Slovenija

Opoziciji se ne mudi

Ljubljana, 19. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predlagatelji interpelacije o delu in odgovornosti vlade do ponedeljka v DZ ne bodo vložili zahteve za sklic izredne seje.

"Če vladni poslanci ne bodo zbrali podpisov, jih bomo mi zagotovo," je dejal vodja poslanske skupine opozicijske SDS France Cukjati. Vendar z zbiranjem podpisov poslancev ne bodo hiteli na zahtevo vladne koalicije, saj "ne gori voda". "Tisti, ki se bojijo, da bi razprava v državnem zboru o delu vlade vplivala na volitve, naj kar sami zbirajo podpise," je še ob tem dodal.

Francetu Cukjati se nikamor ne mudi, ker se ne boji (Foto: POPTV)
Francetu Cukjati se nikamor ne mudi, ker se ne boji (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Koalicija poziva, opozicija ustavlja konje

Po tem ko niso dosegli soglasja o datumu izredne seje, na kateri bi spregovorili o interpelaciji in odgovoru vlade nanjo, so predstavniki vladne koalicije (LDS, ZLSD in DeSUS) v sredo predlagateljem interpelacije, SDS in NSi, znova predlagali, naj do ponedeljka vložijo podpise z zahtevo za sklic izredne seje.

Koalicija nori, v SDS in NSi čakajo (Foto: POPTV)
Koalicija nori, v SDS in NSi čakajo (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Če tega do ponedeljka ne bodo storili, bodo poslanci vladne koalicije sami zahtevali sklic seje. Predsednik državnega zbora izredno zasedanje skliče na zahtevo najmanj 23 poslancev. Glavna razhajanja zaradi termina seje

Kot možni datum za izredno zasedanje se omenja 31. avgust.

Predlagatelji interpelacije, opozicijski SDS in NSi, ter vladna koalicija se razhajajo o terminu za sejo. Koalicijske stranke namreč menijo, da bi obravnava očitkov iz interpelacije in vladnega odgovora nanje morala biti čimprej, vsekakor pa še pred uradnim začetkom predvolilne kampanje; torej 3. septembrom. Predlagatelji interpelacije pa so prepričani, da bi morala biti vlada zainteresirana poročati parlamentu o svojem delu čim bližje volitvam.

Keber zavrača opozicijske navedbe

Minister za zdravje je moral odgovoriti na kar nekaj očitkov opozicije
Minister za zdravje je moral odgovoriti na kar nekaj očitkov opozicije FOTO: Dare Čekeliš

Minister za zdravje Dušan Keber je zavrnil opozicijski komentar vladnega odgovora na interpelacijo o delu in odgovornosti vlade s področja zdravja, ki ga je predstavila opozicijska SDS. Tako je Keber zavrnil očitke, da ne loči javnega zdravstva od zasebnega, in pojasnil, da gre za različna koncepta bodoče ureditve zdravstva, kjer vlada teži h krepitvi javnega zdravstva, opozicija pa teži zlasti k večji privatizaciji zdravstva.

Keber je poudaril, da nihče na svetu javno ne prizna, da se zavzema za privatizacijo zdravstva, pač pa zdravstvo kritizira kot neučinkovito in opozarja na premajhna sredstva.

Ob tem je opozoril, da opozicija ni kritizirala zavarovalnice Vzajemna, ko je pred leti ustvarila tri milijarde tolarjev dobička, kljub temu da gre za vzajemno zavarovalnico, medtem ko je bila letošnja napovedana izguba deležna širše obravnave s strani opozicije.

Slovenija primerljiva z Evropo

Opozicija zdravstvenemu ministrstvu tudi očita, da ima Slovenija le 30 odstotkov zdravnikov koncesionarjev, vendar pa minister ocenjuje, da je to visoka številka in je primerljiva z ostalimi evropskimi državami. Tako nasprotuje možnosti, da bi bili vsi zdravniki v javni mreži zasebniki in to primerja z zasebnimi sodniki s koncesijo. Pri tem pa je opozoril, da zdravstveni sistem v nobeni državi, ki ima pretežno zasebno zdravstvo, ni učinkovitejši. Tako meni, da bi se v primeru dveh ekstremov, ko bi imeli bodisi izključno zasebno bodisi izključno javno zdravstvo, raje odločil za slednjega.

S Kebrovo zdravstveno reformo naj bi se strinjalo 80 odstotkov Slovencev
S Kebrovo zdravstveno reformo naj bi se strinjalo 80 odstotkov Slovencev FOTO: POP TV

Keber je tudi opozoril, da belo knjigo zdravstvene reforme podpira 80 odstotkov državljanov, pozitivno pa so jo ocenile tudi številne mednarodne institucije. Ob tem je opozoril na krajše čakalne dobe za elektromagnetno resonanco, pri ortopedskih operacijah ter operacijah srca in sive mrene. Očitke o podaljšanju čakalne dobe za operacijo ščitnice pa je državni sekretar za zdravstveno varstvo Dorjan Marušič zavrnil s podatkom, da je bilo na daljše čakalne dobe pri operaciji benignih obolenj povečane ščitnice opozorjeno zgolj enkrat, medtem ko je bila na onkološkem inštitutu čakalna doba za operacijo tumorjev šest tednov in je primerljiva z drugimi evropskimi državami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10