V noči na nedeljo bomo z zimskega prešli na poletni čas in s ponedeljkom vstopili v april, ki pregovorno velja za muhastega in tudi za obdobje, ko se nas "loteva" spomladanska utrujenost. To je obdobje, ko so dnevi vedno daljši in toplejši, narava se prebuja, a nekateri imajo občutek, kot da njihovo telo ne sodeluje, saj so bolj zaspani kot kdaj koli prej.
Sezonska depresija je motnja. Kot je že pred časom za naš portal pojasnil Peter Zajc iz Centra za mentalno zdravje Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani, gre za obliko depresivne motnje, ki se pojavlja ob določenem letnem času. Pri mnogih se lahko začne šele spomladi.
Na pojavnost lahko vpliva več dejavnikov. Zajc pojasnjuje, da bi lahko spomladansko utrujenost povezali tudi s spremembami, ki se dogajajo v naših telesih ob višanju temperature in višjem zračnem tlaku ob lepem vremenu." Ob tem pa velja opomniti, da v primerjavi z drugimi dejavniki, ki smo jim izpostavljeni v življenju in sodobnem hitrem tempu, vremenski vplivi ne igrajo najpomembnejše vloge.
Prehrana, gibanje, spanje, ...
Ko govorimo o spomladanski utrujenosti, seveda ne moremo mimo prehrane in gibanja. Pomanjkanje svežega sadja in zelenjave čez zimo posledično seveda pomeni tudi pomanjkanje vitamina C. V zimskem času uživamo veliko težko prebavljive hrane, zato so naša jetra precej obremenjena.
Spomladi nujno potrebujemo sveža pomladanska živila (regrat, šparglji, čemaž, koprive ipd.), ki so polna vitaminov in mineralov. Izogibajmo se živilom z visokim glikemičnim indeksom (bel kruh, testenine in pečen krompir), ki nam sicer hitro dajo energijo, a prav tako hitro, kot jo dobimo, jo tudi izgubimo. Zato je bolje, da v svojo prehrano vključimo živila z nizkim glikemičnim indeksom (oreščki, ribe, perutnina in polnozrnati izdelki).
Nekaj idej lahko dobite na našem portalu Okusno.je. Začetek pomladi je čas za uživanje regrata. Mlad regrat, ki ga sami naberemo, predstavlja bogat vir vitaminov in rudnin, krompir, jajca in slanina pa nam bodo dali moč za sprehode v naravi in delo na vrtu. Vitaminska bomba zoper spomladansko utrujenost je tudi korenčkova kremna juha. Recept najdete tukaj.
Eden od "krivcev" za utrujenost je pomanjkanje telesne aktivnosti čez zimo, predvsem na svežem zraku.
Tudi Zajc poudarja pomen zdrave in uravnotežene prehrane ter vnosa vitaminov. Priporoča gibanje na prostem, ko je le to mogoče, najbolje je v jutranjem času, saj takrat zbudimo telo, prekrvavimo tudi možgane in smo bolj aktivni čez dan.
Alergije, ki grenijo življenje
Ko govorimo o tegobah v pomladnem času, nikakor ne moremo mimo alergij na cvetni prah, ki marsikomu grenijo življenje. Kar nekaj študij je namreč ugotovilo povezavo med alergijami in depresijo. Kar petina Slovencev se v topli polovici leta spopada z različnimi alergijami na cvetni prah.
Ne pozabimo še, da moramo telesu omogočiti dovolj spanja oziroma vsaj osem ur v nočnem času. Zajc svetuje, da se v večernem času počasi umirimo oziroma zmanjšamo aktivnosti in tudi intenziteto osvetlitve. Poudarja, naj se v tem času ne rekreiramo, ker s tem ogrejemo telo, kar zmanjša izločanje melatonina – hormona, ki se sprošča v možganih med spanjem in regulira nočno-dnevne ritme.
Ob tem velja poudariti, da za sprostitev pred spanjem namesto gledanja televizije v roke raje vzemimo knjigo, ob kateri umirimo misli. Pomaga tudi, če se v mislih spomnimo lepih dogodkov preteklega dne.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.