Novogoriško občino je obiskala delegacija iz občine Plav v Črni gori. Glavni namen obiska je bil pogovor o možnostih vlaganj slovenskih podjetij v razvoj črnogorskega gospodarstva, gostje pa so si ogledali tudi cesto v Goriška brda, ki poteka tudi prek italijanskega ozemlja, to pa zato, ker v občini Plav načrtujejo podobno cestno povezavo prek ozemlja Albanije, s katero bi občutno skrajšali pot do Podgorice. Obstoječa magistralna cesta Plav - Podgorica je dolga približno 200 kilometrov in je eden glavnih razlogov za odmaknjenost in nerazvitost območja. Z izgradnjo nove ceste, ki bi na 12-kilometrskem odseku potekala tudi prek Albanije, bi bili obe mesti oddaljeni le 55 kilometrov.
Občina Plave leži na severovzhodnem delu Črne gore v bližini meje z Albanijo. Kljub temu, da velja za najslabše razvito med 21 črnogorskimi občinami, ima še precej neizkoriščenih potencialov. Med njimi so člani delegacije na prvem mestu omenili turizem, saj v bližini mesta Plav na nadmorski višini 906 metrov leži Plavsko jezero, kjer se poleg ribolova ponuja tudi možnost za športne aktivnosti na vodi in ob njej. V neposredni bližini je veliko možnosti tudi za razvoj gorskega oziroma planinskega turizma, saj leži mesto na obronkih planine Prokletije, na kateri so trije najvišji vrhovi v Črni gori, ki se dvigajo nad 2500 metrov.
Ker gre za območje, na katerem je veliko rek in jezer, je eden od razvojnih ciljev, ki ga pripravljajo v občini Plav, tudi izgradnja malih hidroelektrarn. Prav zato si je črnogorska delegacija ogledala tudi elektrarno v Solkanu. Predstavnike občine Plav so zanimale tudi slovenske tranzicijske izkušnje in organizaciji lokalne samouprave. Večkrat pa so poudarili dejstvo, da je Slovenija trenutno prvi in najboljši mednarodni partner Črne gore in da so slovenskim podjetjem zato na stežaj odprta vrata za gospodarska vlaganja v nerazvito, a perspektivno območje na meji z Albanijo.