Na Hrvaškem se bo mudil tri dni, v nasprotju z obiskoma na Češkem in v Sloveniji, kjer so ga zasebno sprejeli najvišji državni politični predstavniki, pa duhovnega vodje hrvaški politični predstavniki ne bodo sprejeli. Ob tem je dalajlama povedal, da ne vidi nobenega problema, saj je njegov glavni interes srečati se z javnostjo in navadnimi ljudmi. "Poleg tega pa tudi ne želim izzvati problemov in neprijetnosti," dodaja dalajlama.
Dalajlama o moči sočutja
Prvi poslušalci so prišli že navsezgodaj, do dalajlaminega prihoda pa se je na prizorišču zbralo okoli pet tisoč ljudi. V uro dolgem govoru je Dalajlama govoril o pomembnosti sočutja ne le do ljudi, pač pa tudi do narave, s katero je človek neločljivo povezan. Odgovarjal je tudi na vprašanja obiskovalcev, ki so bili s predavanjem in dogovori zadovoljni.
Nobena stvar ni neodvisna od druge
>Pogosto mislimo, da vse, kar obstaja, obstaja neodvisno, da so naši interesi osamljeni, neodvisni od ostalega sveta. V resnici pa nobena stvar ne obstaja neodvisno. Svet je med seboj močno povezan zaradi načina življenja in tehnologije. Pri tem koncept mi-oni, naš narod, vaš narod ni več pomemben. In to je današnja resničnost. Prihodnost vsakega posameznika in posameznice je odvisna od družbe. Skrb za druge in za okolje je v resnici skrb za sebe. Naši interesi so interesi sveta kot celote.
Človeška inteligenca je lahko vir sreče, lahko pa postane tudi zelo uničujoča. Po tem se tudi razlikujemo od živali. Ljudje po mnenju dalajlame od vseh živih bitij povzročamo na svetu največ težav. Če inteligenco združimo z občutkom odgovornosti, postane ta bolj konstruktivna. In kako razviti to odgovornost in občutek za skrb, za skupen interes? S sočutjem, odgovarja dalajlama.
Zaradi različnih interesov in idej med ljudmi in v svetu prihaja do sporov, ki pa jih je treba reševati z dialogom in kompromisom. Reševanje sporov z nasiljem je danes zastarel način, je še prepričan dalajlama, ki je leta 1989 prejel Nobelovo nagrado za mir, med drugim za svoja prizadevanja za mirno rešitev tibetanskega vprašanja.
Rojstni dan dalajlame
Prav na današnji dan je tibetanski voditelj dopolnil 67 let, rojstnega dne pa ne praznuje, saj pravi, da za budiste ni pomemben. "Star sem 67 let in v svojem življenju sem imel veliko žalostnih izkušenj, med drugimi že več kot 43 let živim v izgnanstvu. Novice od doma so največkrat žalostne. Toda spoznal sem, da je moj največji prijatelj v takih trenutkih moje pozitivno čustvo, ki mi pomaga ohraniti jasne misli, upanje in odločenost. Te kvalitete so zelo koristne v našem življenju, zlasti v težkih trenutkih," je zbrani množici, ki je njegovo predavanje večkrat prekinila s ploskanjem, povedal dalajlama.
Tibetanski menihi iz Nepala so Dalajlami v dobrodošlico izdelali Mandalo, ki so jo po njegovem odhodu iz Slovenije, v Slovenskem etnografskem muzeju obredno razdrli, pesek pa odnesli do Tromostovja in stresli v Ljubljanico.