Tako so odločili, kot piše v obrazložitvi, ker bi morebitno izvajanje zakona lahko pomenilo težko popravljive in škodljive posledice, ki bi bile znatno hujše, kot če je zakon do končne vsebinske odločitve ustavnih sodnikov zadržan.
Predlog vlade je imel tudi neobičajno politično dimenzijo, saj gre za soglasno odločitev ustavnih sodnikov. Vseh devet je odločalo in glasovalo za zadržanje. V opozicijskih SDS in NSi ter tudi v vladni SD odločitev pozdravljajo, saj da so že ob sprejemanju opozarjali na ustavno spornost sledenja v finančnih preiskavah brez sodnih odredb.
Na drugi strani pa v Svobodi in Levici, ki sta takšno rešitev podprli, pravijo, da ostajajo prepričani v svoj prav in da je dovolj varovalk za sorazmerne posege dacarjev. Kakršno koli vsebinsko odločitev ustavnega sodišča pa da bodo spoštovali.
Koalicija je bila sicer v dveh krogih glasovanja, zaradi veta državnega sveta, razklana. Za tem smo spremljali še zmedo, ali bo vladni trojček zakon vsaj družno poslal v ustavno presojo – na koncu ga je varuh človekovih pravic Peter Svetina. A to ni tako zelo politično delikatna tema za vladajoče, je slišati ocene iz koalicije - za razliko denimo od ustavne presoje in zadržanja zakona o RTV Slovenija, ki je pomenil hud udarec za vladna prizadevanja za depolitizacijo javnega radia in televizije.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.