Kot je dejal črnogorski premier, v Evropi ni države, kjer ne bi bilo nezadovoljstva. To je posledica krize, v Črni gori pa tudi spreminjanja vrednot v demokracijo, je dejal. Protesti opozicije pa niso usmerjeni le proti vladi, ampak v to, da se prepreči nadaljevanje evropske poti in tudi razveljavi črnogorska neodvisnost, je dejal Đukanović na skupni novinarski konferenci s Cerarjem.
Pri tem se je zahvalil za vso podporo in pomoč Slovenije pri pogajanjih o članstvu z EU in pri vstopanju v zvezo Nato. "Znanja Slovenije so za nas zelo dragocena in z njihovo pomočjo lažje obvladujemo izzive v pogajanjih z EU," je povedal črnogorski premier.
Pojasnil je, da je Črna gora doslej odprla 20 pogajalskih poglavij, do konca leta načrtuje odprtje še dveh ali treh, v prihodnjem letu pa namerava odpreti še vsa preostala poglavja in začeti njihovo intenzivno zapiranje.
Črna gora pričakuje, da bo v začetku decembra dobila povabilo v Nato
Črna gora po besedah Đukanovića "z realnim optimizmom pričakuje", da bo na ministrskem zasedanju Nata v prvih dneh decembra dobila povabilo v članstvo. V to je prepričan tudi Cerar, saj je Črna gora izpolnila vse pogoje. "Verjamemo, da ravno s tem, ko se modernizira (...), je zelo pomemben dejavnik stabilnosti v regiji," kot članica Nata pa se bo njena vloga pri tem samo okrepila, je dejal Cerar.
'Begunska kriza ne bi smela vplivati na širitveni proces EU'
Slovenski premier je na novinarsko vprašanje tudi dejal, da begunska kriza, ki sicer po njegovem mnenju ogroža sam obstoj EU, ne bi smela vplivati na širitveni proces EU. Zavzel se je, da se proces širitve na vse države Zahodnega Balkana nadaljuje z nezmanjšano hitrostjo.
Možnosti za širitev gospodarskega sodelovanja
Cerar in Đukanović sta ocenila, da so odnosi med državama zelo dobri, povečuje se obseg slovenskih investicij, vendar pa, kot je dejal Cerar, blagovna menjava med državama pada. Zato sta temu v današnjih pogovorih posvetila veliko pozornosti, je povedal Cerar.
Slovenski izvoz v Črno goro je sicer leta 2014 znašal nekaj manj kot 70,2 milijona evrov, v prvem letošnjem polletju pa nekaj več kot 44,8 milijona. Uvoz je na drugi strani leta 2014 znašal dobrih 12,3 milijona evrov, v prvih šestih mesecih letošnjega leta 5,2 milijona, kažejo podatki na portalu Izvozno okno.
Možnosti za širitev gospodarskega sodelovanja so velika, je še dodal Cerar in izpostavil področja industrije, energetike in turizma. Đukanović pa je dodal še področje kmetijstva in prehrambene industrije.
Đukanović je tudi izpostavil, da je Črna gora v zadnjih desetih letih dosegala povprečno gospodarsko rast v višini 3,2 odstotka BDP, kljub temu da je bila zadnjih sedem let tako v regiji kot v Evropi stagnacija in recesija. Črna gora je zdaj vodilno gospodarstvo na Zahodnem Balkanu, čeprav to morda ne pomeni veliko, pa je to dokaz, da smo na pravi poti, je dejal Đukanović.
Črnogorski premier se bo sicer danes v okviru uradnega obiska v Sloveniji sestal tudi s slovenskimi investitorji v Črni gori, da bi, kot je dejal, videli, ali obstajajo kaki problemi, ki bi jih bilo treba rešiti in kako še krepiti sodelovanje.
Sodelovanje med Slovenijo in Črno goro naj bi pospešili tudi dokumenti, ki sta jih sklenili državi danes - podpisali so memorandum o sodelovanju na področju pravosodja in aneks k programu mednarodnega razvojnega sodelovanja ter sporazum o sodelovanju pri hidroenergetskih projektih na reki Morači v Črni gori, pri katerem sodeluje tudi Turčija.
"Odhajamo polni optimizma; zagotovo še nismo rekli zadnje besede, ko gre za meddržavne odnose med Slovenijo in Črno goro," je še poudaril črnogorski premier.
Đukanović tudi pri Brglezu
Zatem ga je sprejel predsednik državnega zbora Milan Brglez, s katerim sta prav tako govorila o črnogorskem vključevanju v Nato. Brglez je dejal, da je Črna gora eden glavnih dejavnikov stabilnosti v regiji, pri čemer je izpostavil pomen nedavno podpisanih sporazumov o meji med Črno goro in Bosno in Hercegovino oziroma Kosovom, ki po njegovih besedah kažejo na utrditev medsosedskih odnosov in zmožnost dogovora med državami.
Na kosilu pa je črnogorskega premierja nato gostil še predsednik republike Borut Pahor, zatem se je sestal še z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, nato pa je imel na programu še srečanje z gospodarstveniki.
KOMENTARJI (357)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.