, je dejal, da Pavlin očitno ne pozna niti prve črke demokracije. "Ta pravi, da je tisto, kar večina sklene, za vse obvezno," je povedal in dodal, da so svetniki 11. novembra izglasovali, da Pavlin seje ne sme snemati. Pri tem je dejal, da Pavlin ne bo dosegel, da bodo sejo znova prekinili. "Pozivam vas, če ste res tak demokrat in prisegate na to, kar večina sklene, da kamero ugasnete," je dejal. Čeprav Pavlin tega ni storil, so svetniki s sejo nadaljevali.
Potrdili drugi rebalans proračuna občine
Tako so obravnavali drugi rebalans mestnega proračuna za letošnje leto, ki so ga tudi potrdili. Prihodki občine so v rebalansu določeni v višini 261,5 milijona evrov, odhodki pa v višini 259,1 milijona evrov. Obe številki sta nižji od tistih, predvidenih v prvem rebalansu letošnjega proračuna.
Mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek je povedal, da je občina na prihodkovni in odhodkovni strani napačno načrtovala realne možnosti v višini 20 odstotkov. Po njegovih besedah se je v predvidevanjih zmotila mestna uprava ali pa se Janković iz Ljubljančanov norčuje.
Svetnica SD Breda Brezovar Papež pa je dejala, da so rebalans napovedali že pred časom in opozorila na počasno črpanje evropskih sredstev.
Po Pavlinovem mnenju se še ni zgodilo, da bi neko zakonodajno telo v enem letu pripravilo dva rebalansa. "Če se je to kdaj zgodilo, se je zato, ker se je zamenjala izvršilna veja oblasti. Z drugim rebalansom v letošnjem letu se ljubljanska občina uvršča na seznam čudnih občin," je povedal in dejal, da se v rebalansu kaže nerealno načrtovanje.
Kritična je bila tudi svetnica NSi Mojca Kucler Dolinar, ki je dejala, da v rebalansu ne gre iskati razlogov za veseli december. "Kdo bi celo dejal, da bi se nad tem rebalansom lahko zjokali celo brez solzivca," je povedala. Ob tem je opozorila, da mestni svet zaradi odsotnosti Jankovića ob obravnavi pomembnih dokumentov že drugič pred seboj nima kompetentnega sogovornika.
Svetniki so nato potrdili še en rebalans, in sicer rebalans finančnega načrta Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana za letos. Sklad z rebalansom načrtuje prejemke v višini 12,8 milijona evrov, kar je 96 odstotkov načrtovanih s prvim rebalansom. Skupne izdatke načrtujejo v višini 11,5 milijona evrov, kar je 92 odstotkov prvotno načrtovanih.
Sicer pa so danes mestni svetniki dali soglasje, da lahko javni zavod Lekarna Ljubljana od občine kupi štiri nepremičnine, in sicer prostore upravne stavbe na Komenskega ulici ter poslovne prostore lekarne Bežigrad in Moste ter lekarne pri šišenski knjižnici.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.