»Raziskave bodo tako prvo področje, na katerem bo širitev že postala realnost," je ob podpisu memoranduma v imenu komisije dejal evropski komisar za raziskave in razvoj Philippe Busquin.
"To je tudi priznanje raziskovalnemu potencialu kandidatk," je še pristavil. "Znanstveniki in inženirji iz kandidatk bodo lahko s svojim znanjem in izkušnjami pomembno prispevali k izzivom v evropskih raziskavah ter se počutili del skupnega evropskega raziskovalnega prostora, ki je notranji trg za znanje in znanost. Podpis memoranduma pomeni velik korak za kandidatke in bo okrepil evropsko konkurenčnost in kakovost življenja," je tudi dejal komisar Busquin.
Močan poziv, naj okrepijo delež sredstev za raziskave in razvoj, pa je ob današnjem podpisu memoranduma na prihodnje članice unije naslovil tudi predsednik Evropske komisije Romano Prodi. EU si je za cilj postavila leta 2010 za znanost in raziskave odmerjati tri odstotke bruto domačega proizvoda in pri tem računa tudi na kandidatke, je dejal. Samo na ta način bo lahko okrepila konkurenčnost in resnično dohitela ZDA, je še menil. Petnajsterica trenutno za področje namenja povprečno dva odstotka BDP, ZDA pa že skoraj tri. Slovenija se med kandidatkami z 1,5 odstotka odreže najbolje.
Države kandidatke se sicer v unijin okvirni program za raziskave ne vključujejo prvič, saj so sodelovale tudi že v petem programu za obdobje od 1998 do 2002. Da bi jim pri sodelovanju v šestem programu aktivno pomagala, je Evropska komisija napovedala vrsto ukrepov, ki bodo spodbujali sodelovanje. Pričakovanja so sicer precejšnja, saj je na prvi predstavitvi idej za sodelovanje v kandidatkah prejela kar 12.000 poizvedb.
Za sodelovanje v šestem programu bodo prihodnje članice sicer morale odšteti tudi lastna sredstva. Tako bo Slovenija za vsa štiri leta plačala 34 milijonov evrov, od tega v letu 2003 6,2 milijona ali 70 odstotkov članarine, v letu 2004 7,6 milijona evrov ali 80 odstotkov, v zadnjih dveh pa polno članarino ali okrog deset milijonov evrov.
Omeniti velja še, da so ministri s komisijo danes podpisali tudi memorandum o pridružitvi k šestemu okvirnemu programu Euratom za jedrske raziskave ter izobraževanje in usposabljanje. Za obdobje od leta 2003 do 2006 bo EU zanj namenila 1,2 milijarde evrov, Slovenija pa bo za to obdobje morala prispevati 2,5 milijona evrov.