"Tukaj ne bo ponoči nihče hodil, to nima smisla," je jasen Andrej Mohar, član društva Temno nebo, ki si že 15 let prizadeva zmanjšati razsvetljevanje cest pri nas, ki ga je vsako leto več.
"Svetilke so na 100-odstotni moči in tako na gosto, ker je standarde napisala industrija razsvetljave," nam razloži. Pri tem ni sodelovala ne z ekologi, ne z biologi, ne s strokovnjaki za varnost v prometu. Mohar je prepričan, da je v ospredju zaslužek. "Cela svetilka 6 tisoč evrov, tako da dve svetilki – en avto," nam konkretno razloži.
Avtocestna razsvetljava prispeva 10 odstotkov k celotnemu svetlobnemu onesnaženju v Sloveniji, 27. oktobra smo, sicer zaradi energetske krize, zmanjšali desetino porabe električne energije in stopili korak proti evropskim državam.
"Nemčija, Avstrija, tudi Madžarska, Češka, Slovaška ne norijo s takimi količinami razsvetljave. Nemčija je temna v primerjavi z nami," je jasen.
Vsa razcepišča in izvozi na avtocesto so v popolni temi, doda.
"Sprašujemo Dars, zakaj se bo ugasnilo samo deset odstotkov, zakaj se ne ugasne 100 odstotkov?" je začuden Mohar.
Z Darsa v pisni izjavi odgovarjajo, da je ukrep začasen in odvisen od poteka energetske krize ter predvsem sprejet v skladu z veljavno zakonodajo.
"Slovenija ima najstrožjo zakonodajo proti svetlobnemu onesnaženju, ampak žal ta zakonodaja čisto nič ne pomaga. Imamo vse svetilke, ki so ekološke, ampak nameščamo jih milijone in milijone," pa dodaja Mohar.
Z Ministrstvom za okolje in prostor so v desetih letih poskusili vzpostaviti ploden dialog, a kot pravi, žal neuspešno.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.