Če je verjeti nekaterim virom, naj bi se v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma okrogle obletnice konca druge svetovne vojne spominjali tudi z mašo zadušnico s slovesnim petjem. Takšna vrsta proslave bi bila nenavadna, pojasnjujejo cerkveni krogi, saj cerkev vse velike dogodke obeležuje v bogoslužnih prostorih in najraje v nedeljo, da se jih lahko udeleži čim več vernikov, 9. maj, sicer tudi Dan Evrope, pa bo letos na ponedeljek.
Poleg tega nadškof Alojz Uran na dogodek sploh še ni uradno povabljen. Govorico smo preverili tudi na tiskovnem uradu škofovske konference, v kabinetu predsednika vlade, na državnem protokolu in v Cankarjevem domu. Izvedeli smo, da je za ta dan predviden le koncert simfoničnega orkestra Radiotelevizije Slovenije. Poleg tretje Beethovnove simfonije Eroice bo kot slavnostni govornik nastopil predsednik vlade Janez Janša.
Zaenkrat velja le, da se bo žrtev povojnih pobojev država uradno spominjala 11. junija na Teharjih, kjer so poboji potekali, govornik naj bi bil predsednik države. Posebno mašo naj bi na Teharjih pripravila tudi slovenska cerkev, vendar bolj verjetno dan kasneje, v nedeljo. Vsako nedeljo najbližjo 11. juniju sicer že tradicionalno poteka maša v kočevskem Rogu, kjer so se na ta dan pred 60-imi leti končali največji slovenski poboji.
Praznovanje 27. aprila na novi lokaciji
Sicer pa se bo nadškof Alojz Uran v sredo 27. aprila zagotovo udeležil državne proslave Dneva upora proti okupatorju na Mali gori nad Ribnico. Državno slovesnost ob 27. aprilu bomo tako prvič v samostojni Sloveniji praznovali na novi lokaciji in ne v Cankarjevem domu tako kot doslej. Prestavitev praznovanja iz Cankarjevega doma in na lokacijo nad Ribnico so že lani predlagali v domobranski Novi slovenski zavezi, hkrati pa so praznovanje tega praznika tudi želeli prestaviti s 27. aprila na 11. maj.
Proslava ob spomeniku članom Tigrovske organizacije se vladi zdi primerna popestritev siceršnjih salonskih proslav. Sekretar koordinacijskega odbora za državne proslave Aleksej Los je ob tem povedal, da bo proslava v Cankarjevem domu potekala že 9. maja ob obletnici konca 2. svetovne vojne in ker je med 27. aprilom in 9. majem le nekaj dni, je prepričan, da je takšna odločitev dobrodošla. Idejo o selitvi proslave iz Ljubljane v Ribnico pa podpirajo tudi borci. "Načeloma je lepo in prav, da se državne proslave ne dogajajo le v glavnem mestu in da se decentralizirajo. Razen tega pa pozdravljam tudi dejstvo, da bo proslava ob Dnevu upora proti okupatorju potekala ob spomeniku Tigravcev," je povedal Janez Stanovnik.
Na Mali gori nad Ribnico se je leta 1941 zgodil prvi oboroženi spopad z okupatorjem v Sloveniji. Tri pripadnike ilegalne organizacije Tigr so napadli italijanski vojaki, pri tem pa je bil eden od njih Danilo Zelen smrtno ranjen. Na proslavo je tokrat povabljenih kar 3400 gostov, kar je precej več, kot so jih sicer lahko povabili v Cankarjev dom.