Brez zadostne podpore za potrditev v državnem zboru bo sedanji viceguverner pogorel tako kot njegov predhodnik Mitja Gaspari. "Če bi mi poslanci omogočili predstavitev in tudi to, da jim osebno odgovorim na pomisleke, bi vsak izmed njih lahko oblikoval svoje stališče in ga na tajnem glasovanju tudi izrazil," je prepričan Rant.
Rant pričakuje vsaj "spoštovanje načela enakosti obravnave", saj naj bi se NSi pred kratkim srečala tudi s prijavljenim kandidatom, ki v prvem krogu uradno sploh ni bil predlagan v postopek, njega pa se ta vladna stranka še kar naprej izogiba. Iz NSi so namreč sporočili, ga na pogovor ne bodo povabili, ker "ni bilo javnega razpisa, na katerega bi se lahko zainteresirani prijavili".
Rant je potrdil, da se je sestal samo s poslanci SD in DeSUS, meni pa, "da bi bilo koristno srečanje tudi s poslanci ostalih poslanskih skupin, ki me doslej še niso povabile na razgovor", je zapisal v sporočilu za javnost.
Ni strokovnjak za zobozdravstvo
Ob tem je zanikal govorice, da naj bi bil avtor strokovnih člankov o numizmatiki in zobozdravstvu, s čimer naj bi njegovi nasprotniki želeli očrniti njegovo kandidaturo. "Imam več soimenjakov, reference, ki se v Cobissu nanašajo na numizmatiko in zobozdravstvo, pa ne zadevajo mene." S tem je odgovoril na navedbe poslancev največje vladne stranke SDS, da naj bi bil "po strokovni plati šibek kandidat" in da naj bi bilo v Sloveniji "veliko bolj izobraženih, doma in tudi mednarodno bolj uveljavljenih strokovnjakov, ki bi bili primerni za vodenje Banke Slovenije".
Sicer pa Rant meni, da je cilj denarne politike stabilnost cen. "V zadnjih letih so se v Sloveniji pojavljali nasveti, da je za zniževanje inflacije edino možna samo ena izbira," Rant pa je prepričan, da je teh izbir lahko več, "pri vsaki pa je treba oceniti tudi tveganja". Banka Slovenije je po njegovih besedah v preteklosti izbrala najmanjše tveganje za vzdržno zniževanje inflacije. "Merilo vzdržnosti znižanja inflacije je bilo ključen element negativne konvergenčne ocene za Litvo," je prepričan Rant.
Cvikl očita Janši laganje
Oglasil se je tudi poslanec in predsednik parlamentarne komisije za nadzor proračuna in drugih javnih financ Milan M. Cvikl, ki je predsedniku vlade znova očital laganje. "Premieru Janezu Janši predlagam, da se podrobno seznami z razlogi, zakaj je potrebno, da imamo od izvršne oblasti neodvisno centralno banko," je povedal Cvikl. Neodvisnost centralne banke je po njegovem mnenju zelo pomembna, saj "brez oblikovanja neodvisnega sveta Slovenija ne bi imela sanacije bančnega sistema na izvedeni način ter ne bi prevzela evra".
Ping-pong med Drnovškom in Janšo
Čeprav guvernerja predlaga predsednik republike, je vse bolj jasno, da
brez podpore predsednika vlade Janše noben kandidat ne bo zlezel čez prag potrebne
večinske podpore, ne glede na tajnost glasovanja.
Spor med predsednikom republike Drnovškom in premierjem glede novega guvernerja Banke Slovenije se je minuli teden še poglobil, ko je Janša zavrnil trditve, da sta vlada "ali pa on osebno zavrnila kateregakoli kandidata". Premier je tudi povedal, da med Drnovškom in njim ni bilo "nobenih formalnih posvetov". Drnovšek naj bi ga le seznanil z namero, da kandidata namerava predlagati "ponovno brez posvetovanja s poslanskimi skupinami", kar naj bi mu Janša odsvetoval.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.