Od 5. decembra 2011 dalje na letališču Jožeta Pučnika poteka preizkus opreme za pregledovanje tekočin, ki naj bi aprila 2013 omogočala popolno odpravo prepovedi vnosa tekočin na letala. Prepovedi je botroval poskus terorističnega napada na čezoceanske lete z uporabo tekočega eksploziva, ki ga je oblastem v Veliki Britaniji uspelo preprečiti avgusta 2006.
Preizkus opreme bo do marca 2011 potekal na številnih evropskih letališčih, javna agencija za civilno letalstvo pa se je dogovorila, da je med izbranimi tudi ljubljanski aerodrom. Preizkus je namenjen zbiranju podatkov, na podlagi katerih bo mogoče oceniti, v kolikšni meri je tovrstna oprema, ki naj bi jo pozneje uporabljali kot standardno opremo za pregledovanje tekočin, primerna za operativno uporabo.
Odgovorne zanimajo predvsem podatki o potrebnem času in sredstvih za pregled potnikov, ki v ročni prtljagi nosijo tekočino, število pregledanih in zavrnjenih ali nevarnih tekočin, število sproženih alarmov, izobraževanje zaposlenih in njihovo število, potrebno za izvajanje procesa pregledovanja, pa tudi odziv potnikov na sam postopek.
Opremo so do zdaj preizkušali v laboratorijih, s testi na letališčih pa skušajo ugotoviti, katera oprema je za različna evropska letališča najbolj optimalna, je pojasnil vodja strokovne službe za varnost in zaščito Dušan Sofrič. Ljubljansko letališče bo tako preizkusilo tri izdelke, ki omogočajo različne stopnje varnosti, v celi Evropi pa bo preizkušenih vsaj 20 različnih izdelkov, je še dodal.
Posamezne naprave stanejo od 20.000 evrov dalje, za vzpostavitev celotnega sistema varnega pregledovanja tekočin pa bi na Brniku morali po prvih ocenah investirati okrog 200.000 evrov, je povedal. Direktor agencije za civilno letalstvo Žiga Kotnik je dodal, da je v Evropski uniji sicer okrog 400 letališč, ki jih bodo morali opremiti s tovrstno opremo.
Delni rezultati preizkusa so sicer pokazali, da imajo potniki v 70 odstotkih primerov eno embalažo, ki jo je treba preveriti, zavrnjena pa sta le okrog dva odstotka pregledanih tekočin. Pri slednjih ne gre le za nevarne tekočine, ampak pogosto tudi za "šampone, ki bi lahko vsebovali eno od komponent eksploziva," je še razložil Sofrič.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.