Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina se je v ljubljanskem živalskem vrtu srečala z ukrajinskimi otroki, ki trpijo za posledicami jedrske eksplozije v Černobilu. Otroci so vključeni v projekt rehabilitacije, ki ga MZZ v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije izvaja že od leta 2005.
Otroci, ki sodelujejo v projektu, imajo zaradi posledic Černobila še vedno težave z boleznimi dihal, kožnimi obolenji in poškodbami gibal. Rehabilitacije v Sloveniji se je do leta 2010 udeležilo skupno 226 otrok v starosti od 6 do 14 let, letos jih gostimo 36, so sporočili z MZZ.
Slovenija se aktivno vključuje v humanitarne akcije in že nekaj let za humanitarno pomoč namenja približno en milijon evrov oziroma 0,16 odstotka BDP. Kot so sporočili z ministrstva, bi ta delež do leta 2015 želeli povečati na 0,33 odstotka DBP.
"Na vrhu prioritet sta pomoč otrokom in ženskam, ki so v kriznih razmerah najbolj nemočni," je danes poudarila Benčina. Kot je dejala, poleg rehabilitacije ukrajinskih otrok poteka tudi rehabilitacija in zdravstvena oskrba v spopadih poškodovanih palestinskih otrok, v sodelovanju z Zavodom Krog in Ustanovo Skupaj pa se izvajajo projekti rehabilitacije otrok iz BiH in psihosocialne pomoči otrokom v postkonfliktnih razmerah na Zahodnem Balkanu, Iraku ter Zakavkazju.
V okviru humanitarnih aktivnosti Slovenija posveča pozornost tudi zdravstveni oskrbi prizadetih v konfliktih. Humanitarna sredstva in pošiljko zdravil je v sodelovanju s slovenskimi podjetji namenila Libiji in Tuniziji. Nov paket zdravstvene pomoči bo Slovenija darovala septembra begunskemu taborišču v Tripoliju, so še sporočili z MZZ.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.