Slovenija

Čiščenje morja

Koper, 11. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
I.P./M.K./STA
Komentarji
0

Na območju Izole so s pomočjo posebnega ekološkega plovila začeli s čiščenjem sicer nenevarne sluzi kremenčastih alg.

Neprijetno sluzenje se pojavlja samo na severu Jadrana
Neprijetno sluzenje se pojavlja samo na severu Jadrana FOTO: Dare Čekeliš

Ekipa Službe za varovanje obalnega morja si bo pomagala tako, da bodo v lovilno košaro namestili tanko pletene mreže in s tem poskusili zajeti čim več sluzi. Kot je za 24 ur povedala vodja službe za varstvo obalnega morja Zorka Sotlar, so po današnjem obhodu celotnega predela obalnega morja ugotovili večje količine dvignjene sluzi na morski gladini. Najbolj kritično je na območjih, kjer te mase sluzi vodni tok nosi proti zalivom. S plovilom so danes čistili predvsem na območju pred Izolo, ker so tam plavajoče sluzaste mase najbolj kompaktne.

Najbolj onesnaženo je na območjih, kjer mase sluzi vodni tok nosi proti zalivom.

Če bodo vremenske razmere ostale takšne kot trenutno so, lahko pride tudi do stopnjevanja pojava, kar pomeni, da bo plavajočih sluzi vedno več in bo potrebno delati tudi izven delovnega časa. V ta namen je ministrstvo za okolje oziroma agencija za okolje zagotovilo najnujnejša finančna sredstva, tako da bodo skušali ta pojav v čim večji meri blažiti.

Sluz bodo odvažali s fekalnimi cisternami

Čiščenje bodo izvajali predvsem zunaj urejenih kopaliških avaktorijev in s tem zmanjšali pritok sluzi na zaščitena kopališča. Upravljalci kopališč so se v prejšnjih letih že navadili, da njihova služba ne more obvladovati vsega območja, zato so si pripravili zaščito kopališč. Ta zadrži predvsem zgornjm sloj plavajoče sluzi, ki je za kopalce tudi najbolj moteč, saj se v te lepljive mase ujamejo tudi različna nesnaga in odpadki.

Če se bo pojav stopnjeval do te mere, da bo treba aktivirati še dodatno pomoč, se bodo ravnali v skladu z razpoložljivimi sredstvi. Zato so že zaprosili lokalne komunalne organizacije, da bi s svojimi fekalnimi cisternami pomagale odvažati odstranjeno sluz.

Sluzenje prvič pred dvema letoma

Sluzenje morja kvari vrhunec turistične sezone
Sluzenje morja kvari vrhunec turistične sezone FOTO: Dare Čekeliš

Sluz v morju se je na slovenski obali nazadnje močneje pojavila pred dvema letoma, vendar je takrat na površino priplavala v začetku junija in se je do glavne turistične sezone v juliju in avgustu že razkrojila. Letos se je proces sluzenja začel nekoliko kasneje, v prvih dneh julija pa je sluz prišla tudi na površino, zato se turistični delavci bojijo, da bo sluzenje morja kvarilo vrhunec turistične sezone. Po dosedanjih izkušnjah pojav sluzenja traja največ okoli mesec dni.

Sicer je sluzenja morja, ki se pojavlja samo v severnem Jadranu, naraven pojav, ki ga še niso povsem raziskali. Znano je, da mikroskopske lebdeče alge in bakterije zaradi visoke temperature morja, neprosojnosti vode, slabega mešanja morskih tokov začnejo izločati snovi, ki delujejo kot nekakšno lepilo in vežejo nase lebdeče organizme in druge delce, ki nato tvorijo velike podvodne splete, oblake oziroma zavese. V sluzi, ki ni škodljiva za ljudi, je več kot 95 odstotkov vode, njena glavna sestavina pa je sladkor. Ker sluz na površini nase zlepi tudi vso umazanijo, je priporočljivo, da se kopalci po kopanju takoj umijejo in se tako izognejo morebitnim neprijetnostim.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10