"Upam, da to niso sanje," je dalajlama na tiskovni konfrenci označil svoj obisk v Sloveniji, ki ga je pred tem dvakrat odpovedal. Tibetanski politični in duhovni voditelj poudarja, da mora biti glavna skrb ljudi srečno življenje, ki ga lahko dosežemo predvsem z razvijanjem človeških vrednot. "Ne glede na to, ali je človek veren ali ne," parvi dalajlama, da vedno poudarja, "da je človeško sočutje zelo pomembno za srečno življenje, družino in skupnost. Vera bi morala biti sredstvo za reševanje človeških sporov, toda včasih je prav vera tista, ki ustvarja nove konflikte. To je zelo žalostno."
O položaju Tibeta je dejal, da se ne zavzema za neodvisnost pokrajine, ampak želi doseči njeno avtonomijo. Če na razmere v Tibetu pogledamo s širšega vidika, lahko rečemo, da se izboljšujejo, je poudaril dalajlama, saj se je Kitajska v zadnjih desetletjih precej spremenila.
Dalajlama se na tiskovni konferenci ni izognil niti terorizmu. Opozoril je, da značilnosti teroristov, kakršen je na primer Osama bin Laden, ne gre posploševati na celoten muslimanski svet, in poudaril, da je treba biti v boju proti terorizmu še posebej pozoren na civilno prebivalstvo. Dalajlama se je popoldne na Brdu pri Kranju, na zasebnem srečanju sestal še s premierom Drnovškom, sprejeli pa so ga tudi predsednik državnega zbora Pahor in vodje poslanskih skupin. Jutri bo dalajlama na zasebnem obisku pri predsedniku države Milanu Kučanu, predvideno pa je tudi srečanje z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.
Ob obisku v Sloveniji bodo tibetanskemu vodji podelili tudi naziv častnega senatorja. Visoki gost pa bo pri nas praznoval tudi svoj 67. rojstni dan. V okviru obiska bo imel tibetanski voditelj in dobitnik Nobelove nagrade za mir dve predavanji: na ljubljanski Pravni fakulteti o etiki za novo tisočletje in za širšo javnost v parku Tivoli o moči sočutja. Kitajsko veleposlaništvo v Sloveniji pa zaradi obiska tibetanskega voditelja izrazilo uradni protest.